Paríž 3. januára (TASR) Francúzska ministerka pre oblasť výskumu a nových technológií Claudie Haigneréová, bývalá kozmonautuka, ktorá v rokoch 1996 a 2001 dvakrát letela do kozmu spolu s posádkami Ruskej federácie, vyjadrila hlbokú ľútosť a veľký smútok nad sobotňajšou tragédiou amerického raketoplánu Columbia. V rozhovore pre dnešné číslo denníka Le Figaro zdôraznila, že človek bude aj naďalej pokračovať vo výskume vesmíru.
Kým sa nebude lietať s raketoplánmi, treba rýchlo diskutovať s partnermi, budujúcimi Medzinárodnú vesmírnu stanicu, o jej optimálnom využití. Ako ďalej povedala Claudie Haigneréová aj Európa môže zohrať významnú úlohu svojou budúcou zásobovacou kozmickou loďou (ATV), podobne aj Ruská federácia loďami Sojuz. Budúcnosť má mať aj nová generácia amerických raketoplánov Orbital Space Plane, povedala francúzska ministerka.
Bývalý francúzsky astronaut Patrick Baudry, ktorý v roku 1985 letel na americkom raketopláne Discovery, rovnako v rozhovore pre Le Figaro povedal, že vývoj raketoplánov sa mal zastaviť v roku 1986 po tragédií Challengera.
Patrick Baudry v spojitosti s raketoplánmi ďalej uviedol, že po tragédii Challengera bol sklamaný. Očakával, že USA zastavia program raketoplánov a pustia sa do vývoja nového systému dopravy do vesmíru. Konštatoval, že raketoplány sú zaujímavé pre americkú priemyselnú lobby. Bývalý francúzsky astronaut je však rozhodným zástancom letov s dlhodobým pobytom vo vesmíre.
Poukázal, že bojové lietadlá sú vybavené katapultovacími sedadlami, podobne aj moduly ruských vesmírnych lodí Sojuz sú zariadené bezpečným systémom na katapultovanie posádky v prípade problémov pri pristávaní. Patrick Baudry podotkol, že zostup do atmosféry je pre raketoplán nebezpečnejším úkonom ako pre modul, aký sa používa v Sojuze alebo v bývalej rakete Apollo. Preto USA vedia, že nemôžu v raketoplánoch vyslať do vesmíru turistov, zdôraznil bývalý francúzsky astronaut pre Le Figaro.