SME
Štvrtok, 16. september, 2021 | Meniny má ĽudmilaKrížovkyKrížovky

Kanárske ostrovy: Ostrovy večnej jari

Ostrovy, ktoré vám ponúknu všetko od mora, prírody, histórie či skvelého jedla.

(Zdroj: Fausto Garcia, unsplash.com)

Ak by existovali ostrovy, ktoré vám ponúknu všetko od mora, prírody, histórie či skvelého jedla, išli by ste sa na ne pozrieť? Nemusíte hľadať, presne toto totiž spĺňajú Kanárske ostrovy, ktoré čakajú na svoje poznávanie. Čaká tu na vás synonymum skvelej dovolenky.

Súostrovie trinástich ostrovov sopečného pôvodu v Atlantickom oceáne. To sú Kanárske ostrovy . Ležia asi 100 km severozápadné od Afriky a severne od nich sa nachádza portugalská Madeira. Príjemná klíma, nádherné pláže, krásna príroda a rôzne atrakcie robia z Kanárskych ostrovov vyhľadávanú turistickú destináciu.

Skryť Vypnúť reklamu

Obľúbenými ostrovmi sú najmä Tenerife, Gran Canaria, Lanzarote a v poslednej dobe sa medzi ne dostala čoraz populárnejšia Fuerteventura. Ostrovom nedali názov obľúbené kanáriky, ako by ste si mohli na prvý pohľad myslieť. Je odvodený z latinského označenia psa (canis).

Podľa legendy totiž túto oblasť kedysi strážili obrovské psy. Úradným jazykom je španielčina, miestne nárečie sa však podobá dialektu na Kube. V hotelových komplexoch a turistických strediskách sa dorozumiete aj po anglicky alebo nemecky, prípadne po francúzsky.

Počasie na Kanárskych ostrovoch

Celoročne tu panuje príjemná klíma. Počasie ovplyvňuje oceán a v zime tu býva o 20 stupňov teplejšie ako u nás. Najteplejším mesiacom na Kanárských ostrovoch býva august s priemernou teplotou 24 °C, najchladnejší január s teplotou približne 17 °C. Na Kanárských ostrovoch najviac prší v decembri a najlepší čas na kúpanie v mori je práve september, kedy je priemerná teplota vody okolo 24 °C. Viac nájdete tu.

Skryť Vypnúť reklamu

Kanárské ostrovy prajú aj milovníkom windsurfingu, kitesurfingu či paraglidistom. Napríklad v okolí mestečka El Médano, ktoré je vetristé a veľmi vyhľadávane práve milovníkmi týchto športov.

Čo sa oplatí vidieť na Gran Canarii

Gran Canaria bola rokmi synonymom pre Kanárske ostrovy a aj dnes patrí medzi najznámejšie miesta. Nájdete tu historické miesta pretkané prírodnými zaujímavosťami a perfektnými plážami.

Las Palmas

Las Palmas je hlavným mestom ostrova a celkom zaujímavým výletným cieľom. Zatúlajte sa ku Katedrále Santa Anna a užite si výhľad z jej veže na celé okolie. Štvrť Triana patrí medzi obchodné lákadlá a zastavte sa aj v múzeu Casa de Colon, kde sa mal v roku 1492 zastaviť Krištof Kolumbus na svojej ceste do Nového sveta.

Najkrajšou štvrťou celého mesta je Barrio San José so svojimi romantickými uličkami. Dajte si tapas, pohár červeného vína a užívajte si Las Palmas plnými dúškami.

Skryť Vypnúť reklamu

Arucas

Arucas je jedno z najväčších miest ostrova. Nachádza sa niekoľko kilometrov západne od metropoly Las Palmas. Preslávila ho katedrála (San Juan Bautista) a produkcia rumu. Cukrová trstina sa tu pestovala skôr, ako sa rozšírili jej plantáže na Kube.

Firgas

Mestečko nemá prístup k pláži, turisti ho však volajú aj „Balkón Atlantiku“ a vychutnávajú si výhľad na celé severné pobrežie ostrova. Za slnečného počasia vidno až na Tenerife.

Obľúbenou atrakciou je 30-metrový kaskádový vodopád lemovaný schodiskom s keramickými lavičkami a erbmi významných miest na ostrove.

Nad vodopádom ulička pokračuje miniatúrnymi modelmi všetkých Kanárskych ostrovov - Gran Canaria, Lanzarote, Tenerife, Fuerteventura, La Gomera, La Palma, El Hierro.

Maspalomas

Leží na úplnom juhu ostrova Gran Canaria. Je jedným z najstarších a najnavštevovanejších turistických stredísk. Najväčšou prírodnou atrakciou sú piesočné duny. Palmitos Park ponúka množstvo zvierat, cvičené delfíny a papagáje.

Skryť Vypnúť reklamu

Navštíviť môžete aj sladkovodné chránené jazero, v ktorom žije množstvo vodného vtáctva. Vtákov radšej nekŕmte, platí tu prísny zákaz ich kŕmenia.

Valsequillo

V centrálnej časti ostrova, neďaleko od Pico de las Nieves nájdete aj zaujímavú oblasť zvanú Valsequillo. Prídu si tu na svoje milovníci prírody, pretože Valsequillo je údolie posiate špicatými kopcami s vychádzkovými trasami do okolia medzi borovicové lesy či mandľové háje (ktoré krásne kvitnú na prelome januára a februára).

Teror

Mestečko si uchovalo tradičnú atmosféru vďaka historickým bielym domom s drevenými balkónmi. Navyše je to najvýznamnejšie pútnické miesto na ostrove. Do miestnej baziliky v septembri prichádzajú veriaci, aby sa pomodlili k patrónke ostrova – Panne Márii z Borovice (Nuestra Seňora del Pino).

Skryť Vypnúť reklamu

Tip na hotel: 4* Anamar Suites s polpenziou už od 352 eur

Čo sa oplatí vidieť na Tenerife

Najväčší z Kanárskych ostrovov ponúka návštevníkom nielen kúpanie a slnenie, ale aj výlety v hornatom vnútrozemí, či návštevu tematických parkov.

Najkrajšie pláže na Tenerife

Mládež vyhľadáva najmä rušnú oblasť Playa Americas a Los Cristianos s diskotékami na juhu ostrova. Oblasť má krásne slnečné počasie, prší tu len málokedy, všetky dažďové mraky zachytáva sopka Teide. Preto tu tiež rastie menej zelene a dominujú skôr pláže s ležadlami a slnečníkmi. Ďalšou zaujímavou oblasťou je Costa del Silencio so skalnatými útesmi. Prístup k moru však vedie po schodoch, preto je menej vhodná pre deti a seniorov.

Na západe, pri útesoch Los Gigantes je pekná pláž s rozpáleným uhľovočiernym pieskom La Arena. Rovnako ako vegetácia a životný štýl, aj počasie na Tenerife závisí od konkrétnej oblasti. Jediná pláž na severe vhodná na kúpanie sa volá Las Teresitas a leží len pár kilometrov od hlavného mesta Santa Cruz.

Skryť Vypnúť reklamu

Najzaujímavejšie miesta Tenerife

Ak vás opaľovanie a kúpanie omrzí, môžete sa vydať do vnútrozemia, do národného parku Las Caňadas s najvyššou horou súostrovia Pico del Teide (3 718 m n. m ).

Cesta nahor je kľukatá a môže trvať omnoho dlhšie, ako by sa zdalo pri plánovaní výletu. Na niektorých zákrutách sú malé vyhliadky, kde možno odstaviť auto a vychutnať si výhľady na okolité ostrovy. Vychádzajú z nich tiež dobre značené turistické chodníky.

Z úpätia sopky (2 356 m. n. m.) vedie lanovka ku kráteru La Rambletta (3 555 m. n. m). Na výstup na úplný vrchol vydáva správa parku obmedzený počet povolení. Cesta je totiž úzka a a pri väčšom počte ľudí by bola nebezpečná. Sopka aj národný park sú na Zozname svetového prírodného dedičstva UNESCO.

Loro Park

Skryť Vypnúť reklamu

Loro Park v meste Puerto de la Cruz na severe ostrova je obľúbený cieľ najmä pre rodiny s deťmi. Podľa názvu im ponúka nielen papagáje, ale tiež tigre, gorily, tučniaky či vodnú šou cvičených kosatiek, delfínov a tuleňov. Morský život v obrovskom akváriu vrátane majestátnych žralokov umožňuje sledovať 18 metrov dlhý sklený tunel.

Súčasťou parku je „Planet Penguin“, najväčší umelý výbeh tučniakov na svete. Majú tu čo najprirodzenejšie prostredie, vrátane umelého ľadovca a osvetlenia a každodenného zasnežovania dvanástimi tonami umelého snehu. Po rebríkoch sa možno dostať do korún stromov a odtiaľ pozorovať asi 4 -tisíc papagájov. Bez problémov sa tu dá stráviť celý deň.

Siam park

Ak ste milovníkmi akčnejšej zábavy, navštívte južnú stranu ostrova. V Costa Adeje je Siam park, plný tematických tobogánov a vodných atrakcií. Patrí medzi najväčšie a najmodernejšie zábavné parky v Európe.

Skryť Vypnúť reklamu

Dedinka Masca nemá ani sto obyvateľov. Je však jednou z mála na ostrove, ktorá si zachovala svoj pôvodný ráz. Ponúkajú tu aj špeciality: kaktusovú limonádu alebo kaktusovú zmrzlinu s jogurtom a palmovým medom.

Kite surferi a windsurfisti obľubujú najmä východné pobrežie v okolí mestečka El Medano.

Hlavné mesto Santa Cruz dovolenkári využívajú skôr na nakupovanie v obchodných centrách.

Orotava

Mestečko Orotava ponúka nielen zaujímavé budovy s drevenými balkónmi, ale aj zaujímavé uličky a zelené parky. Obľúbenou atrakciou je aj park miniatúrnych modelov Kanárskych ostrovov. Ak sa budete túlať ďalej na západ, navštívte aj niekoľko storočný dračí strom v Icod de los Vinos. Históriu Kanárskych ostrovov, stupňovitých pyramíd, ale aj predkolumbovskej plavby po oceánoch ukazuje múzeum a expozícia nórskeho cestovateľa Thora Heyerdahla v Güimar na východe ostrova.

Skryť Vypnúť reklamu

Typické špeciality Tenerife

Pre miestnu kuchyňu sú typické „mojos“ - omáčky. Mojo rojo (červená omáčka) sa pripravuje z papriky, chilli, šafranu, feferóniek, cesnaku, olivového oleja a octu a podáva sa k mäsu. Mojo verde, (zelená omáčka) je z petržlenu, olivového oleja, kmínu, koriandru a bazalky a podáva sa k rybám.

Obľúbenou prílohou k jedlám sú zemiaky. Pestuje sa ich tu niekoľko desiatok druhov a líšia sa farbou šupky aj dužiny, veľkosťou, a prirodzene aj chuťou. Najjednoduchší spôsob prípravy je „papas arrugadas“ – uvarené v šupke v morskej vode.

Miestnou alkoholovou špecialitou je rum s medom (ron con miel).

Karneval na Tenerife

Počas fašiangov (na prelome februára a marca) sa na Kanárskych ostrovoch organizujú karnevaly. Najväčší býva na Tenerife, ktorý sa považuje po karnevale v Rio de Janeiro za druhý najväčší na svete. Každý rok vyhlasujú organizátori inú hlavnú tému, ktorej sa masky prispôsobujú. Karneval končí na Popolcovú stredu, čiže 40 dní pred Veľkou nocou.

Skryť Vypnúť reklamu

Medzi obyvateľmi Gran Canarie a Tenerife panuje silná rivalita. Miestni preto len veľmi neradi počúvajú otázky, či to náhodou na Gran Canarii nie je lepšie a naopak.

Tip na hotel: 3* Muthu Royal Park Albatros s all inclusive už od 353 eur

Čo sa oplatí vidieť na Lanzarote

Najsevernejší spomedzi Kanárskych ostrovov má lichotivú prezývku „Ostrov večnej jari“ (podobne ako portugalská Madeira). Na svojich 845 kilometroch štvorcových vytvorí mozaiku Kanárskych ostrovov tak dokonalo, že mu nechýba nič z okolitých ostrovov. Aj preto patrí medzi najpopulárnejšie.

Kaktusová záhrada

Medzi unikátne miesta na Kanárskych ostrovoch patrí aj miestna kaktusová záhrada v Guatiza. Na mieste niekdajšieho kameňolomu dnes nájdete cez 1000 rôznych druhov kaktusov, ktoré sú rozmiestnené tak, aby boli všade naokolo vás. Toto zažijete málokde. Miestni kedysi dávno používali kaktusy na prilákanie chrobáčikov, ktoré rozdrvili na prášok a získavali tak prírodné farbivo.

Skryť Vypnúť reklamu

Najkrajšie výhľady na ostrov

Za dokonalým výhľadom na Lanzarote príďte k bývalej vojenskej batérii na severe ostrova zvanej Mirador del Rio. Architekt Manrique ju pretvoril na vyhliadku vo výške 479 metrov nad morom a preto odtiaľto vidíte takmer všetko, dokonca aj susedný ostrovček La Craciosa. Toto nesmiete vynechať!

Národný park Timanfaya

Každý z Kanárskych ostrovov očaruje svojou sopečnou krásou a ak niečo takéto chcete zažiť na Lanzarote, tak potom je Timanfaya tým pravým miestom. Môžete sa tu poprechádzať, skúsiť ťavie safari alebo sa objednať na špecializovanú prehliadku s miestnym sprievodcom. Ak vás sopečná krása unaví, nezúfajte, nájdete tu originálny podnik, kde sa na grilovanie využíva horúca energia sopky. Dobrú chuť.

Nedeľný market v Teguise či v Hariá

Skryť Vypnúť reklamu

Mestečko Teguise preslávil jeho pravidelný market široko ďaleko na ostrove. Každú nedeľu ráno ho nájdete na námestí Plaza Clavijo y Fajardo a v stánkoch objavíte snáď všetko čo ostrov vystihuje. Je pomerne turistický a tak tu okrem regionálnych výrobkov nájdete aj suveníry, no určite stojí za to zamiešať sa sem a ochutnať miestne dobroty od syrov cez šunku až po vína. Ak hľadáte niečo menej turistické, je tu pre vás mestečko Hariá, kde predávajú okrem iného aj keramiku či miestne umelecké predmety

Najkrajšie pláže Lanzarote

Ostrov ponúka niekoľko nádherných plážových zákutí, no ak hľadáte tie najkrajšie, potom si do itineráru treba pridať tieto. Najznámejšou plážou Lanzarote je Playa Grande v Puerto del Carmen a preto ak chcete k pláži aj podniky, bary, reštaurácie či ruch, toto bude miesto pre vás.

Skryť Vypnúť reklamu

Zátoka s plážou Playa Chica je veľmi vhodná aj pre deti, pretože tu nie sú veľké vlny. Ak sa chcete kúpať na najkrajších plážach, najviac času zrejme strávite v oblasti Playa Papagayo na „karibskej“ pláži Playa Mujeres. Za zmienku stojí aj krásna pláž Playa de las Cucharas.

Jameos del Aqua

Čo dokáže láva sa môžete na vlastné oči presvedčiť na mieste Jameos del Aqua. Ide o unikát v rámci Kanárskych ostrovov a predstavuje veľké, lávové jaskyne. Sú dlhé 6 kilometrov a na miestach, kde sa prepadli sa vytvorili fotogenické miesta.

Víno z Lanzarote?

Sopečná pôda a víno akosi k sebe patrí a práve Lanzarote sa spomedzi Kanárskych ostrovov najviac vyprofilovalo ako vinárska destinácia. Za návštevu stoja aj miestne vinohrady, ktoré sú rozlezené po čiernom, sopečnom podklade a vytvárajú tak veľmi zaujímavé pohľady, aké nenájdete len tak hocikde. Najobľúbenejším vínom je Malvasia pri ktorých si prídu na svoje najmä milovníci sladkých vín.

Skryť Vypnúť reklamu

Po stopách architekta Césara Manriqueho

Počuli ste už o mene César Manrique? Ak nie, tak ste ešte neboli na Kanárskych ostrovoch. Preslávil Lanzarote široko ďaleko a kto miluje modernú architektúru pretkanú zaujímavými víziami, ten si jeho diela zamiluje.

Na Lanzarote po sebe zanechal viacero miest a môžete sa tu dokonca vydať v jeho stopách. Zastavte sa v múzeu Lagomar, kde sa prelína príroda s človekom, v dome Casa Campesino a napokon ako bonbónik si naservírujte Jameos del Agua.

Tip na hotel: 4* Beatriz Costa & Spa s polpenziou od 450 eur

Čo sa oplatí vidieť na Fuerteventure

Fuerteventura nepatrí medzi najznámejšie ostrovy, ale ak si vezmeme to, čo v sebe ukrýva, tak patrí medzi najzaujímavejšie. Nezaujme iba surferov, no aj aktívnych ľudí hľadajúcich sopky či najkrajšie pláže.

Skryť Vypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Fuerteventura: Sopky, pláže a neodolateľný pokoj Čítajte 

Betancuria

Niekdajšie hlavné mesto ostrova Fuerteventura dnes ponúka možnosť príjemných prechádzok svojimi starými uličkami. Jeho korene siahajú až do 15.storočia a nenechajte si tu ujsť Katedrálu Santa Maria s vysokou zvonicou.

El Cotillo

El Cotillo má na ostrove povesť najkrajšieho mestečka a hoci je to silný superlatív, mnohí ho po jeho návšteve skutočne pochopia a potvrdia. Malý prístav, staré, ošarpané domčeky stojace nad oceánom a štvrť Muellito, ktorou sa vinie dokonalá vôňa grilovaných rýb a darov mora. Strávte tu svoj romantický večer na brehu Atlantiku s kulisou rozbíjajúcich sa vĺn.

Cuevas de Ajuy

Jaskyne Cuevas de Ajuy na západnej strane ostrova patria medzi unikátne miesta nielen tu, ale v rámci celých Kanárskych ostrovov. Okrem toho, že sú najstaršími skalnými útvarmi ostrovov, skrývajú v sebe divokosť, fotogenické miesta a kus nefalšovanej, drsnej kanárskej prírody.

Národný park Corralejo

Park Corralejo sa dnes rozprestiera na 2700 hektároch a má patrí mu niekoľko kilometrov pláží s tyrkysovou vodou, kde budete mať pocit akoby ste sa ocitli v Karibiku. Pieskové duny patria medzi najkrajšie na ostrove a Corralejo je dokonca aj rajom pre milovníkov vtákov, ktoré sem prichádzajú. Scénu uzatvára pohľad na blízky ostrov Lobos a vidno odtiaľto dokonca aj Lanzarote.

Vyrazte do hôr medzi sopky

Sopečný pôvod Fuerteventury nezostal krajine nič dlžný a preto tu dodnes nájdete viaceré miesta pretkané čiernou, sopečnou farbou, ktorú dopĺňajú odtiene červenej, hnedej či šedej. Vďaka takýmto pohľadom je Fuerteventura najzaujímavejším, prírodným ostrovom. Nepožičiate si adrenalínové štvorkolky?

Pico de Jandía

Ak milujete prírodné scenérie, tak potom tu na vás čaká jedno jediné miesto a tým je najvyšší vrch celého ostrova. Meria len 807 metrov a tak mnohých napadne, že by ho zdolali. Pridajte sa k nim a neoľutujete, pretože výhľad na sopečnú krajinu stretávajúcu sa s morským pobrežím bude patriť medzi najväčšie zážitky. Nepodobá sa vám odrazu Fuerteventura odrazu na severský Island?

Ochutnajte domáci syr Majorero

Hľadáte miestnu špecialitu? Nič tak nepredstavuje Fuerteventuru ako práve domáci syr zvaný Majorero vyrábaný z kozieho mlieka. Má jemne orieškovú chuť a viete si ho výborne vychutnať medzi miestnymi tapas. Nájdete tu dokonca aj múzeum venované tomuto syru.

Tip na hotel: 3* Globales Costa Tropical s all inclusive od 395 eur

Čo ste možno nevedeli o Kanárskych ostrovoch

 • Tvorí ich 13 ostrovov, 5 z nich je neobývaných.
 • Najbližším susedným štátom je Maroko.
 • Časový posun oproti Slovensku je jedna hodina dozadu.
 • Pico del Teide (3 718 m n. m) je najvyšší vrch ostrovov aj Španielska. Od morského dna sa týči do výšky 7500 metrov.
 • Práve na tieto ostrovy sa najviac hodí Platónov opis bájnej Atlantídy.
 • Jednou z obľúbených miestnych špecialít je medový rum (ronmiel).
 • Rastú tu borovice s ihlicami dlhými až 30 centimetrov.
 • Vyrába sa tu červené farbivo karmín, ktoré sa používa pri príprave campari.
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ašot Haas v Bratislave: Nenechajte si ujsť umelecký zážitok
 2. Radosť zachytiť tieto krásne krivky
 3. 5 tipov, ako si užiť jeseň v Bratislave a okolí
 4. Prehľad bratislavských komunít. Čo všetko sa dá robiť so susedmi
 5. Kanceláriám ešte neodzvonilo
 6. Volkswagen na IAA v Mníchove predstavil koncept elektromobilu
 7. Slovenský orloj – svetová atrakcia
 8. Predplaťte si SME.sk s garanciou vrátenia peňazí
 9. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér
 10. Mikroplasty sú v produktoch každodennej potreby. V ktorých?
 1. Profesionáli vedia, o čo ide. Ako si vybrať OZV a nepopáliť sa?
 2. Pápež František požehnal základný kameň novej nemocnice
 3. Ašot Haas v Bratislave: Nenechajte si ujsť umelecký zážitok
 4. Stropný zdvihák zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 5. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 6. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou?
 7. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 8. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 9. 5 tipov, ako si užiť jeseň v Bratislave a okolí
 10. ŠKODA prišla s unikátnou platformou
 1. Maldivy, Maurícius či Mexiko sú na dosah jediným letom 9 154
 2. Mikroplasty sú v produktoch každodennej potreby. V ktorých? 5 978
 3. Slovenský orloj – svetová atrakcia 3 891
 4. Radosť zachytiť tieto krásne krivky 3 735
 5. Mayo Galuška praží extra kávu, oligarcha Hodorovský je Mr. Krach 2 832
 6. Prehľad bratislavských komunít. Čo všetko sa dá robiť so susedmi 2 256
 7. Uznávané štúdio oživilo zanedbané štvrte. Prišlo do Bratislavy 1 842
 8. Prvá dáma festivalu 1 714
 9. Za koľko zradil Judáš Ježiša podľa dnešných peňazí? 1 688
 10. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 1 551
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Zatvoriť reklamu