Aj preto chce šéf radnice zaviesť „poplatok za zápchu“.
Dúfa, že spoplatnenie vjazdu do ústrednej zóny s rozlohou 4,5 štvorcového kilometra, uľaví dopravnej špičke v hlavnom meste Veľkej Británie.
Motoristi by mali zaplatiť pokutu vždy, keď prídu autom do centra mesta. Logika je jednoduchá. Vyrubením poplatkov sa zníži počet áut v centre, zrýchli sa doprava a zmenší rozsah znečistenia. Kamery zaregistrujú poznávaciu značku každého vozidla, ktoré vojde do centrálnej zóny. Na konci každého dňa sa porovná zoznam áut, čo tam vošli, so zoznamom áut majiteľov, ktorí zaplatili. Neplatiči budú pokutovaní sumou vo výške 40 a 80 libier.
Podľa kritikov je systém neuskutočniteľný, nespravodlivý a predstavuje ďalší útok na ťažko skúšaných britských motoristov. „Zavedenie spoplatnenej zóny,“ tvrdí hovorkyňa konzervatívcov Angie Brayová, „len povzbudí motoristov, aby obišli túto zónu, takže zápcha sa prenesie za jej hranice“. To pripúšťajú aj prívrženci „poplatku za zápchu“ a odhadujú, že zavedenie projektu zvýši počet vozidiel mimo spoplatnenej zóny najmenej o 2 percentá.
Pochybnosti vyvoláva zložitý systém kamier. Podarí sa im zachytiť a prinútiť platiť všetky vozidlá? Budú schopné prečítať poznávacie značky? Čo si ľudia vymyslia, aby sa vyhli platbám? Menší podnikatelia kritizujú projekt za to, že zvyšuje náklady firmám, ktoré sú nútené dodávať tovar do zápchovej zóny.
Obvinenie, že zavedenie poplatkov znevýhodní chudobnejších, je nepresvedčivé. Výskum ukázal, že chudobní nemajú toľko áut, nemôžu si dovoliť platiť parkovanie v centre Londýna, takže tam nejazdia.
Poplatok je riskantným rozhodnutím Livingstona, ktorý o rok bude opäť kandidovať na post starostu. Zvolili ho vďaka sľubu, že vyrieši dopravné problémy Londýna. Ak zlyhá projekt „zápchového poplatku“, bude sa musieť sám odviezť na miestny Úrad práce. PRE SME - TIM HAUGHTON, Londýn