
Jeden z chrámov v Dharamsále.
ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV
Rumunsko bude mať tematický zábavný park grófa Drakulu. O tom, že ho postavia neďaleko Bukurešti rozhodla rumunská vláda. Pôvodne sa plánovalo, že by park mal vyrásť v Transylvánii, kam dej svojej knihy umiestnil írsky spisovateľ Bram Stoker. Pri rozhodovaní zavážil fakt, že v blízkosti hlavného mesta by návštevnosť mala byť predsa len vyššia.
Proti výstavbe Drakulovho parku neďaleko stredovekého mesta Sighišoara, ktoré bolo v 15. storočí domovom vojvodu Vlada Cepeša, sa stavali predovšetkým ochrancovia životného prostredia, medzi nimi aj britský princ Charles.
Vláda dúfa, že výstavba tematického parku vytvorí až 3000 pracovných miest a zabezpečí rozvoj cestovného ruchu. Park by mal byť dokončený do konca roku 2004.
Podľa odborníkov by mohlo do parku zavítať až milión turistov ročne. Predstavitelia Sighišoary sú však rozhodnutím sklamaní a odriekli svoju podporu pri tomto projekte. Bukurešť tvrdí, že aj ona má niečo spoločné s obávaným Vladom, ktorý vládol v južnom Rumunsku a preslávil sa svojou krutosťou. Vladovo telo by malo byť pochované v kláštore na ostrove v jazere Snagov severne od hlavného mesta. Podľa legendy gróf dával napichávať zajatých Turkov a zločincov zaživa na koly. (čtk)
Z Paríža zmiznú parkovacie automaty na mince
Platenie parkovného mincami už nebude v Paríži o niekoľko týždňov možné. Radnica francúzskeho hlavného mesta sa rozhodla kvôli opätovnému vykrádaniu parkovacích hodín, že v priebehu februára príjem mincí v automatoch zruší a všetky budú fungovať len na predplatené parkovacie karty s názvom Paris-Carte. Karty si môžete kúpiť napríklad aj v novinových stánkoch.
S vykrádaním automatov parížska radnica bojuje od polovice 90. rokov. Nepomohli ani mnohé pokusy o ich zabezpečenie. Vzhľadom na neustále poruchy, nákladné opravy, rovnako ako ušlý zisk sa nakoniec rozhodli automatov zbaviť. (čtk)
Cestovanie do Tibetu bude jednoduchšie
Od tohto roku má byť cestovanie do Tibetu pre individuálnych turistov jednoduchšie. Čínske úrady totiž koncom minulého roka zrušili doterajšie nariadenie cestovať v minimálne päťčlennej skupine i povinnosť obstarať si pred prekročením tibetských hraníc zvláštne povolenie.
Povolenie na vstup do Tibetu doteraz vydával tibetský turistický úrad, pričom väčšina cudzincov si ho obstarávala prostredníctvom cestovných kancelárií. Čínske úrady si od nového nariadenia sľubujú podporu cestovného ruchu v tejto oblasti. Podľa agentúry Nová Čína navštívilo minulý rok Tibet 130-tisíc cudzincov, čo je o 2,4 percenta viac než v roku 2001.
Tibet je pod čínskou správou od roku 1951. V roku 1959 krajinu opustil jej náboženský a politický vodca dalajláma a vytvoril exilovú vládu v severoindickej Dharamsále. (čtk)