[content type="img" render-type="pressphoto" title=""src="https://m.smedata.sk/api-media/media/image/sme/5/56/5672745/5672745.jpeg?rev=2" author="FOTO: FILMTEKERCS.HU" longread-pos="full"]Niektorí si fúzy starostlivo pestujú, iní preferujú prirodzený vzhľad. Poroty na svetových súťažiach hodnotia každú kategóriu prísne a vážne.[/content]
TEXT: Eva Andrejčáková
S ú to už celé storočia, čo ich priniesli do módy. Kedysi boli ozdobou každého maďarského chlapa. Ten, čo ich nemal, prichádzal o autoritu a jeho slovo za nič nestálo.
Fúzy sú prejavom vážnosti a úcty, ale aj zmyslu pre vtip a vzťahu k tradícii. Môžu vzdorovať i súhlasiť, pochybovať i víťaziť.
Za socializmu do nich vrástol nejeden tichý protest proti režimu. Sú tu Rusi? Oholím sa, až keď odídu – hovoril si ich majiteľ roky v zrkadle.
Nerobte si z nich žarty
Hoci aj fúzy majú obdobia, keď sa im príliš nedarí, dnes sa o ne báť netreba. Nenosia ich iba sobášni podvodníci. Aj preto existujú všelikde na svete súťaže krásy v tejto disciplíne.
Fúzy sa hodnotia v kategóriách – môže vyhrávať dĺžka, originalita, krása, tradícia, prirodzenosť aj kreativita. Že niektoré kúsky naozaj stoja zato, prezradia mnohé internetové galérie.
Ale pozor: ochlpenie pod nosom sa neberie na ľahkú váhu. Ak s ním začnete, už sa nestačí len každý deň holiť. Napríklad prezident Združenia maďarských fúzov Péter Szilágyi nosí husté fúzy už vyše štyridsať rokov.
S ich pestovaním to nepreháňa, lebo má radšej prirodzený vzhľad. Nepoužíva na ich vykrúcanie vosky, krémy ani iné mazadlá, venuje im však denne aspoň päť minút.
Raz ročne si z nich pár centimetrov dokonca odstrihne. Po rokoch priznáva, že nosiť ich vraj nie je príliš pohodlné. Horšie sa mu pije, bozkáva, dokonca má s nimi problém prevracať sa v posteli.
Život bez nich si však už nevie predstaviť a maďarských mládencov povzbudzuje: vráťte sa k tradícii, veď móda sa mení, ale beťár je večný.
[content type="img" render-type="pressphoto" title="" src="https://m.smedata.sk/api-media/media/image/sme/8/56/5672748/5672748.jpeg?rev=2" author="FOTO – ARCHÍV N.L."]Ak chceš s fúzačom byť, musíš s ním vedieť piť. To je skúsenosť režisérky filmu Maďarské fúzy Nóry Lakosovej (na snímke počas nakrúcania).[/content]
Dve ženy z veľkomesta
Pred pár rokmi prekvapila dokumentaristku Nóru Lakosovú na webe tragická správa: víťazom kategórie maďarských fúzov na Majstrovstvách Európy o najkrajšie fúzy je už dlhé roky Nemec.
Ako to, že o tom doteraz nepočula? A čo je to vlastne maďarská kategória?
Vŕtalo jej to v hlave, až o tom nakrútila film.
„Spoločnosť maďarských fúzov združuje Maďarov s najrôznejšími ozdobami nosa. Zamrzelo ich, že najkrajšie maďarské fúzy sú nemecké a rozhodli sa, že to zmenia,“ hovorí režisérka.
Spolu s kameramankou Eszter Csepeliovou sa rozhodli odvážnych členov klubu sprevádzať na najbližšie majstrovstvá.
Čoraz viac ich zaujímalo, aké výzvy vo fúzoch dnes hľadajú vlastenci a vďaka čomu sa dnes môžu cítiť ozajstnými mužmi. Ako však docieliť, aby štyridsať takých územčistých mužov prijalo medzi seba dve ženy z veľkomesta?
„Najviac nám asi pomohlo to, že videli, ako berieme tému vážne. A potom fakt, že vieme vypiť toľko pálenky ako oni,“ myslí si Nóra.
Odkedy spolu súznejú, otáča sa na ulici za každými peknými fúzmi, dokonca ich majiteľovi aj zagratuluje. Pravdou však je, že doma by ich nechcela. Visia do polievky a mala by od nich chlpatý jazyk.
Hádam voči nim nemáte predsudky! Ak áno, bežte sa pozrieť na súťaž – v Maďarsku ich je niekoľko. A ak by ste v tejto chvíli pod ťarchou módy začali rozmýšľať, kto dal svetu hipsterov, nelámte si hlavu. Boli to určite Maďari.