SME

Na vode zažijete pohodu i adrenalín

Na vode zažijete pohodu i adrenalín

Splavovanie riek obľubuje čoraz viac Slovákov, no za susedmi stále v mnohom zaostávame.

[content type="img" render-type="pressphoto" title=""src="https://m.smedata.sk/api-media/media/image/sme/8/56/5672088/5672088.jpeg?rev=2" author="TASR" longread-pos="full"]Na vode je veľmi dôležitý dobrý kolektív.[/content]

Túžba nazrieť do skrytých zákutí prírody je pre mnohých veľkých lákadlom. Občas dá aj zabrať. Platí to aj v prípade, ak človek začne spoznávať svet z vodnej hladiny. Dobrodruhom milujúcim vodu robí službičku zvyčajne kanoe alebo kajak.

TEXT: Annamária Ondrejková

Milovníci vody majú jasno v tom, prečo si splavovanie získalo ich priazeň. Na divokých riekach si užívajú pereje a menšie skoky a na pokojnejšej vode zasa v pokoji obdivujú okolitú prírodu.

Lukáš Koštenský z portálu splavujeme.sk hovorí, že hoci je vodáctvo individuálna aktivita, na vode je veľmi dôležitý dobrý kolektív. „Splavovať rieku by sme pre bezpečnosť nikdy nemali sami,“ dodáva.

Okrem relaxu a spoznávania úžasných scenérií ponúka splavovanie aj trochu adrenalínu a nové výzvy.

„Najradšej mám chvíle, keď sa na kajaku doplavím na miesta, kam sa iní nedostanú. Často ma pri tom obklopuje úplne nedotknutá príroda,“ hovorí o svojej záľube extrémny kajakár Tomáš Andrássy.

Slováci objavujú splavovanie

Splavovanie je u Slovákov v posledných rokoch čoraz viac obľúbenejšou voľnočasovou aktivitou. Najčastejšie splavovanými riekami sú Hron, Dunajec, Váh, na jar sa teší priazni aj rieka Belá. Pre začiatočníkov či rodiny s deťmi je vhodný Malý Dunaj.

Čaro Malého Dunaja vytvára okolie rieky: lužné lesy, drevené vodné mlyny, vodácke krčmy či ranče, na ktorých si môžete zajazdiť na koňoch.

V ostatných rokoch sú veľmi aktívni aj vodáci na východe Slovenska. „Menej populárna, avšak veľmi pekná rieka, je Hornád. Prielom Hornádu patrí medzi najkrajšie úseky riek na Slovensku, no je zakázané ho splavovať,“ zdôrazňuje Koštenský.

Finančné náklady na splavovanie možno prirovnať k lyžovaniu. Celodenný splav totižto stojí podobne ako skipass v lyžiarskom stredisku.

„Asi za dvadsať eur máte k dispozícii kanoe alebo kajak a tiež pádlo, plávaciu vestu, prilbu, barel na suché veci v lodi, služby inštruktora a tiež prepravu lode,“ vysvetľuje Koštenský.

Dĺžka splavov býva rôzna, závisí od viacerých faktorov. Splavujú sa trasy, ktoré sú dlhé len pár kilometrov, ale aj dvestokilometrové rieky.

„Ľudia môžu splavovať len jeden deň, viac dní alebo sú súčasťou expedície, ktorá sa premiestňuje po krajine aj niekoľko týždňov,“ tvrdí Andrássy, ktorý si na kajaku pozrel veľký kus sveta. „Navštívil som Ugandu, Nový Zéland, Kanadu, Kostariku, Ekvádor, Čile, Argentínu a takmer celú Európu,“ vyratúva.

Pozor na búrky

Dobrý pocit zo splavovanie výrazne ovplyvňuje počasie, pred ktorým sa na vode nedá tak ľahko skryť.

„Na vode si treba dávať pozor najmä na búrky, vtedy treba ísť z vody von. Nebezpečné môže byť aj prudké ochladenie, keď pri nevhodnom oblečení hrozí vo vode podchladenie,“ upozorňuje na nebezpečné situácie Koštenský.

Začiatočníci by sa na vodu mali vybrať v správnom ročnom období. Aj keď skúsení vodáci tvrdia, že sa nedá jednoznačne povedať, ktoré ročné obdobie je na splav najlepšie.

Na jar a na jeseň tečie voda aj v riekach, ktoré sa v inom období splavovať nedajú. „Z jari sa topí sneh a jesene sú bohaté na vodu po dažďoch,“ vysvetľuje Koštenský. Na takéto rieky by sa však mali vybrať len skúsenejší a ostrieľanejší vodáci. „Začiatočníkom odporúčam skôr splavovanie v lete. Ak sa na plavidle prevrátia, tak ich voda príjemne schladí,“ dodá.

Opatrnosť je samozrejmosťou aj v prípade detí. Inštruktori odporúčajú celodenný splav len deťom starším ako osem rokov. Vhodnou alternatívou pre rodiny s deťmi je tiež rafting.

Česi majú náskok

„Na Slovensku sú podmienky na splavovanie relatívne dobré. V porovnaní so susedným Českom však trochu zaostávame, no a o Rakúsku už ani nehovorím. Jedným z dôvodov je aj to, že u nás nastal rozvoj vodáctva neskôr než v okolitých krajinách,“ vysvetľuje Andrássy.

V Česku patrí splavovanie medzi najobľúbenejšie športy. Na každom kroku sú požičovne lodí, pri riekach sú vybudované vodácke kempy, okolo riek jazdia pravidelne autobusy či vlaky, ktoré zabezpečujú prepravu lodí.

Vodákom na Slovensku robí starosti výstavba malých vodných elektrární, pretože cez umelé prekážky na rieke si musia lode prenášať.

Pozitívne je, že tento spôsob aktívneho oddychu sa dostáva bližšie k ľuďom aj vďaka požičovniam lodí či širšej ponuke lodeníc. Aj vďaka tomu aj na slovenských riekach znie čoraz častejšie vodácky pozdrav Ahooooj!

Tipy na splavovanie slovenských riek

1. Splav Malého Dunaja

Malý Dunaj je ľavostranným ramenom Dunaja. Od hlavného toku sa odpája pod Bratislavou za stavidlami pri Slovnafte, meandruje lužnými lesmi Podunajskej nížiny a po 123 kilometroch sa v Kolárove vlieva do Váhu. Splav je vhodný aj pre začiatočníkov, na niektorých miestach treba prenášať lode.

Trvanie splavu: 4 - 6 hodín

Dĺžka splavu: 18 kilometrov

Trasa: Bratislava - Tomášov

Náročnosť: ľahká

2. Splav rieky Dunajec

Prielom Dunajca je nádherný kaňon. Dunajec preteká cez Národný park Pieniny a ročne ho splavia tisíce ľudí, pretože je vhodný aj pre úplných začiatočníkov a rodiny s deťmi. Najzaujímavejší úsek, z ktorého najlepšie návštevníci uvidia Pieniny, je po deväťkilometrovej trase Červený Kláštor – Lesnica.

Trvanie splavu: približne dve hodiny

Dĺžka splavu: 9 kilometrov

Trasa: Červený Kláštor - Lesnica

Náročnosť: ľahká

3. Splav rieky Belá

Horská riečka Belá sa nachádza v Podbanskom pod Tatrami. Stav vody v nej sa dokáže zmeniť z hodiny na hodinu. Preto jej často hovoria najdivokejšia prírodná rieka Slovenska. Splavuje sa len na jar od apríla do mája.

Trvanie splavu: približne dve hodiny

Dĺžka splavu: 22 kilometrov

Trasa: Podbanské (Kokavský Most) – Liptovský Hrádok

Náročnosť: stredná až ťažká

4. Splav rieky Hron

Hron Slováci mohli splavovať už v roku 1999. Patrí medzi najvyhľadávanejšie vodácke trasy. Dobre sa splavuje, pretože nie sú na povodí žiadne prekážky a v okolí je dostatok táborísk.

Trvanie splavu: približne päť hodín

Dĺžka splavu: 21 kilometrov

Trasa: Nemecká – Šalková

Náročnosť: stredná až ťažká

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Čítajte ďalej

Vydajte sa do oblasti s rozprávkovým nádychom, kde sú príbehy vytesané do kameňa.


Dovolenka v hoteli pre dospelých je zárukou pokoja, kvalitných služieb a jedla.


Vodojemy s inštaláciou

Jedna z nich je jedinečnou raritou pevninskej Európy.


Maroš Puček
Tádž Mahal v Indii

Pripravte sa na dobrodružstvo, ktoré siaha ďaleko za hranicu všednosti.


Nový Hofburg na námestí Heldenplatz

Prezriete si jednu z najväčších etnografických zbierok sveta, ale aj cisárske brnenia a hudobné nástroje slávnych majstrov.


Maroš Puček
SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu