SME

Pán Bojníc sa inšpiroval vo Francúzsku

Pán Bojníc sa inšpiroval vo Francúzsku

Čo hrad, to príbeh. V Trenčíne majú studňu lásky, v Čachticiach legendu o krvavej grófke.

[content type="img" render-type="pressphoto" title=""src="https://m.smedata.sk/api-media/media/image/sme/7/56/5671697/5671697.jpeg?rev=2" author="SITA" longread-pos="full"]Bojnice. Jeden z najkrajších a najnavštevovanejších zámkov nielen na Slovensku.[/content]

TEXT: Martina Štérová

V Trenčianskom kraji nájdete niekoľko výnimočných miest vzbudzujúcich obdiv. Teraz vás aspoň virtuálne zavedieme na päť výnimočných hradov a zámkov Trenčianskeho kraja, ktoré sa určite oplatí navštíviť osobne.

Bojnický zámok a ľudské anomálie

Jeden z najkrajších a najnavštevovanejších zámkov nielen na Slovensku, ale aj v strednej Európe. Romantickú stavbu týčiacu sa na travertínovej kope prestavali v rokoch 1889 – 1910 podľa projektu architekta Jozefa Huberta na spôsob francúzskych gotických hradov, s čiastočným ponechaním pôvodného stavu niekdajšieho stredovekého hradu. Príkaz na prestavbu mu dal gróf Ján František Pálffy, posledný šľachtický majiteľ zámku.

Očaril ho vzhľad zámkov pri rieke Loire v strednom Francúzsku, preto sa rozhodol dať zámku novú neogotickú tvár s výraznými strmými strechami paláca, kaplnky a veží.

Práve Ján Pálffy vo svojom testamente vyslovil želanie, aby umelecké diela zostali na svojich miestach a prehliadku priestorov zámku umožnili všetkým záujemcom. Časť cenných predmetov síce rozpredali, no múzeum pod správou Slovenského národného múzea sa môže pýšiť niekoľkými historickými skvostmi. K najväčším unikátom a najcennejším dielam patrí neskorogotický súbor obrazov - tzv. Bojnický oltár od florentského majstra Narda di Cione Ortagna z polovice 14. storočia. Súčasťou prehliadky zámku je aj návšteva kvapľovej jaskyne pod zámkom. Počas celého roka sa na zámku organizujú rôzne podujatia.

Aktuálne si tam môžete pozrieť unikátnu výstavu s názvom Katastrofy ľudského tela. Predstavuje dvadsaťpäť verných voskových figurín ľudí, ktorí trpeli zvláštnymi anomáliami. Uvidíte trojokého muža, človeka bez horných končatín či siamské dvojičky. Výstava trvá do 31. augusta.

Trenčiansky hrad má studňu lásky

Hrad z 11. storočia týčiaci sa na vápencových skalách je dodnes dominantou Považia. Kedysi slúžil ako kráľovský strážny hrad. Najmocnejší uhorský šľachtic Matúš Čák Trenčiansky si ho v 13. storočí vybral za svoje sídlo, z ktorého ovládal veľké územia.

Po jeho smrti sa majiteľom stal uhorský panovník. Aj keď v súčasnosti pôsobí hrad skôr rozprávkovo, v minulosti mal pragmatickú funkciu. Hrad strážil dávne obchodné trasy spájajúce stredomorskú oblasť s Pobaltím a severnou Európou. Dnes sa v jeho starobylých priestoroch nachádzajú výstavné priestory a viaceré expozície Trenčianskeho múzea.

Prehliadku hradu môžete absolvovať v dvoch okruhoch a poprechádzať sa aj po Dolnom nádvorí. S trenčianskym hradom je spojená leganda o Fatime a Omarovi. Podľa nej hradný pán Štefan Zápoľský zajal krásnu tureckú princeznú Fatimu a turecký princ Omar, ktorý Fatimu miloval, dostal za úlohu vykopať na hrade studňu. Štyri roky musel kopať do skaly, kým priniesol hradnému pánovi vodu a spolu s Fatimou ho prepustili na slobodu. Studňa je hlboká 80 m a je označujú ju aj pojmom studňa lásky.

Hrad šaša Becka

Hrad Beckov je opradený viacerými povesťami, ktoré kolovali medzi ľudom. Jedna z nich hovorí o vzniku hradu, o ktorý sa pričinil kráľovský šašo Becko. Ten rozveselil knieža Stibora a za odmenu si mohol priať čokoľvek. Prial si, aby mu knieža na neďalekom brale postavilo hrad. Stiborovi sa hrad tak zapáčil, že sa stal jeho sídlom. Šaša vyvážil za odmenu zlatom a dal mu podľa neho meno.

Hrad bol dôkazom špičkového stredovekého staviteľstva, aj keď z neho už dnes veľa neostalo. Po hrade a jeho nádvorí sa však návštevníci stále môžu prejsť a pozrieť si aj rôzne výstavy. Externá expozícia predstavuje umenie tradičného kováčskeho remesla.20141111_cach09_4rs4512199388_r3458_res.jpg

Keď sa povedia Čachtice, väčšina si spomenie na grófku Alžbetu Báthoryovú. FOTO: TASR

Krvavý hrad Čachtice

Keď sa povedia Čachtice, väčšina si spomenie na grófku Alžbetu Báthoryovú. Na hrade žila na prelome 16. a 17. storočia.

Zomrela v roku 1614 a takmer o sto rokov neskôr hrad vypálili vojská Františka Rákocziho. Odvtedy pustol a dnes je malebnou zrúcaninou, ktorá poskytuje nádherný výhľad na okolité svahy Malých Karpát, kopanice Myjavskej pahorkatiny a Považský Inovec.

Jeho zvyšky však neostali bez života. Od júna až do októbra sa tu konajú podujatia pre návštevníkov. Históriu hradu, éru Alžbety Báthoryovej i novšie dejiny mestečka môžete vidieť v múzeu, ktoré sídli v Draškovičovskom kaštieli v Čachticiach.

Považský hrad sa renovuje

Hrad slúžil kedysi ako oporný bod na obranu krajiny pri brode cez Váh. Postavili ho koncom 13. storočia ako odpoveď na vpád Tatárov v roku 1242 na Slovensko. Dnes je však ďalšou zrúcaninou Považia. Svojou siluetou neodmysliteľne patrí k charakteru tohto kraja. Miestni ho poznajú aj pod názvami hrad Bystrica či Bistrizza. Za najväčšieho rozkvetu v ňom bývalo približne 400 ľudí.

O jeho priestory a pozostatky sa dnes stará Združenie hradu Bystrica, ktoré hradný komplex postupne obnovuje a konzervuje. Cesta k hradu je príjemnou turistikou, na konci ktorej vás čaká malebný výhľad na Považie. Dostanete sa naň z obce Považské Podhradie.

Najbližšie podujatia

Beckovský Herkules

Na hrade Beckov sa 29. augusta zídu siláci, ktorí predvedú tvrdé súboje a vystúpenia, sily si zmerajú aj návštevníci hradu.

Legendy a povesti o slovenských hradoch

Chcete si vypočuť veselé aj strašidelné príbehy, ktoré sa prenášali na území Slovenska z generácie na generáciu? Povesti a legendy sa budú čítať na Čachtickom hrade 22. augusta. Súčasťou verejného čítania bude aj výstava Sochy na hrade, ktorá predstaví sochársku tvorbu umelcov žijúcich a pôsobiacich v bezprostrednej blízkosti obce Čachtice.

Všetci do Bojnického zámku!

Múzeum Bojnice si pre svojich návštevníkov pripravilo netradičnú akciu, ktorá sa uskutoční v dňoch 18. –20. septembra. Bude to inscenovaná prehliadka zámku, ktorá návštevníkom priblíži každodenný život všetkých jeho obyvateľov – aristokratov, rytierov, dvorných dám, služobníctva, domácich i úžitkových zvierat. Návštevníci budú svedkami vážnych i úsmevných situácií, ktoré počas návštevy zámku zažijú na vlastnej koži.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Čítajte ďalej

Vydajte sa do oblasti s rozprávkovým nádychom, kde sú príbehy vytesané do kameňa.


Dovolenka v hoteli pre dospelých je zárukou pokoja, kvalitných služieb a jedla.


Vodojemy s inštaláciou

Jedna z nich je jedinečnou raritou pevninskej Európy.


Maroš Puček
Tádž Mahal v Indii

Pripravte sa na dobrodružstvo, ktoré siaha ďaleko za hranicu všednosti.


Nový Hofburg na námestí Heldenplatz

Prezriete si jednu z najväčších etnografických zbierok sveta, ale aj cisárske brnenia a hudobné nástroje slávnych majstrov.


Maroš Puček
SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu