SME

Štiavnické poklady nie sú iba pod zemou

Štiavnické poklady nie sú iba pod zemou

Hodrušské čipkárky ozdobili aj svadobné šaty anglickej kráľovnej Alžbety II.

[content type="img" render-type="pressphoto" title="" src="https://m.smedata.sk/api-media/media/image/sme/5/57/5795255/5795255.jpeg?rev=2" author="" longread-pos="full"]Banskoštiavnická Kalvária je súbor celkovo dvadsiatich dvoch samostatných sakrálnych stavieb.[/content]

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

TEXT: Martina Štérová
FOTO: TASR

R áno sa môžete ponoriť do hlbín zeme, na obed sa kochať výhľadom na vrchole kopca, popoludní sa schladiť v nádrži s krásnym okolím a podvečer sa túlať historickými uličkami. A to nie je z ponuky tohto regiónu zďaleka všetko.

Ostane asi navždy tajomstvom, kto a kedy začal v banskoštiavnickom regióne s ťažbou zlata a striebra v banskoštiavnickom regióne.

Ale niekoľko štôlní a baní je dnes otvorených pre návštevníkov, aby si mohli pozrieť život baníkov pracujúcich v hlbinách zeme. Ďalšie sú stále aktívne.

Návšteva bane je mierne klaustrofobická, no poučná. Jednou z najstarších a najkrajších v štiavnickom rudnom regióne je baňa Starovšechsvätých.

Pri jej návšteve sa niekoľko desiatok metrov pod zemou budete prechádzať úzkymi, do kameňa vysekanými chodbami aj rozsiahlymi sieňami. Pri vstupe dostanete prilbu a čelovku a vyrazíte do hlbín.

Súčasťou bane je aj povrchová expozícia, ktorá predstavuje historické nástroje baníkov, minerály z regiónu aj sveta, aj vychýrenú hodrušskú čipku.

Zaujímavosťou je, že miestna hodrušská čipkárska škola vyrobila paličkované čipky na svadobné šaty anglickej kráľovnej Alžbety II. Na vlečke dlhej 15 metrov vtedy pracovalo desať žien.

Prechádzku podzemím môžete absolvovať aj v banskom skanzene v štôlni Bartolomej. V povrchovej expozícií uvidíte staré banské budovy a zariadenia.

Tajchy sú synonymom Štiavnických vrchov

Keď navštívite túto oblasť, určite si vyskúšajte kúpanie v niektorom z tajchov. Umelé vodné nádrže pôvabne zasadené do strmých kopcov patria medzi turistické šperky tohto kraja.

V minulosti ich budovali ako zdroj vodnej energie na čerpanie banských vôd a úpravu rudy. Kedysi bolo týchto nádrží 60 a boli pospájané do dômyselnej sústavy. Dnes ich tu nájdete 24 a slúžia ako rekreačné vodné plochy alebo zdroje pitnej vody.

V lete sa pri nich schádzajú turisti aj domáci, aby sa v horúčavách schladili. Jedným z najvyššie položených je Horný Hodrušský tajch pri hoteli Salamandra.

„Veľa ľudí o možnosti využívať Horný Hodrušský tajch nevie alebo si myslia, že je prístupný len pre hotelových hostí. Túto vodnú plochu však môže bezplatne využívať každý, kto príde,“ vysvetlila marketingová manažérka Salamandra Resort Katarína Pružinová, podľa ktorej má tento tajch pre turistov ešte atraktívnejšiu polohu ako ostatné.

„Je situovaný na križovatke rôznych prechádzkových a turistických trás. Len pár metrov od neho sa nachádza moderná štvorsedačková lanovka, ktorou sa peší turisti aj cyklisti s bicyklami môžu vyviezť až na Hornú Roveň, odkiaľ je to len na skok turistickým chodníkom do Banskej Štiavnice.“

Okrem kúpania sa pri najbližšej návšteve budete môcť s deťmi zabaviť na multifunkčnom ihrisku. O niečo nižšie sa nachádza Dolný Hodrušský tajch a kemp s chatkami pre ľudí, ktorí obľubujú intenzívnejšie splynutie s prírodou.

Najväčším a najnavštevovanejším tajchom je Počúvadlianske jazero. Hovorí sa, že tento tajch pomohli postaviť ženy. Keď stavba v roku 1775 pod vedením projektanta Jozefa Karola meškala v dôsledku častých dažďov, jeho reputáciu zachránili ženy.

Dali sa s mužmi do práce. Na stavbe ich pracovalo 400, zatiaľ čo mužov bolo 300. V 18. storočí bola podobná emancipácia nezvyčajná. Tajch sa nakoniec podarilo dokončiť v roku 1779.

V súčasnosti si tu môžete zaplávať, vypožičať si čln či vodný bicykel a ak na toto miesto prichádzate s deťmi, neodpustíte si návštevu zvieratiek v miniatúrnej zoo.

[content type="img" render-type="pressphoto" title="" src="https://m.smedata.sk/api-media/media/image/sme/7/57/5795257/5795257.jpeg?rev=2" author=""]Jedným z najvyššie položených je Horný Hodrušský tajch pri hoteli Salamandra.[/content]

Sitnianski rytieri sú na stráži

Počúvadlianske jazero zrkadlí vrchol Sitna (1009 m n. m.), najvyššieho vrchu Štiavnických vrchov už od 18. storočia. Práve toto jazero je obvykle východiskom pešej túry na legendami opradené Sitno.

Najznámejšia z legiend vraví, že v tejto hore spia sitnianski rytieri, ktorí sa prebudia vtedy, keď bude Slovákom najhoršie.

Na vrchole Sitna stojí jedna z najstarších rozhľadní, drevená budova, ktorá vám poskytne výhľad na všetky svetové strany.

Cez víkend sa tu v dobrej nálade schádzajú turisti zo všetkých okolitých turistických chodníkov. Okolo poludnia sa to hemží desiatkami turistov, no prostredie ostáva stále príjemné.

V horúčavách dobrej nálade dopomôže aj dobre vybavený bufet v rozhľadni, ktorého súčasťou je aj malá expozícia miestnej fauny a flóry.

Pod vrcholom Sitna nájdete zrúcaniny stredovekého hradu. Kamenný hrad tu vybudovali v 13. storočí. Zohral významnú úlohu pri obrane bohatého regiónu proti Turkom.

Po spustošení hradu kuruckými vojskami v roku 1710 tu zostali len ruiny. Obľúbené sú tu horolezectvo a cykloturistika.

Na južnej strane nájdete horolezecké cvičné terény a každú chvíľu vás na ceste na Sitno budú obiehať cyklisti na horských bicykloch, ktorých kondičku sme úprimne obdivovali.

Ak vám bude priať počasie a zrak, zo Sitna dovidíte až na Tatry aj na maďarské pohorie Matra.

[content type="img" render-type="pressphoto" title="" src="https://m.smedata.sk/api-media/media/image/sme/9/57/5795259/5795259.jpeg?rev=2" author=""]Na vrchole Sitna stojí jedna z najstarších rozhľadní.[/content]

Oblasť múzeí a galérií

Na získavanie poznatkov z histórie oblasti Štiavnických vrchov nestačí ani predĺžený víkend. Banská Štiavnica, prezývaná aj Strieborné mesto, je plná jedinečných pamiatok, ktoré stoja za návštevu.

Magicky pôsobí Starý zámok a na Námestí Svätej Trojice sa takmer vždy niečo deje. Medzi turistami je preslávená kalvária na kopci, ktorá je povinnou zastávkou každého návštevníka mesta.

Neďaleko na juh od Banskej Štiavnice sa nachádza dedinka Svätý Anton. Určite navštívte miestny neskorobarokový kaštieľ z 18. storočia, ktorý bol niekdajším sídlom bývalého bulharského cára Ferdinanda Koburgského.

Jeho interiér ukrýva expozíciu s pôvodným nábytkom a zariadením, poľovnícku a rybársku expozíciu a vonku sa môžete prejsť po príjemne pôsobiacom anglickom parku s jazierkami a kaskádami.

Poľovnícka expozícia, najväčšia svojho druhu na Slovensku, obsahuje nielen množstvo vzácnych trofejí zveri, ale aj bohatú zbierku historických poľovných zbraní, obrazov, umeleckých predmetov, kníh, časopisov a fotografií.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Čítajte ďalej

Vydajte sa do oblasti s rozprávkovým nádychom, kde sú príbehy vytesané do kameňa.


Dovolenka v hoteli pre dospelých je zárukou pokoja, kvalitných služieb a jedla.


Vodojemy s inštaláciou

Jedna z nich je jedinečnou raritou pevninskej Európy.


Maroš Puček
Tádž Mahal v Indii

Pripravte sa na dobrodružstvo, ktoré siaha ďaleko za hranicu všednosti.


Nový Hofburg na námestí Heldenplatz

Prezriete si jednu z najväčších etnografických zbierok sveta, ale aj cisárske brnenia a hudobné nástroje slávnych majstrov.


Maroš Puček
SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu