
Nitra patrí k najstarším mestám na Slovensku, je rajom archeológov, prechodným domovom stoviek študentov (sídlia tu dve univerzity), ale má čo ponúknuť aj turistom či náhodným návštevníkom.
TEXT: Tomáš Holúbek
N itra bola od nepamäti k jedným z najvýznamnejších sídel na našom území. Mesto dýcha históriou, cítiť ju na každom kroku. V roku 828 tu vysvätili prvý kresťanský chrám v strednej Európe. V roku 833 Nitru dobyl knieža Mojmír a začlenil ju do Veľkomoravskej ríše. Aj neskôr v Uhorskom kráľovstve zostalo Nitre silné postavenie. V roku 1248 jej udelili privilégiá slobodného kráľovského mesta.
Najvýznamnejšou pamiatkou Nitry je Nitriansky hrad, kedysi mohutná pevnosť, ktorá odolala aj mongolským nájazdom. Vypína sa nad mestom a nie je možné ho prehliadnuť, nech prichádzate do Nitry z ktorejkoľvek strany.
V histórii mal pre Nitru strategickú pozíciu. Týči sa na vápencovom vŕšku, obteká ho rieka. Ako jeden z mála hradov si zachoval takmer neporušené hradby.
Nitriansky hrad postupne vybudovali na mieste slovanského hradiska z deviateho storočia. Goticky ho prebudovali v 15. storočí, renesančne upravili v 16. storočí a svoju barokovú podobu získal v 18. storočí.
Skladá sa zo štyroch samostatných častí odlišného charakteru, tvoria ho katedrála, biskupský palác, hospodárske budovy a vonkajšie opevnenie s jedinou prístupovou bránou.
Nitriansky hrad aj s priľahlým areálom vrátane Námestia Jána Pavla II., sú až do októbra prístupné denne od 7.00 do 18.00. Turistov sem okrem katedrály lákajú aj kazematy v juhovýchodnom bastióne hradu. Je to archeologická expozícia prezentujúca komorový veľkomoravský val a premeny systému opevnenia Nitrianskeho hradu.
Počas leta hrad ožíva podujatím Leto na Nitrianskom hrade. Premietajú sa tu filmy a usporadúvajú koncerty pod holým nebom.
Novinkou tohto roka sú nočné prehliadky areálu Nitrianskeho hradu s výstupom na katedrálnu vežu. So sprievodcom si môžete pozrieť vysvietenú Nitru každý piatok v mesiaci počas premietania od 21:00 do 23:00.
Jedinečné múzeum
Vo vnútri hradu je aj unikátne Diecézne múzeum, prvé na Slovensku. Na prízemí múzea sú listiny a dokumenty späté s počiatkami kresťanstva u nás, modely archeologických nálezov, napríklad vzácnej pyxidy (šperkovnice zo slonoviny), ktorú našli v roku 1974 v Čiernych Kľačanoch.
Je tu aj najstaršia rukopisná kniha na území Slovenska – Nitriansky evanjeliár z roku 1083, kópie Zoborských listín z rokov 1111 a 1113.
V suteréne nájdeme expozíciu hodnotných liturgických predmetov, sú tu kalichy, monštrancie či biskupské berly. K najzaujímavejším patrí kalich Udalrica de Budy, barokový kalich a monštrancia biskupa Jakuba Haška. Diecézne múzeum Nitrianskeho biskupstva je do konca októbra otvorené každý deň okrem pondelka od 10.00 do 18.00.
FOTO: Dominik Szombáth
Sedem kopcov nad Nitrou
Návštevníkov Nitry však nelákajú iba na historické artefakty. Mesto podľa legendy založili na siedmich pahorkoch – Zobor, hradný kopec, Kalvária, Čermáň, Borina, Vŕšok a Martinský vrch. V okolí mesta je teda množstvo lokalít, na ktoré sa dá bez väčšej námahy vyjsť a pokochať sa dych berúcim výhľadom. Obľúbený je výstup na Pyramídu, ktorú si niektorí mýlia so známym Zoborom. Kedysi sa sem dalo dostať na sedačkovej lanovke, tá však od 90. rokov nefunguje.
Do okolia Zobora a Pyramídy vystupuje v lete čoraz viac turistov. Napomohlo to aj vybudovanie lavičiek na Pyramíde či vytvorenie útulne, v ktorej sa môžu turisti ukryť pred nepriaznivým počasím.
Z Pyramídy sa okolo Svoradovej jaskyne a cez vinice a les nad mestom dá dostať aj k ďalšiemu obľúbenému vrchu. Týči sa nad mestskou časťou Nitry zvanou Dražovce. Kto si netrúfa nad túru lesíkom, môže naň vystúpiť priamo z Dražoviec. Odtiaľto cesta na kopec zaberie ani nie desať minút.
Dominantou kopca je malý kostolík. Fascinuje aj tým, ako čupí takmer na samom okraji skalného útesu. Dražovský Kostol sv. Michala Archanjela je drobná stavba, svojím pôdorysom nedosahuje ani rozmery rodinného domu. Architektúru má jednoduchú, čistú. Má výrazné prevýšenie a len jednu loď. Pri skúmaní pamiatky sa objavili zvyšky malty, ktorá by mala byť ešte z deviateho storočia.
Dražovčania boli dlho zvyknutí, že ich kostolík sa objavoval na platidlách. Bol na kolkoch aj na zadnej strane päťdesiatkorunovej bankovky. Po zavedení eura sa dostal na dvojeurovú poštovú známku.
Návršie s kostolom sv. Michala patrí k najkrajším slovenským scenériám. Malebné miesto s čarokrásnym kostolíkom vyhľadávajú milovníci prírody i romantiky, cyklisti aj turisti. Už tradične tu domáci organizujú viaceré podujatia, na jar stavajú tradičný máj.
Ďalším z obľúbených kopcov, z ktorých je krásny výhľad na Nitru, je Kalvária na juhu mesta. V jej súčasnej podobe so štrnástimi zastaveniami ju vytvorili v roku 1885. V 19. storočí sa postupne začala šíriť smerom ku Kalvárii mestská zástavba, ktorá ju napokon úplne obkolesila.
Kalváriu tvorí dvanásť neorománskych kaplniek, zastavení Krížovej cesty, usporiadaných popri chodníku, ktorý vedie od Kostola Nanebovzatia Panny Márie na vrchol kopca ku Kaplnke Božieho hrobu.
Niečo pre maškrtníkov
Návštevníkov Nitry však nelákajú len historické pamiatky, či romantické zákutia, ale aj prvotriedna medovina a čokoláda, vynikajúce vína, tradičný festival jahôd či nitrianske gaštanové víkendy.
Najstarší výrobca medoviny na Slovensku pochádza práve z Nitry. V priestoroch Múzea medoviny si môžu návštevníci počas celého roka prezrieť zbierku rôznych druhov medovín, oboznámiť sa s jej históriou a technológiou výroby, aj ju ochutnať.
Pralinky z miestnej čokoládovne sú vyrobené z prvotriednych kakaových bôbov. Jeseň patrí v meste gaštanom. V polovici 13. storočia bola pri Nitre založená najstaršia gaštanica, z ktorej sa dodnes vyrábajú lahodné gaštanové pochúťky.