SME

Španieli sa hnevajú, keď im niekto siaha na ústavu

O historkách zo španielskej histórie a prejavoch španielskej etiky by sme mali vedieť viac, hovorí huslista Peter Biely.

[content type="img" render-type="pressphoto" title="" src="https://m.smedata.sk/api-media/media/image/sme/7/56/5669127/5669127.jpeg?rev=2" author="Foto: Archív P.B." longread-pos="full"]Peter Biely v Cabo de Gata, prímorskom narodnom parku neďaleko Granady.[/content]

Takto si huslista Peter Biely kariéru nepredstavoval. Nemyslel si, že raz bude 2. koncertným majstrom orchestra v andalúzskej Granade. Pripútala si ho však nevysvetliteľná mágia mesta a vzápätí aj miesta otvorenosť k prekvapeniam a náhodám. V krajine, kde sa kričí, nerozpráva o politike, neplánuje a kde sa radostne žije na dlh, obdivuje to, ako si ľudia vážia demokraciu.

TEXT: Kristína Kúdelová

[content type="longread-pos" pos="left"]

[content type="img" src="https://m.smedata.sk/api-media/media/image/sme/8/56/5669128/5669128.jpeg?rev=2"][/content]

Peter Biely

Študoval na Konzervatóriu v Bratislave a ako 18-ročný vyhral štipendium v USA. Pokračoval na Yale University, kde sa venoval hre na husliach, komornej a barokovej hudbe. Bol vedúcim skupiny 2. huslí v Cappelle Istropolitane a od roku 1997 je 2. koncertný majster Granadského komorného orchestra. Má dcéry Carlu a Sofiu, jeho vášňou je hra na gitaru, mandolínu, violu, hory a fotografovanie.

[/content]

Čo sa stalo, že žijete v Granade? Zaľúbili ste sa tu?

"Granada je zvláštne miesto, má čudnú mágiu, tajomstvo, ktoré sa ani nedá vysvetliť. Najprv som si sem len prišiel zahrať, myslel som si, že po dvoch týždňoch normálne odídem. Hoci som sa šéfdirigentovi orchestra veľmi páčil a volal ma, aby som na pol roka zostal, povedal som nie. Lenže, prišiel som domov a o týždeň som mu už začal volať. Prídem, prídem, vravel som mu. Neviem, čo sa stalo, nikdy v živote som to nezažil: ako keby tu časť zo mňa zostala. Moja manželka v tom prsty nemala, vtedy som ju ešte nepoznal."

Podarilo sa vám neskôr preniknúť do toho tajomstva?

"Nie. Iba som si zvykol, že mesto je plné čarodejníckych historiek, ľudí, čo vidia duchov a neuveriteľných náhod. Tu si musím dávať pozor na to, čo si želám, pretože sa mi to okamžite splní. Negatívne myslenie je preto neprípustné."

Ako sa cítite medzi južanmi?

"Majú neuveriteľný talent - a to so sebou nesie istý neporiadok. Vzdal som sa toho, že život sa dá naplánovať. Španieli sú stále na ceste, radi sa nechajú prekvapiť a viesť intuíciou.“

Je niečo dobré na takom prístupe?

"Zistil som, že to vôbec nie je zlé. Mať dvere otvorené a nechať cez ne vstúpiť prekvapenie a náhodu. Už to úplne chápem. Len jedno si dodnes neviem vysvetliť, prečo je tu všade taký strašný hluk a prečo tak veľmi krčia. Už som sa na to viackrát pýtal svokry. Bol som v baroch, kde boli len dvaja ľudia a ja - a bol tam hluk! Taký hluk, že si to neviete predstaviť."

A čo vám povedala svokra? Prečo kričia?

"Musia kričať. Oni prosto všetko radostne komentujú."

V orchestri máte vysokú pozíciu 2. koncertného majstra. Čo to pre vás znamená?

"Určite to je veľká zodpovednosť a zároveň splnený celoživotný sen. Často hrávam sóla alebo dirigujem od huslí, čo zároveň znamená, že musím veľa individuálne pracovať, cvičiť a udržovať si techniku."

Vzdal som sa plánovania. Neviem, čo bude zajtra a už vôbec netuším, čo pozajtra, vraví huslista Peter Biely.

Už ste niekedy hrali kráľovi?

"Určite. Za tie roky. Kráľovná je dokonca záštinou väčšiny španielskych orchestrov."

Nezdá sa vám to anachronizmus, mať dnes kráľa a kráľovnú?

"Nie. Veď za to, že dnes tu je demokracia, vďačia Španieli jednému jedinému človeku. Juan Carlos, otec dnešného kráľa, sľúbil Francovi, že bude pokračovať v jeho ceste, že dikatúra sa zachová a on bude klasickým monarchom. Oklamal ho. Po Francovej smrti v roku 1975 vyhlásil parlamentnú monarchiu. Keď bývalí Fracovi vojaci videli, že v krajine je zrazu demokracia západného tipu, vzbúrili sa a chystali puč. A aj vtedy Juan Carlos do sporu vstúpil všetko uhral. Vie sa na Slovensku o tejto historke?"

Je možné, že ani veľmi nie.

"To je škoda. O sovietskej revolúcii vieme všetko a toto nám zatajili. A pritom je to také zaujímavé. Jeden vojak vtedy začal strielať v parlamente do vzduchu a kričal: Teraz beriem vládu do rúk ja! Všetci sa vtedy hodili na zem, len jeden človek sa nezľakol a zostal sedieť. A to bol Santiago Carrillo, generálny sekretár španielskej komunistickej strany."

Vy ste tu už Francovu dikatúru nezažili. Čo o nej Španieli hovoria?

"Bola to diktatúra, ktorá bola presne opačná ako tá naša. Španieli mohli cestovať, mali tvrdú menu a súkromné vlastníctvo bolo sväté. Dikatúra chránila najbohatších ľudí a bolo jej úplne jedno, ako žijú chudobní. Nie náhodou nakrúcal Buňuel dokumenty o tom, ako v Extremadure umierajú ľudia od hladu. Kto sa vtedy odvážil protestovať, okamžite ho zastrelili. Tu vlastne ani nestihli byť disidenti, pretože Franco ich zabíjal dennodenne. Ešte aj na smrteľnej posteli podpisoval tresty smrti pre mladých ľudí, za blbosti."

Cítite tu nacionalizmus?

"Sú, ale v takom zvláštnom zmysle. Keď Franco zomrel, politikov spojila vlna solidarity a etiky, do ústavy zakotvili princíp spravodlivého rozdeľovania pomoci, mysleli na to, aby tu každý dobre žil. Preto sa teraz vedia tak nahnevať, keď počúvajú Baskov a Kataláncov, že chcú ústavu narušiť. Vtedy sa ich nacionalizmus prebudí a kričia: Toľko utrpenia a mŕtvych to stálo! A vy to chcete pošliapať?"

V Španielsku cítiť istú nehospodárnu veľkorysosť. Vedeli by ste vystopovať, čo ich vhnalo do krízy?

"To je veľmi jednoduché. Ich ekonomické myslenie úzko súvisí s ich životným štýlom plným radosti a veľkorysosti a odkedy majú euro, veľmi silnú valutu a oni nemôžu devalvovať ako za čias pesety, ich ekonomika pokrivkáva. Podľa mňa je v zóne eura veľmi zvláštne, že dve tak rozdielne ekonomiky ako napríklad nemecká a španielska majú spoločnú menu. Ak dáte Nemcovi 1000€ uteká do banky hľadať najlepší úrok, Španiel pozve celú rodinu a priateľov na veľkú oslavu a na druhý deň už nemá tie peniaze, ale zato veľa radosti. ( smeje sa).“

Peter Biely v kvinetete (vpravo dolu).

Môže sa španielska ekonomika naštartovať práve vďaka tomu, že míňajú?

"Neviem, rozhodne sa však netreba báť toho, že by začali šetriť. Žijú v tomto momente a to je krásne. Nevedia, čo sa stane. Aj k nám sa o čoskoro niekto pripojí, potom nás niekto ďalší zavolá na kopec Sacromonte a o chvíľu už budete nahrávať také flamenco, aké ste v živote nevideli. A aj s tým gitaristom, čo tam bude, aj s ním urobíte rozhovor."

Chudoba ich netrápi?

"Je tu veľa chudoby, to je pravda. Majú však v poriadku vzťahy a rodina ich vždy zachráni. Vždy sa v nej nájde niekto, kto peniaze má, má aj veľký dom a môže v ňom tých slabších prichýliť."

Rozprávajú sa doma Španieli o politike? Napríklad o prisťahovalcoch?

"Viete, o čom sa oni bavia? O jedle. Spočiatku ma to aj rozčuľovalo, pýtal som sa, čo sú to za ľudia? Stále sa len bavia o tom, čo práve varili! Pochopil som, že od čias občianskej vojny je politika tabu. A imigranti? Väčšina z nich sa integruje. Ako je to s nimi u nás?"

Mali by sme prijať sto.

"Sto? To čo je za číslo? Tu sa každý deň preplaví z Afriky tisíce ľudí. Samozrejme, treba si dávať pozor na radikálov, zároveň však musíme myslieť na to, že Zem sa stále otepľuje a tam u nich sa už čoskoro nebude dať žiť. Čo s nimi? Máme ich znovu pohádzať do mora? Teraz by mala nastúpiť etika, kresťanský prístup a pomoc, ktorá z neho vyplýva. Keď budeme iba hovoriť, to je moje, to je moje a nikomu nič nedáme, čo je to za prístup k životu?"

Ako zvláda váš orchester to, že je v ňom toľko cudzincov, a toľko národností?

"Veľmi dobre, neviete si predstaviť ako to je obohacujúce a pekné, pracovať v takej multinacionálnej zostave. Napríklad vo violách máme 6 muzikantov, každý je z inej krajiny a sú z troch kontinentov! A to je len vo violách! ( smeje sa) Človek sa v našom orchestri naozaj veľa naučí a často sa prekvapí, ako sa v rôznych kútoch sveta vyučuje a interpretuje vážna hudba."

O niekoľko dní budete v Bratislave vystupovať na Konvergenciách. Keď sa vraciate domov, čo španielske vám na Slovensku chýba? Čím by sme sa mohli inšpirovať?

"Asi etikou. Zakotvili si ju v ústave a veľmi si ju chránia. Mám pocit, že u nás sa po revolúcii postupne vytratila. Vážia si, čo po toľkom utrpení získali, nezávidia si, nekritizujú jeden druhého a tešia sa z toho."

Praktické informácie

Španielsko navštívia ročne milióny turistov najmä pre piesočné pláže na brehoch čistého Stredozemného mora, ale aj atraktívne vnútrozemie s množstvom kultúrnych a historických pamiatok i ďalších zaujímavých miest. Okrem pevninského Španielska sú vyhľadávanou destináciou aj španielske ostrovy, či už najväčší ostrov Malorka, alebo nemenej populárne Kanárske ostrovy.


Najobľúbenejšie destinácie

  • Barcelona
  • La Oliva (Kanárske ostrovy)
  • Sevilla
  • Madrid
  • Llanes (Astúria)
  • Granada
  • Córdoba
  • Valencia
  • Marbella
  • Benidorm (Costa Blanca)

Ako do Španielska

  • Letecky alebo autom. Odporúčaná trasa automobilom je táto: Bratislava - Viedeň - Villach - Padova - Verona - Brescia - Janov - Monako - Aix-de-Provence - Montpellier - Perpignan - Figueres - Girona – Barcelona...
  • Náklady na cestu sú asi 400 € (palivo + diaľničné poplatky), dĺžka 1900 km a približne 17 hodín.

Miestna doprava

Autobusy sú cenovo dostupné a spoľahlivé, ale dopravné spojenie nie je husté. Taxíky sú označené písmenami SP (Servicio publico) na prednom i na zadnom nárazníku. Voľný taxík má rozsvietené zelené svetlo a nápis „libre“ (voľný). Na celom území Španielska si môžete prenajať auto. Podmienky a ceny sa líšia, je dobré si ich vopred overiť na internete. Najväčšie spoločnosti pôsobiace v tejto oblasti sú Avis, Hertz a Europcar. Podmienkou prenájmu vozidla je vek 21 rokov. V Španielsku je pod hrozbou vysokej pokuty zakázané telefonovanie počas jazdy. Povolená hranica alkoholu je 0,5 mg na liter krvi alebo v dychu 0,25 miligramov. Povolená rýchlosť - v obci 50 km/h, mimo obce 100 km/h, na diaľnici 120 km/h.

Orientačné ceny potravín

  • Kura 1 kg - 1,35 €
  • Chlieb - od 0,60 €
  • Mlieko 1 l - od 0,64 €
  • Maslo - 1,80 €
  • Šunka, údeniny 10 dkg - od 1,55 €
  • Jogurt - od 0,30 €
  • Zemiaky 1 kg - 0,46 €
  • Voda prírodná 1,5 l – 0,37 €
  • Pivo 1 l (cerveza) – od 1,02 € (San Miguel)
  • Značkové vína 0,7 l – od 3,78 €

Slovníček

  • áno/nie - sí/no
  • prosím - por favor
  • dobrý deň - buenos días
  • dobrý večer - buenas noches (nočes)
  • ďakujem - muchas gracias (mučas grásias)
  • dovidenia - hasta luego (asta luego),
  • účet, prosím - la cuenta, por favor (kuenta),
  • koľko to stojí - cuanto costa (kvánto kosta)
  • káva s mliekom (kafe kon leče)
  • pivo - cervesa
  • nebezpečenstvo - peligro
  • pomoc - socorro (sokoro)
  • WC – baňo
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Narodila sa v Šali. Študovala francúzsku literatúru a žurnalistiku na Filozofickej fakulte UK. Je členkou Medzinárodnej organizácie filmových kritikov FIPRESCI. Pracovala v televíziách DTV, Luna, v denníku Práca. Redaktorkou denníka SME je od roku 2002. Facebook

Čítajte ďalej

Vydajte sa do oblasti s rozprávkovým nádychom, kde sú príbehy vytesané do kameňa.


Dovolenka v hoteli pre dospelých je zárukou pokoja, kvalitných služieb a jedla.


Vodojemy s inštaláciou

Jedna z nich je jedinečnou raritou pevninskej Európy.


Maroš Puček
Tádž Mahal v Indii

Pripravte sa na dobrodružstvo, ktoré siaha ďaleko za hranicu všednosti.


Nový Hofburg na námestí Heldenplatz

Prezriete si jednu z najväčších etnografických zbierok sveta, ale aj cisárske brnenia a hudobné nástroje slávnych majstrov.


Maroš Puček
SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu