SME

Ticho je sväté. Španieli chcú spať

V španielskych médiách pravidelne vychádzajú štúdie o tom, aký je popoludňajší spánok blahodarný.

[content type="img" render-type="pressphoto" title="" src="https://m.smedata.sk/api-media/media/image/sme/7/57/5795167/5795167.jpeg?rev=2" author="" longread-pos="full"]V skorých ranných hodinách ešte Španieli nespia, naopak, niektorí to iba začínajú roztáčať. FOTO - SITA/AP[/content]

Je tradícia siesty neohroziteľná?

TEXT: Kristína Kúdelová

Starosta malej španielskej dediny vydal príkaz, že medzi druhou a piatou hodinou popoludní treba zatvoriť obchody, kúpaliská aj bary. Na rozdiel od svojho madridského kolegu si to môže dovoliť.

Koľko je hodín? Španieli si na túto otázku dokážu odpovedať aj bez toho, že by si museli hodinky napraviť podľa hlásenia presného času.

Na toto im postačí aj smetiarske auto, ktoré ich mestami prechádza so vzácnou pravidelnosťou. Napríklad, keď zahučí na ulici María Francisca, neďaleko štadióna Realu Madrid, jej obyvatelia už vedia: je dvadsaťpäť minút po polnoci.

Pracovný čas miestnych komunálnych služieb môže cudzincov zaskočiť, zdať sa im zvláštny, drzý aj nezmyselný, v skutočnosti však iba odráža pohodový životný štýl.

V skorých ranných hodinách ešte Španieli nespia, naopak, niektorí to iba začínajú roztáčať. Ako keby mali v sebe zakódované presvedčenie, že cez deň ešte budú mať čas na to, aby nedostatok spánku dohnali.

To nie je príkaz, len odporúčanie

Siesta zatiaľ zostáva neohrozenou súčasťou španielskeho slovníka, tu nikoho neprekvapí, keď sa na ňu niekto opýta. Niekedy sa síce v novinách objaví titulok Vedie siesta k nadváhe?, väčšinou ju však médiá obhajujú a publikujú výskumy, ktoré potvrdzujú jej blahodarné zdravotné účinky.

Nedávno prišli také správy dokonca aj zo Spojených štátov amerických, kde vedci testovali pamäťové schopnosti na skupine študentov.

Tí, čo si medzi skúškami polhodinku pospali, mali v druhej časti lepšie výsledky. Popritom sa im uvoľnili svaly, organizmus sa zbavil časti stresu a mozog rizika porážky.

A najlepšie vraj na tom je, že to nechce tak veľa, len trochu ticha.

Starosta dediny Ador neďaleko Valencie zobral tieto výskumy smrteľne vážne. Pred niekoľkými dňami vydal vyhlásenie, že od druhej do piatej treba rešpektovať denný pokoj. Zatvorte kúpalisko, zatvorte bary, zatvorte obchody, budeme spať.

„Nikomu nič neprikazujem, len odporúčam," povedal Joan Faus pre denník El País, ktorému sa v dedine vlastne ani nepodarilo nájsť nikoho, kto by proti úradníkovi zaprotestoval. Adorčanom sa páči, že sú prví, čo siestu vyhlásili za svätú.

[content type="img" render-type="pressphoto" title="" src="https://m.smedata.sk/api-media/media/image/sme/9/57/5795169/5795169.jpeg?rev=2" author=""]Pauza na spánok má zmysel tam, kde pretrvávajú remeslá a poľnohospodárstvo prevláda nad priemyslo. FOTO: SITA/AP[/content]

Môžu za to pomaranče

Teraz v auguste je práve čas, keď sú jej prejavy najviditeľnejšie. Najmä na juhu a najmä v mestách, ktoré nie sú zaplnené turistami. Kto sa medzi druhou a piatou hodinou prechádza po meste, pôsobí minimálne extravagantne. Je tam sám.

Filmový kritik Javier Estrada však upozorňuje na to, že ticho v uliciach ešte neznamená, že ľudia spia. „Viete si predstaviť mňa, že by som spal? Veď ja nemôžem spať ani v noci!" hovorí a energicky pritom rozhadzuje rukami. Aj on pochádza z Valencie, nariadený spánok však už prijíma s rezervou.

„Pauza na spánok má zmysel tam, kde pretrvávajú remeslá a poľnohospodárstvo prevláda nad priemyslom," vysvetľuje.

„Keď ľudia pracujú na poli, vstávajú skoro ráno a na obed sú už vyčerpaní. Okrem toho, ako je u nás zvykom, dajú si ťažký obed, po ktorom sa nevedia ani hýbať.

Kombinácia s páliacim slnkom by bola pre nich vražedná. Ak si trochu pospia, cítia sa ako znovuzrodení. Ako keby sa im začínal nový deň."

To je presne prípad dediny Ador. Je to oblasť pomarančovníkov, každé ráno treba vybehnúť do sadov. A miestni poľnohospodári snívajú o tom, že sa tu raz, so zrelaxovaným telom aj mozgom, dožijú vysokého dôchodku a v noci budú môcť vysedávať s pohárom vína na terasách barov.

Kamarát, si v poriadku?

Keby sa raz o polhodine spánku malo rozhodnúť centrálne, hlavné mesto by bolo asi proti. Hoci v Madride majú milión možností na to, aby ponocovali a aj ich využívajú, zo siesty sa smejú.

Považujú ju za prežitok, anachronizmus, niečo, po čom túžia hádam iba pracovníci štátnej správy.

„Najmä v Andalúzii pretrvávajú inštitúcie, kde je čas na obed a popoludňajší odpočinok päťkrát dlhší ako kdekoľvek inde. Tam si siestu riadne užijú," hovorí David Prada, ktorý v Madride pracuje ako účtovník.

„V súkromnom sektore už takmer úplne vymizla a aj banky sa pomaly prispôsobujú novému trendu. Kedysi o tretej zatvárali a mali niekoľkohodinovú pauzu, kým znovu otvorili. Dnes ťahajú nepretržite."

To, že aj Madrid mimo turistického centra je popoludní celkom tichý a vyľudnený, vysvetľuje tým, že „všetci sú na prázdninách".

Kde si ľudia, mimochodom, dokonca aj pospia alebo sa aspoň utiahnu pred teplom za zatiahnuté rolety a zapnú si telku.

„V normálnom rytme života si však mestské centrá ako Madrid, Barcelona alebo Bilbao nemôžu siestu dovoliť. Predstavte si, že by bol november a ja by som po obede zahlásil: Idem si pospať. Kamaráti by sa ma spýtali, či som v poriadku, a šéf by zapochyboval o tom, či som v jeho firme na správnom mieste."

Volajte, ak je správny čas

Je veľa takých, čo nikdy nepochopili, prečo by sa cez deň mala zrazu vyhlásiť noc a David Prada patrí medzi nich.

Nechce sa správať tak, ako keby sa o druhej zastavil svet a nechce si nahovárať, že všetko naňho počká, kým sa znovu nezobudí.

Keď mu však dáme kontrolnú otázku a spýtame sa, či by bolo vhodné, keby sme v tradičnom čase siesty niekomu zavolali, aj on celkom spontánne odpovie: „Radšej nie, je to neslušné. Mohol by spať."

TIP: Dostali ste chuť dovolenkovať v Španielsku? Tie najlepšie dovolenky nájdete tu.

Pár filmov na vydarenú siestu

Do polemiky o sieste nedávno prispeli španielski filmoví kritici.

Hoci nepatria medzi tých, čo ju počas svojej práce pri počítači potrebujú, aspoň vypracovali zoznam filmov, ktoré síce považujú za dobré, ale dostatočne vhodné na to, aby pri nich ľudia zaspali. Zverejnili ho na portáli Hoycinema.

Notting Hill - v hlavnej úlohe: Julia Roberts a Hugh Grant

Stav milosti - v hlavnej úlohe: Sean Penn a Gary Oldman

Tlmočníčka - v hlavnej úlohe: Sean Penn a Nicole Kidman

Strom života - v hlavnej úlohe: Brad Pitt a Jessica Chastain

Kauza CIA -v hlavnej úlohe: Matt Damon a Angelina Jolie

Verejní nepriatelia - v hlavnej úlohe: Johnny Depp

Príbeh môjho syna - v hlavnej úlohe: Penélope Cruz

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Narodila sa v Šali. Študovala francúzsku literatúru a žurnalistiku na Filozofickej fakulte UK. Je členkou Medzinárodnej organizácie filmových kritikov FIPRESCI. Pracovala v televíziách DTV, Luna, v denníku Práca. Redaktorkou denníka SME je od roku 2002. Facebook

Čítajte ďalej

Vydajte sa do oblasti s rozprávkovým nádychom, kde sú príbehy vytesané do kameňa.


Dovolenka v hoteli pre dospelých je zárukou pokoja, kvalitných služieb a jedla.


Vodojemy s inštaláciou

Jedna z nich je jedinečnou raritou pevninskej Európy.


Maroš Puček
Tádž Mahal v Indii

Pripravte sa na dobrodružstvo, ktoré siaha ďaleko za hranicu všednosti.


Nový Hofburg na námestí Heldenplatz

Prezriete si jednu z najväčších etnografických zbierok sveta, ale aj cisárske brnenia a hudobné nástroje slávnych majstrov.


Maroš Puček
SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu