SME

V mlyne zistíte aj to, či máte niečo za lubom

Kolárovský klenot na vode pohladí oko i dušu, zaslúžil by si lepšie označenie.

Kolárovský klenot na vode pohladí oko i dušu, zaslúžil by si lepšie označenie.

Miestny rybár na brehu sklamane vytiahol z vody opäť prázdny háčik, kŕdeľ husí ocenil jeho výkon posmešným gáganím a po zastrešenom drevenom moste sa začali na druhú stranu trúsiť ďalší zvedavci. Vitajte v lodnom mlyne v Kolárove, najobľúbenejšej turistickej atrakcii Nitrianskeho kraja.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na dunajských vlnách sa kedysi kolísali desiatky lodných mlynov. Časom však začali byť prekážkou rozvíjajúcej sa lodnej doprave (na rozdiel od kolových mlynov na brehu) a postupne už nedokázali konkurovať parným a neskôr elektrinou poháňaným súrodencom, až úplne vymizli.

V 80. rokoch minulého storočia vyrobili šikovní majstri v Komárňanských lodeniciach za štyri a pol milióna vtedajších korún presnú a funkčnú kópiu lodného mlyna z Radvane nad Dunajom. Lenže preň nenašli miesto, a tak mlyn osem rokov v lodeniciach chátral. Život mu vdýchol až Ivan Šáli, nadšený milovník prírody, slobody a voľnosti. Mlyn zakotvil v Kolárove, na mieste, ktoré je dnes mŕtvym ramenom Malého Dunaja. A nezostalo iba pri mlyne.

Energický a zručný ochranár Šáli postupne v areáli postavil štýlovú drevenú krčmu, kryté pódium, starodávnu pec na pečenie chleba, presnú kópiu tradičného žitnoostrovského ľudového domu z Čalovca, prístrešky pre domáce zvieratá. Organizovali sa tu kultúrne a spoločenské akcie, autobusy sem vozili na exkurzie deti z celého Slovenska i Maďarska.

A aby sa k mlynu dalo dostať aj pohodlnejšie než po rybárskych chodníčkoch alebo na loďke, Šáli sa pustil do konštrukcie ďalšieho unikátu. Ruku k dielu priložilo aj vojsko a od roku 1992 privedie návštevníkov k mlynu 86 metrov dlhý zastrešený drevený most.

Areál lodného mlyna sa stal vyhľadávaným azylovým miestom pre ľudí rovnakej krvnej skupiny, ako mal jeho tvorca. „Nedokončil ho, jeho fantázia siahala ešte ďalej,“ hovorí Helena Šáliová, vdova po Ivanovi Šálim, ktorý v januári 2013 nečakane skonal. Pani Šáliová je erudovanou sprievodkyňou po mlyne, jej pútavý výklad zaujme návštevníkov rôznych generácií.

Dozviete sa čosi z histórie mlynárstva, ako lodný mlyn fungoval, zaujímavosti zo života mlynárov, ale aj to, prečo sa hovorí, že máte niečo za lubom.

„Návštevníkov je dosť. Po dokončení cyklotrasy z Komárna do Kolárova pribudlo cykloturistov. Zastávku si tu zvyčajne dajú vodáci, ktorí si občas rozložia v areáli stany. Plavidlá zaparkujú poniže, pretože po vode sa sem nedá dostať. Počet turistov z Maďarska vzrástol po tom, čo minulý rok odvysielala tamojšia televízia o mlyne dokument, veľa býva aj Rakúšanov,“ vysvetľuje Helena Šáliová. Na parkovisku sme zahliadli aj auto z Francúzska.

„To sú stáli hostia. Žijú už niekoľko rokov na Slovensku a vždy, keď majú nejakú návštevu z Francúzska, privedú ju sem. Už sme sa aj spriatelili,“ dodáva sprievodkyňa.

V areáli lodného mlyna je vystavených niekoľko historických exponátov, medzi ktorými vyniká stroj na výrobu sietí. Hneď v susedstve mlyna sa nachádza ranč, takže okrem prehliadky máte šancu si aj zajazdiť na koni. V areáli je stále živo. Počas roka sa tu konajú súťaže vo varení halászlé či guláša, vo výrobe klobás, z pódia znie folk, blues či country. Na ranči sa zasa stretávajú priaznivci westernového jazdenia.

Druhý rok za sebou sa stal lodný mlyn v Kolárove v hlasovaní najobľúbenejšou turistickou atrakciou Nitrianskeho kraja. Nájsť ho však môže byť pre niektorých problém. „Veru, zaslúžil by si prehľadnejšie označenie,“ povzdychne si Helena Šáliová.

Kolárovský mlyn je totiž jediný svojho druhu, ktorý sa kolíše na vode. „Ešte v polovici minulého storočia plával lodný mlyn po rieke Váh pri obci Zemné. Režisér Vladimír Bahna tu nakrúcal niektoré scény z filmu Posledná bosorka. Potom mlyn rozobrali a previezli do múzea v Martine, kde však neplní svoj účel. Leží vraj niekde pod lesom a už nie je v dobrom stave,“ pridala ďalšiu zaujímavosť Helena Šáliová.

Mimochodom, kolárovský lodný mlyn má v meste vyspelého moderného nasledovníka. Spomeniete si naň vždy, keď siahnete po múke so slniečkom na obale.

Praktické informácie

Otváracie hodiny: v letnej sezóne (máj - september) denne od 10.00 do 17.00

Vstupné: dospelí 2 €, dôchodcovia, ZŤP, študenti 1 €, deti do 6 rokov bezplatne

Ako ho nájsť: na moste cez Váh v Kolárove odbočíte na hrádzu (ak prichádzate od Nových Zámkov za mostom doprava, ak od Komárna, tak pred mostom doľava)

Parkovanie: na hrádzi alebo pred centrom voľného času

Ďalšie vodné mlyny na Malom Dunaji

  • Okrem plávajúceho mlyna v Kolárove sa na Malom Dunaji nachádzajú ešte ďalšie štyri vodné mlyny, ktoré stoja na koloch.
  • Vodný mlyn v Jelke – je raritou, konštrukcia má tri podlažia. Pôvodne to bol lodný mlyn, ale v roku 1905 ho prestavili na kolový. Je dostupný pre verejnosť, v letnej sezóne je otvorený denne od 8.00 do 18.00
  • Vodný mlyn v Tomášikove – aj tento mlyn bol pôvodne lodný, na kolový ho prestavali v roku 1893. Nakrúcali sa tu scény z historického filmu Vivat Beňovský. Cez prázdniny je otvorený denne od 10.00 do 18.00
  • Vodný mlyn v Dunajskom Klátove - naposledy sa v mlyne pracovalo v 40. rokoch minulého storočia. Neskôr vodné koleso úplne schátralo, no v 80. rokoch mlyn zrekonštruovali a v roku 1987 sprístupnili verejnosti. Otvorený je v sobotu od 9.00 do 12.00, v nedeľu od 9.00 do 15.00 a cez týždeň od 13.00 do 15.00.
  • Vodný mlyn v Jahodnej – na Malom Dunaji pri Jahodnej bolo kedysi 11 mlynov, zachoval sa jediný. Aj ten bol pôvodne plávajúci, neskôr ho prestavali na pobrežný kolový. Navštíviť ho možno po dohode s obcou Jahodná.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu