SME

Najslávnejšie vinárske adresy Rakúska nájdete na skok od Slovenska

Dolnorakúsky región Wachau je ideálnym cieľom na krátku aktívnu dovolenku

[content type="img" render-type="pressphoto" title="" src="https://m.smedata.sk/api-media/media/image/sme/9/56/5665859/5665859.jpeg?rev=2" author="NIEDEROESTERRECIH TOURISMUS" longread-pos="full"].[/content]

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Milujete dobré jedlo? Máte radi víno? Radi sa bicyklujete? Ak ste odpovedali na všetky tri otázky kladne, tak pouvažujte o tom, či sa nevybrať najbližší víkend do Wachau.

TEXT: Ema Pospíšilová Tekelyová

Z Bratislavy je to len na skok, presne 150 kilometrov, menej ako do Banskej Bystrice či do Prievidze. Región Wachau je zapísaný do svetového dedičstva UNESCO. Už na prvý pohľad vám bude jasné prečo. Vlnité pahorky posiate vinicami, malé dedinky a mestečká so stredovekým charakterom pozdĺž rieky Dunaj pripomínajú talianske Toskánsko. S tým rozdielom, že vo Wachau dozrieva svieži veltlín a rizling a nie červené brunello a montepulciano.

Prečítajte si tiež: Salzburg nie je iba Mozart Čítajte 

Desiatky kilometrov viníc

Územie Wachau sa rozprestiera na 36 kilometroch úseku Dunaja. Na západe sa začína barokovým opátstvom Melk a na východe sa končí dvojmestom Stein-Krems a opátstvom Göttweig.

Kombinácia malých dediniek a mestečiek ako vystrihnutých z romantických filmov, údolia a terasy posiate vinicami, ruiny hradov na vrcholkoch kopcov sa stala v roku 2000 kultúrnou pamiatkou na zozname svetového dedičstva UNESCO.

Ak by ste chceli prejsť celý kraj pešo, potrebovali by ste na to až dva týždne. Celá oblasť je rozdelená na 14 celodenných túr s dĺžkou 180 kilometrov. Počas predĺženého víkendu si vystačíte s bicyklom. Pohodlnejší môžu nastúpiť v Kremse na loď a odviezť sa až do Melku a späť. Po celej trase natrafíte približne na 20 hradov, zámkov a ruín a minimálne dve stovky viech.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Rakúšania majú radi poriadok, ale aj pohodu Čítajte 

Stopercentná romantika

Najstarším centrom a srdcom regiónu je vinárska obec Weissenkirchen. Okolo historického centra s gotickým kostolom sa rozprestierajú romantické uličky a idylické vinárske dvory. Renesančné a barokové budovy malej obce Spitz stoja na kopci a obkolesujú neskorogotický kostol z 15. storočia.

Krásny výhľad sa vám naskytne na celú obec a priľahlý kopec Tausendeimerberg z neďalekej ruiny Hinterhaus. Najznámejším mestečkom Wachau je jednoznačne Dürnstein. Spoznáte ho podľa modrobielej kostolnej veže, ktorá bola súčasťou augustínskeho kláštora. Za prechádzku stojí miniatúrne malé mesto s úzkymi uličkami a zmesou gotickej, renesančnej a barokovej architektúry.

Vo východnej časti Wachau vysoko na kopci nad Dunajom stojí kláštor beneditkínov Göttweig. Založili ho v roku 1083 a ešte aj dnes v ňom pôsobí 54 mníchov.

Pôvodná budova v roku 1718 vyhorela a začala sa nová veľkolepá baroková výstavba podľa návrhu cisárskeho architekta Johanna Lucasa von Hildebrandta. Pompézny projekt však nikdy úplne nedokončili. Verejnosti prístupné je múzeum v cisárskom trakte, kde sa vám naskytne dychvyrážajúci pohľad z balkónika hlavnej sály na celý Wachau.

Za zhliadnutie stojí aj cisárske schodisko s freskami od Paula Trogera, ktoré patri k najkrajším svojho druhu v celej Európe.

V grafickej zbierke kláštora môžete vidieť až 30-tisíc diel európskych majstrov. Ak by ste mali chuť stráviť v kláštore dlhší čas, môžete sa tu aj ubytovať. Od mája do októbra zažijete ako hosť jedinečnú atmosféru a pokoj, ktorý tu vládne. Zároveň prispejete na dobrú vec. Časť zo zisku z ubytovacích kapacít ide totiž na opravu ešte pôvodnej strešnej krytiny kláštora. Baroková strecha má rozlohu 18-tisíc štvorcových metrov a opravuje sa už niekoľko rokov.rakusko1_res_res.jpg

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

FOTO: NIEDEROESTERRECIH TOURISMUS

Kam za vínom

Už Kelti pestovali v tomto regióne vinič. Základný kameň však položili Rimania, ktorí umiestili vinice terasovito na svahoch, tak ako ich poznáme z regiónu dnes.

Na konci 15. storočia spravovala až tri štvrtiny všetkých viníc cirkev. Kraj s ideálnymi geografickými predpokladmi na pestovanie bieleho hrozna má teplú, niekedy suchú klímu, ktorá sa v zime mení na chladnú a často aj vlhku atlantickú klímu, a to má za následok čerstvú arómu a vyváženú chuť v pohári.

Zelený veltlín a rizling profitujú z veľkých teplotných rozdielov medzi dňom a nocou, ako aj malými výnosmi hrozna pestovaného na strmých „terasách“. V neposlednom rade neporovnateľnú sviežosť a bohatosť na minerály má na svedomí aj extrémne chudobná pôda.

Medzi najslávnejšie vinárske adresy Rakúska patrí vinárstvo Domäne Wachau a Winzer Krems.

Druhé menované nájdete na kopcoch v Kremse na ulici Sandgrube 13. „Na ploche 1200 ha viníc ročne vyprodukujeme päť miliónov litrov vína,“ hovorí sprievodkyňa počas prehliadky vinárstva a dodáva, že z jedného kilogramu hrozna sa vyrobí fľaša vína. A to je čistá ručná práca. Nielen oberačka, ale aj starostlivosť o vinič počas celého roka prebieha manuálne. Winzer Krems, v preklade vinári z Kremsu, vyrobia ročne viac ako polovicu veltlínskeho zeleného.

Na okraji slávneho mestečka Dürnstein nájdete vinárstvo Domäne Wachau. Patrí medzi najlepších producentov bieleho vína v celom Rakúsku so špecializáciou na prémiové vína. Medzi najhlavnejšie pestované odrody sa radia rôzne druhy veltlínov a rizlingov, ktoré sa umiestňujú na popredných rebríčkoch medzi ocenenými vínami. História vinárstva siaha až do čias stredoveku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Na konci 17. storočia za mestom vo svahu uprostred viníc postavili barokový zámoček s pivnicami, ktoré aj v dnešných časoch spĺňajú všetky podmienky na skladovanie vína. A nielen na to. Ak by ste zatúžili po svadbe uprostred viníc, nenájdete široko-ďaleko krajšie miesto na oslavu.

Prečítajte si tiež: Ulica, ktorá spravila z Viedne metropolu Čítajte 

Viete si vybrať?

Všade, kde vám budú vo Wachau nalievať víno, sa vás spýtajú, či chcete Steinfeder, Federspiel, alebo Smaragd. Vysvetlenie nájdete vo wachauskom kódexe. V roku 1983 sa vinári z oblasti Wachau rozhodli založiť združenie Vinea Wachau, ktoré sa zaprisahalo vyrábať iba prírodné vína s označením Steinfeder, Federspiel a Smaragd.

Výrobcovia vína a zároveň členovia Vinea Wachau sa zaviazali, že na výrobu budú spracovávať len hrozno dopestované vo Wachau a nebudú pri výrobe vína používať žiadne prídavné cukry a arómy na zlepšenie chuti. Výsledkom sú tri kategórie vín: Steinfeder s 11,5 percenta alkoholu vonia po tráve, má ľahkú ovocnú arómu a hodí sa k predjedlám alebo v studenej kuchyni.

Odroda Federspiel má ovocnú a minerálnu arómu a odporúča sa k rybám a jemnému mäsu. Smaragd nesie názov podľa miestnej jašterici, ktorú často vídať vo viniciach. Vyznačuje sa zrelším komplexnejším charakterom s možnosťou archivovania. Ideálne na výnimočné príležitosti.rakusko4_res_res.jpg

FOTO: NIEDEROESTERRECIH TOURISMUS

V jednoduchosti je krása

Tak to platí v prípade regiónu Wachau o klasických viechach. Nájdete ich v zabudnutých uličkách a v menších dedinkách. Nečakajte nič pompézne. Práve naopak.

Domáca jednoduchá studená kuchyňa, nízke ceny a vlastnoručne vyrobené víno vám naservíruje priamo majiteľ, alebo jeho pani či deti.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Často si k vám prisadnú na kus reči a porozprávate sa nielen o vínach, ale aj o živote ako takom. Domáci tu pijú zväčša vínny strek, ktorý sa podáva v pivných krígľoch a pochutnávajú si na mäsových alebo na syrových nárezoch a typických nátierkach s chlebom.

K Wachau neodmysliteľne patrí aj wachauská marhuľa. Na jar rozkvitne v regióne viac ako stotisíc marhuľových stromov.

Presne na ploche veľkosti 170 hektárov. Kto chce ovocie ochutnať čerstvé, musí navštíviť oblasť v júli. Aj oneskorenci si prídu v auguste na svoje. Pestovatelia presne vedia, na ktorých svahoch dozrievajú posledné plody a tak ešte stále máte šancu okoštovať čerstvé ručne robené marhuľové gule obalené v strúhanke a zaliate maslom.

Miestni výrobcovia a kuchári sú kreatívni, a tak okrem klasických guliek, pálenky a džemu, môžete marhuľu okúsiť aj ako nektár v kombinácii so sektom, v osviežujúcom sorbete alebo aj ako fantastickú paradajkovo-marhuľovú polievku.

Najväčší pestovateľ tohto sladkého oranžového ovocia je obec Rossatz-Arnsdorf, ktorá leží na druhom brehu Dunaja oproti Dürnsteinu. Ak si kliknete na stránku www.marillenmeile.at, dozviete sa všetky adresy, kde si môžete marhuľové produkty zakúpiť a tiež tu nájdete mapku s odporúčanou trasou, ktorá vás povedie cez marhuľové záhrady a dvory pestovateľov.

Na stránke www.wachauermarille.at nájdete nielen recepty, informácie o odrodách a kameru so živým prenosom z marhuľových sadov, ale tiež „marhuľovú burzu“, teda zoznam predajcov, ktorí aktuálne majú ešte čerstvé marhule k dispozícii.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Užitočné adresy

- Winzer Krems - prehliadku vinárstva s ochutnávkou vín môžete absolvovať na ulici Sandgrube 13 v Kremse, odporúčame zarezervovať si termín vopred a prísť aspoň desať minút pred začiatkom. Viac info nájdete na www.winzerkrems.at

- Domäne Wachau - renomované vinárstvo s predajňou nájdete pár desiatok metrov po pravej ruke pri vchode do mestečka Dürnstein z východnej strany. Bližšie info nájdete na www.domaene-wachau.at

- Weingut Zederbauer - jednoduchú viechu s rodinnou atmosférou na dedinskom dvore nájdete v dedinke Palt na Wiener Str. 13

- Za vynikajúcim jedlom a príjemnou obsluhou sa vydajte do Gasthof Loibnerhof v dedinke Unterloiben č. 7. V romantickej záhrade pod jabloňami vám naservírujú domácu kuchyňu poskladanú z lokálnych surovín.

- V mestečku Krems neďaleko pešej zóny si pochutnáte na domácej kuchyni v hostinci Jell na ulici Hoher Markt 8 – 9.

- Ak sa budete chcieť previezť loďou po Dunaji, začnite výlet v prístave v Kremse. Spiatočný lístok z Kremsu do Melku spoločnosťou Brandner stojí 29 eur, z Kremsu do Spitzu a späť vás vyjde na 20 eur. Za transport bicykla si priplatíte dve eurá. Bližšie info nájdete na www.brandner.at

- Ak ste si nestihli vopred zarezervovať stôl vo vieche alebo prehliadku vinárstva, stiahnite si aplikáciu myWachau, ktorú nájdete na www.mywachau.at, ktorá vám ukáže miesta, kam v najbližšom okolí môžete zájsť na ochutnávku vína, alebo ktorého vinára môžete navštíviť bez ohlásenia.

Tip na výlet

Záhrady v Tullne

Návštevníci z celého sveta chodia obdivovať záhrady Tulln na okraji dolnorakúskeho mesta Tulln. Je to iba na skok od Viedne a ocitnete sa uprostred prvej ekologickej záhradnej výstavy v Európe. Na ploche veľkej sedem hektárov je od roku 2008 umiestených viac ako 60 vzorových záhrad. Každá má inú tému – či už ide o riešenie malých záhrad, predzáhradiek, s vodnými plochami, v anglickom štýle, portugalskom, alebo vo vidieckom či v modernom duchu. Každý si tu nájde záhradne riešenie a inšpiráciu. Zaujímavosťou je čistá ekologická starostlivosť o celý areál bez použitia pesticídov a chemicko-syntetických hnojív.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Kedy sa sem vybrať? Záhrady sa oplatí navštíviť koncom augusta, keď sa koná medzinárodná záhradná výstava a najväčšia kvetinová prehliadka v celej Európe v neďalekom areáli výstaviska. Viac ako dvestotisíc kvetov, rastlín a noviniek zo sveta záhrady budete mať tento rok možnosť vidieť od 27. do 31. augusta. Bližšie info na www.messe-tulln.at alebo www.diegartentulln.at

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu