SME

O peniazoch vie Kremnica všetko

O peniazoch vie Kremnica všetko

Na námestí máte všetky hlavné atrakcie pokope – Mincovňu, múzeum aj mestský hrad.

[content type="img" render-type="pressphoto" title="" src="https://m.smedata.sk/api-media/media/image/sme/9/56/5665619/5665619.png?rev=2" author="Foto: Archív Mincovňa Kremnica, Ivan Čillík" longread-pos="full"]Kremnické námestie.[/content]

Učíte deti, akú hodnotu majú peniaze, koľko stojí žuvačka či kofola? Rady ich počítajú alebo sporia? Ak ich chcete o peniazoch naučiť aj niečo užitočné, Kremnicu by ste pri svojich letných potulkách Slovenskom nemali minúť.

TEXT: Jana Hvozdovičová

Každý, kto v Kremnici už bol, vie, že jeden deň mu na všetko zaujímavé stačiť nebude. Na druhej strane, Kremnicu si užijete aj vtedy, ak vonku nie je práve najlepšie počasie. Ak do mesta prídete autom, zaparkovať môžete priamo na námestí. Tu máte všetky hlavné atrakcie ako na dlani.

Odporúčame začať Mincovňou, pretože vstupy sú hlavne v dopoludňajších hodinách. Je pritom rozdiel, či je utorok, alebo sobota. Deťom sa to bude páčiť už od začiatku. Ako vstupenku totiž dostanete namiesto obyčajného lístka vyrazenú mincu.

Uvidíte tu napríklad medaily, ktoré dostávali hokejisti na majstrovstvách sveta – tie sa u nás konali v roku 2011. Alebo si môžete pozrieť mince rôznych exotických štátov, ktoré pre nich kremnická mincovňa vyrazila.

Ak prídete cez pracovný týždeň, uvidíte, ako sa mince razili v minulosti, aj ako sa to robí dnes. Prehliadky sú len tri za deň – o 9.00, 11.00 a 12.30. Spolu to trvá zhruba 45 minút.

My sme Mincovňu navštívili cez víkend, vtedy sa dostanete len do starej raziarne. Vstupy sú tiež len tri za deň – o 9.00, 10.00 a 11.00. Uvidíte aj storočné stroje, na ktorých sa doteraz razia vstupenky. Stroje vždy na chvíľu pustia, aby ste videli, ako pracujú.

A na záver si deti i dospelí za 28 centov sami môžu vyraziť mincu na pamiatku.

Vstupné je 2,70 eura za dospelého na obe trasy alebo 1,50 eura pre deti od 6 rokov, študentov a dôchodcov. Len do samotnej starej raziarne je to 1,70 eura (dospelý) a 1 euro.

O peniazoch sa v Kremnici dozviete mnoho zaujímavého. Foto: Národná banka Slovenska, Matej Plekanec

Múzeum mincí a medailí

Ak by ste peňazí a mincí stále nemali dosť, pokračujte napríklad Múzeom mincí a medailí. Stačí prejsť na druhú stranu Štefánikovho námestia. Sprievodkyňa je s vami len v úvodnej časti prehliadky, ďalej sa po rozsiahlej budove a jednotlivých poschodiach pohybujete sami. A stráviť tu možno celé hodiny.

Uvidíte napríklad napodobeninu zlatej tehly – koľko predstavovala ročná produkcia zlata v Kremnici, akú hodnotu by mala dnes, aké to bolo rušné a dôležité mesto, aj ako v minulosti prebiehali menové reformy. Pozrieť si môžete slávne kremnické florény, dukáty aj guldinery.

Zaujímavé sú inflačné peniaze počas napoleonských vojen, bankovky Rakúsko-uhorskej banky či prvé československé bankovky.

Asi najviac zaujme história „novodobých“ bankoviek – tých, ktorými sme sami platili.

Pamätáte si ešte, na ktorých bankovkách boli Štúr, Hviezdoslav či Cyril s Metodom? Bankovky, ktorými sa na Slovensku platilo, sú tu zoradené podľa jednotlivých období a pozrieť si môžete aj návrhy tých, ktoré sa do obehu nikdy nedostali.

Je tu napríklad výstrižok zo zahraničných novín, v ktorom je návod pre čitateľov, ako poskladať stokorunovú bankovku tak, aby sa z Gottwalda stal šimpanz.

Otvorené je od utorka do nedele od 8.30 do 13.00 a od 14.00 do 17.30.

Mestský hrad

Len pár metrov od Mincovne je kremnický mestský hrad. Je to komplex budov z 13. až 15. storočia, v ktorého strede stojí gotický Kostol sv. Kataríny - patrónky mesta - snádhernou klenbou.

Na bočnom oltári je umiestnená socha Madony z prelomu 15. – 16. storočia, z obdobia renesancie je zachovaný toskánsky stĺp kazateľnice, ako aj krstiteľnica z ružového mramoru.

Celá prehliadka trvá zhruba dve hodiny a jej súčasťou je aj krásny výhľad na panorámu mesta a okolité kopce z mestskej veže, na ktorú sa dostanete tak, že zdoláte 127 schodov.

Otvorené je od utorka do nedele v čase od 8.30 do 12.00 a od 13.00 do 17.30.

V bani sa nepíska

Viete, prečo sa v bani nesmie pískať? A ako je možné,že v minulosti baníci fárali takmer nahí a dnes sa v bani trasiete od zimy aj v horúcom lete?

Odpovede na tieto otázky sa dozviete pri prehliadke kremnickej štôlne Andrej. Pre väčšie deti je to veľký zážitok.

V bani nie je zavedená elektrina, všetci pri vstupe dostanú vlastné plášte a na hlavu helmy s čelovkami. Úplne malým deťom však návštevu neodporúčame, zrejme sa budú báť.

O práci baníkov sa tu dozviete všetko. Ako pracovali v takmer úplnej tme celé rodiny, ako si dávali navzájom vedieť, že sa blíži nebezpečenstvo aj to, aké nástroje pri ťažbe používali.

Dobre sa však oblečte, (v bani je okolo 8 stupňov) a hlavne obujte. V letných žabkách vás do bane nepustia.

Cez pracovné dni sú štyri vstupy do podzemia: o 9.00, 11.00, 13.00 a 15.00. Cez víkend tri: o 11.00, 13.00 a 15.00. Vstupné sú 4 eurá pre dospelých a 2 eurá pre deti, študentov a dôchodcov.

(jh)

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Vyštudovala podnikový manažment na Ekonomickej univerzite v Bratislave, ešte počas školy pracovala v denníku Pravda. V denníku SME pôsobí od roku 2010. Facebook

Čítajte ďalej

Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40 % z ceny

S bezpečným FLEX tarifom môžete zájazd bezdôvodne zrušiť do 15 dní pred odletom.


19. jan
Ulica v marockom Marakéši.

Marrákeš je červená perla Maroka

Podmanivá atmosféra Marakéša vás očarí množstvom farieb a pulzujúcim životom.


11. jan
Podcast Všesvet

V Maroku si môžete užiť oceán aj lyžiarske zjazdovky

Maroko sa po týždňoch opäť otvára turistom.


11. jan

Cestovné poistenie vás ochráni proti ochoreniu Covid-19 už takmer v každej poisťovni

Poisťovne už zareagovali na rozbiehajúcu sa sezónu.


10. jan

Očarujúca Srí Lanka: Malý ostrov plný prekvapení

Srí Lanka spája lákavú kombináciu neodolateľných zážitkov a autentickej krásy.


4. jan
SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop
Skryť Zatvoriť reklamu