SME

Salzburg nie je iba Mozart

V rakúskom mestečku sa môžete túlať po historických uličkách, v záhradách či zájsť na strašidelný zámok.

[content type="img" render-type="pressphoto" title="" src="https://m.smedata.sk/api-media/media/image/sme/0/56/5664620/5664620.jpeg?rev=2" author="" longread-pos="full"][/content]

Príjmy z ťažby a predaja soli umožnili v minulosti bohatým zemepánom Salzburgu objednať si najlepších architektov a umelcov. Mesto z toho profituje dodnes. Hoci má len 150-tisíc obyvateľov, vďaka bohatej histórii, príťažlivej architektúre a kompaktnému dizajnu ho navštívi ročne takmer sedem miliónov turistov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

TEXT: Ema Pospíšilová Tekelyová, FOTO: autorka, Cafe Fürst, Tourismus Salzburg GmbH

Americký Salzburg

Na pozvánke, ktorú držím v ruke, je napísané The Sounds of the Salzburg Dinner show. Typická rakúska večera v sprievode piesní z rovnomenného muzikálu. Znie to zaujímavo. Ani ako zbehlý turista zo strednej Európy nemám potuchy, že existuje muzikál Sounds of Salzburg, ktorý ročne priláka do tohto rakúskeho mesta 300-tisíc návštevníkov. Prevažne s účasťou zo Spojených štátov amerických, nasledujú Briti a potom Ázijčania.

„Mesto Salzburg zarobí na sláve tohto muzikálu až 85 miliónov eur ročne, čo predstavuje štvrtinu z celkového príjmu z turistického priemyslu,“ vysvetľuje Andrea Minnichová z marketingového oddelenia Salzburg Tourismus. „Atrakcia je populárna od roku 1967, keď k nám prišli prví turisti z Ameriky. Tí sa chceli vydať po stopách muzikálu, ktorý sa odohráva v Salzburgu,“ hovorí Minnichová a dodáva, že sa prispôsobili ich želaniu a vymysleli program. Napríklad k večeri v reštaurácii spievajú piesne z muzikálu miestni študenti umeleckých škôl odetí do krojov. Alebo vás zoberú autobusom s „americkým sprievodcom“ do kláštora Nonnberg, zámku Leopoldskron, Mirabellskej záhrady či na vodný zámok v Anifu, teda na reálne miesta, ktoré je vidno vo filme.

Slávna Getreidegasse.

Domáci ho nepoznajú

Sound of Salzburg je skutočný príbeh Márie, ktorá sa stala guvernantkou siedmich detí ovdoveného baróna Georga Rittera von Trappa a neskôr jeho ženou. S deťmi založila úspešný spevácky zbor, avšak potom musela rodina ujsť pred nacistickými vojakmi do Ameriky, kde v 50. rokoch prerazili a stal sa z nich najslávnejší spevácky zbor v USA.

Život rodiny inšpiroval amerických filmových producentov, ktorí nakrútili muzikál s názvom The Sound of Music. V roku 1965 získal Zlatý glóbus aj päť Oscarov. Film obletel celý svet a lepkavé melódie a príťažlivé prostredie Salzburgu si získali veľký počet fanúšikov. Od konca šesťdesiatych rokov chodia do rakúskeho mesta turisti zo všetkých kútov, aby sa vydali po stopách rodiny baróna von Trappa a autentických miest z filmu. Paradoxom je, že hoci turistická atrakcia oslavuje už 50. výročie, domáci film nepoznajú.

Mozartov rodný dom

Medzi najvyhľadávanejšie pamiatky mesta patrí na prvý pohľad trochu nenápadná budova na slávnej Getreidegasse. Na jej prízemí sa nachádza supermarket, ale ak ustúpite pár krokov ďalej a pozriete sa na krikľavo žltú fasádu, zistíte, že stojíte pred domom Wolfganga Amadea Mozarta, v ktorom sa narodil sa 27. januára 1756. Na treťom poschodí prežil skladateľ celých 26 rokov a zložil tu väčšinu slávnych skladieb. Od roku 1880 sa tu nachádza múzeum s originálnym zariadením vrátane Mozartových huslí, rodinných fotografií, súkromných listov či úradných listín.

Mozartov rodný dom.

Pravé gule sú od Fürsta

Meno slávneho skladateľa nesie aj ďalší salzburský unikát. Ak si myslíte, že čokoládové gule v bordovo-zlatom obale s fotografiou Mozarta, ktoré dostať aj v slovenských supermarketoch, sú tie pravé, ste na omyle. Originál sa balí do strieborného alobalu s podobizňou Mozarta a modrým logom cukrárne Fürst.

Jeho história siaha do roku 1842, keď začal vznikať kult okolo W. A. Mozarta. V starom meste odhalili jeho sochu, firma Hladík dokonca vyrobila Mozartov krém. Pozor, nebol to krém na tortu, ale na topánky. Prvá čokoládová pralinka s názvom Mozartova guľa uzrela svetlo sveta až v roku 1890 z rúk cukrárskeho majstra Paula Fürsta.

Zložitý proces výroby sa začína prípravou marcipánu z čerstvých pistácií. Z neho sa vytvaruje základ gule, tá sa obalí jemným nugátovým krémom a namočí do horkej čokolády. Cukrár Fürst získal za svoje sladké dielo v roku 1905 zlatú medailu na Svetovej výstave v Paríži. Lenže svoj výtvor si zabudol dať patentovať a tak mu nápad pred vojnou vyfúkla konkurencia a rozbehla priemyselnú výrobu Mozartových gúľ, ktorá dosiahla po druhej svetovej vojne až miliónový obrat. Z konkurenčného boja o túto sladkú pochúťku vznikol spor, ktorý vyriešilo až európske spoločenstvo. Našťastie platilo - koniec dobrý, všetko dobré. Až pravnukovi cukrára Fürsta sa podarilo vyhrať proces a od roku 1996 môže bonbón svojho pradeda označovať ako Originálna salzburská Mozartova guľa. Ak chcete vidieť cukráreň Cafe Fürst, zájdite na námestie Alter Markt. Originálnu pochúťku si však môžete kúpiť aj na ďalších troch miestach v Salzburgu.

Zámok Hellbrunn.

Strašidelný zámok

Ak ste v Salzburgu, zaujímavým tipom na výlet je aj neskororenesančný zámok Hellbrunn. Pokojne ho môžete navštíviť aj na bicykli. Nachádza sa na okraji Salzburgu a z centra mesta k nemu vedie príjemná cyklistická cestička. Určite si so sebou zoberte dáždnik alebo pršiplášť a to aj v lete, keď nebude hroziť žiadna búrka. Vody si totiž v tomto parku užijete do sýta. Presne tak si to vymyslel arcibiskup Markus Sittikus. Namiesto rezidencie si dal v roku 1612 postaviť letohrádok pre potešenie s vodnými hrami, jaskyňami na oddych a zábavou pre vyvolených. Prepychová stavba patrí medzi najkrajšie príklady architektúry manierizmu s rozľahlým parkom, premyslenou záhradnou architektúrou, vodnými tryskami, fontánkami či tajuplnými jaskyňami.

Salzburské naj

Najlepší výhľad: Vyvezte sa priamo z centra výťahom Mönchsberglift na Mníšsku horu do reštaurácie M32. Je súčasťou Múzea moderny a z terasy si môžete pri večeri užiť najkrajší výhľad spolu so západom slnka nad Salzburgom.

Najkrajšia záhrada: Ak milujete historickú zeleň, prejdite sa pešo zo starého mesta cez most do parku zámku Mirabell. Arcibiskup Wolf Dietrich z Raitenau dal zámok s priľahlým parkom postaviť v roku 1606 pre svoju milenku. Mramorová sála je považovaná za najkrajšiu svadobnú miestnosť na svete. Samotná záhrada vás očarí nádhernými záhonmi plnými kvetinových ornamentov, vtipnými kamennými postavičkami trpaslíkov a prírodným divadlom ukrytým za živými plotmi.

Najstaršie vývesné štíty: Keď sa budete prechádzať po ulici Getreidegasse, (Obilná ulica), zdvihnite zrak vyššie a prehliadnite si bohato zdobené cechovné štíty. Zákon obchodníkom prikazuje, aby aj dnes názvy obchodov umiestnili v podobe vývesných štítov na starý spôsob. Je zaujímavé vidieť, ako to poňali. Celú ulicu lemujú navyše romantické dvory s arkádami, domy s umeleckými fasádami a prekrásnymi portálmi. Oplatí sa pokochať!

Užitočné informácie

- Do Salzburgu sa dostanete autom po diaľnici cez Viedeň alebo pohodlne aj vlakom (z Bratislavy cez Viedeň za necelé štyri hodiny).

- Po príchode si kúpte takzvanú Salzburg Card, ktorá vám umožní bezplatný vstup do múzeí, jazdu zubačkou na pevnosť Hohensalzburg, lanovkou na Untersberg, plavbu loďou po rieke Salzach. Navyše s kartou jazdíte zdarma po celom Salzburgu mestskou hromadnou dopravou.

- Na chutný obed a čapované pivo zájdite len pár krokov od výťahu Mönchsberglift do pivárne Sternbräu s niekoľkými záhradnými terasami.

- Ročne sa tu koná 4-tisíc kultúrnych akcií. Najslávnejší Salzburský festival trvá do 30. augusta. Na programe je 188 predstavení na dvanástich rôznych miestach.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu