Taliansky ostrov Sardínia nebol ešte donedávna bežnou turistickou destináciou. Sardínčania si svoje prírodné bohatstvo strážili a smaragdové more si tu vychutnávala len hŕstka vyvolených.
V súčasnosti však už krajina otvorila svoje poklady pre turistický ruch, a tak si môžete užiť Karibik stredomoria necelé dve hodiny letu z Bratislavy aj vy.
„Z roka na rok rastie záujem Slovákov o dovolenku na Sardínii,“ potvrdzuje Eleonóra Fedorová z cestovnej kancelárie Satur a objasňuje, že „dovolenkárov lákajú najmä krásne biele pláže, tyrkysovo modré more, chutná talianska strava a ešte stále nedotknutá príroda.“
Sardínia však nie je tuctovou dovolenkovou destináciou s preplnenými plážami, ale príjemným miestom s nevšedným pokojom, prekrásnou prírodou a nedotknutými panenskými miestami, na ktorých sa cítite doslova ako v raji.
Ostrov piatich farieb má dĺžku 267 km, šírku 120 km a viac ako jeden a pol milióna obyvateľov.
Od Talianska ho delí 180 km, od Afriky 210 a od francúzskej Korziky len 15 km. Medzi najznámejšie mestá patrí hlavné mesto Cagliari, Olbia či Alghero.
Pre smotánku je atraktívne najmä bývalé rybárske mestečko Porto Cervo na severe ostrova.
Ostrov piatich farieb
Sardíniu prezývajú aj ostrovom piatich farieb, modrá symbolizuje nebo a more, žltá slnko, strieborná historické mesto Nora, zelená lesy a ružová plameniaky, ktoré nájdeme najmä na juhu ostrova.
Spomínané Porto Cervo objavil jeden z najbohatších mužov sveta, princ Aga Khan, a vybudoval z neho luxusné letovisko pre smotánku s drahými hotelmi, rezidenciami ukrytými medzi stromami, značkovými obchodmi a prístavom, v ktorom kotvia luxusné jachty boháčov, hviezd šoubiznisu, politikov.
Na plážach sa promenádujú dámy s drahými šperkami a práve tu organizoval bývalý taliansky premiér svoje veľkolepé večierky.
Medzi celebritami, ktoré milujú Sardíniu, majú tu svoje vily alebo ju aspoň navštevujú, nájdete mená ako Catherine Denevue, Brigitte Bardot, George Clooney, Brad Pitt, Denzel Washington, Bruce Willis, Silvio Berlusconi, Flavio Briatore či ruský oligarcha Roman Abramovič.
Ticho, pokoj a dobré jedlo
Na Sardínii vládne neopísateľný pokoj. Miestni udávajú tempo, ktorému poľahky podľahnete.
Najkrajší je ostrov od februára do mája, keď hrá príroda šťavnato zelenými farbami, potom je na ostrove už príliš teplo a intenzitu farieb slnko spaľuje.
Pýchou Sardínie je severná časť Costa Smeralda, krásne a turisticky príťažlivé sú však viaceré miesta.
Vnútrozemie je prevažne hornaté, očarujúci je aj kontrast vysokých hôr, skál ošľahaných vetrom do bizarných tvarov a mora.
Mestečká dýchajú jedinečnou atmosférou. Sardínčania sú vzrastom menší a v rodinách má hlavné slovo matka. Živia sa rybolovom a pastierstvom a dožívajú sa vysokého veku.
Na Sardínii je v sezóne viac ako 5 miliónov oviec. Ak sa vydáte od mora aj do prírody, môžete tu vidieť divoké prasiatka, muflóny, sardínsku veveričku, orla skalného, či bieleho oslíka. Vo vnútrozemí rastie dub korkový, ktorý domáci orezávajú a z korku vyrábajú rôzne predmety.
Sardínia je najväčším exportérom korku. Rastú tu tiež olivovníky, figovníky a krík myrtha, z ktorého sa robí známy likér. Typickým jedlom je prasiatko grilované na drevenom uhlí – porchettu.
Určite si obľúbite tenučké chrumkavé chlebové placky carasau alebo cestoviny podobné raviolám, plnené zemiakmi a čerstvým ovčím syrom.
Jedným z najznámejších produktov Sardínie je ovčí syr pecorino s ostrou chuťou, ktorý sa používa na cestoviny namiesto parmezánu. Vynikajúce je aj miestne víno a veľmi sladké koláče pod názvom sospiri.
Za návštevu iste stojí tiež národný park Asinara a po ostrove môžete vidieť tajomné megalitické stavby – Nuraghy. Sú to akési kamenné veže staré vyše 3500 rokov.
Na čo presne slúžili, nie je dodnes známe. Ide o najväčšie a najlepšie zachované megalitické stavby v Európe.
Milovníci histórie si tu však môžu pozrieť aj ďalšie pamiatky, napríklad pozostatky antického mesta Nora a pôvabné románske kostolíky v toskánskom štýle, či 24 vrakov lodí z 12. storočia.
Tip z prvej ruky: Výlet loďou na súostrovie La Maddalena
Odporúča sprievodkyňa Daniela Šulcová
Z jedného z najkrajších miest na severe Sardínie - Palau sa môžete dostať loďou na súostrovie La Maddalena. Národný park s neporušenou prírodou a prekrásnym morom tvorí sedem ostrovčekov, trvale obývaná La Maddalena, Caprera, Spargi, San Stefano, Budelli, Santa Maria a Razzolia. Caprera je posledným miestom odpočinku Giuseppeho Garibaldiho. Celodňový výlet loďou má niekoľko zastávok na miestach, kde sa vám bude zatajovať dych. Sú tu tie najkrajšie panenské pláže, na ktorých sa môžete aj vykúpať. Výlet zvyčajne zavŕši zastávka na La Maddalene, kde si môžete nakúpiť typické suveníry.
Foto: CK Satur, autorka