Väčšina z nás by si v kaviarni nenechala bez dozoru na stole položený mobil, notebook či peňaženku. Existujú však krajiny, ktorých obyvatelia by s niečím podobným problém nemali.
Na základe analýzy osobnej bezpečnosti obyvateľov, stability infraštruktúry, zdravotných rizík či bezpečnosti digitálnych technológií, vytvorila spoločnosť The Economist Intelligence Unit (EUI) takzvaný Index bezpečnosti, ktorého cieľom je poukázať na mieru stability a bezpečnosti v jednotlivých mestách sveta.
O indexe na svojom portáli informovala BBC.
How safe is your city? Which city is the safest in the world? Find out from #SafeCitiesIndex http://t.co/6zPSZDa8tq pic.twitter.com/6uQHXgqopC
— Safe Cities Index (@SafeCitiesIndex) 19. květen 2015 Osaka, Japonsko Osaka sa svojim nádychom pokojnej atmosféry a nefalšovanej japonskej kultúry, podobne ako Tokio, radí medzi najbezpečnejšie mestá na svete.
Brit Daniel Lee, ktorý v Japonsku žije už sedemnásť rokov tvrdí, že je to veľmi bezpečná a kultivovaná krajina.
„Miestni sú zvyknutí nechávať v kaviarňach svoje osobné veci bez dozoru, zatiaľ čo idú na toaletu, alebo si len niečo objednať. Neviem si predstaviť, kde inde by to mohlo fungovať podobne,“ opísal svoje skúsenosti pre BBC.
Can you believe that parks this beautiful exist in the heart of #Osaka? http://t.co/gjbKWM7ikk pic.twitter.com/CLS6oJh2ny
— The Culture Trip (@CultureTrip) 13. Červenec 2015 Osaka je okrem iného považovaná aj za významnú metropolu obchodu a priemyslu.
„Veľa ľudí pracuje do neskorej noci. Cestovanie hromadnou dopravou v noci je rovnako bezpečné ako cez deň. Stanice metra sú o polnoci rovnako preplnené, ako napríklad o tretej popoludní,“ povedala pre BBC Japonka Joší Jamamoto, ktorá sa z Kjóta presťahovala do Osaky pred 25 rokmi.
Miestni, ale aj cudzinci, ktorí sa sem prisťahovali, Osaku opisujú ako miesto láskavých a priateľských ľudí, do ktorého sa zamilujete po prvej návšteve. A bonusom je už iba popredná priečka na zozname najbezpečnejších miest sveta.
How cities are reinventing their parks? Namba Parks in Osaka, Japan pic.twitter.com/7dLo3bP86J
— Future Cape Town (@futurecapetown) 11. Červenec 2015
Amsterdam, Holandsko Amsterdam je jedno z menších miest z indexu bezpečnosti, no pre svoju uvoľnenú atmosféru, ktorá v meste panuje, určite stojí za zmienku.
Američan Toni Hinterstoisser, ktorému sa Amsterdam stal domovom pred troma rokmi hovorí, že sa tu cíti neuveriteľne bezpečne.
„Ľudia sú tu iní. Na nič sa nehrajú, sú uvoľnení, majú slobodného ducha. To isté platí aj o polícii. Sú veľmi slušní a milí, keď si to však situácia vyžaduje, vedia byť aj veľmi rázni,“ povedal pre BBC.
Weekend! #Amsterdam pic.twitter.com/havQuD2u0W
— Visit Holland (@visitholland) 10. Červenec 2015 Hinterstoisser však prípadných záujemcov o bývanie v Amsterdame pred jednou vecou varoval.
„Pripravte sa na to, že váš dom či byt nebude mať bezchybne rovný povrch, keďže väčšina mesta je postavená na vode. Vždy, keď položím tenisovú loptičku na podlahu vo svojej obývačke, automaticky sa odkotúľa na druhú stranu miestnosti,“ dodal.
Sydney, Austrália Sydney je najväčším austrálskym mesto, no na bezpečnosti mu to podľa Austrálčana Richarda Grahama neuberá. Tvrdí, že dôvodom sú nadštandardné susedské vzťahy.
„Naše dobré vzťahy medzi susedmi sú naozaj výnimočné. Staráme sa jeden o druhého,“ povedal pre BBC.
Flying High Over Sydney http://t.co/UCZh9m1emh pic.twitter.com/yKGMMS875O
— Wander with Abandon (@wander_with) 5. Červenec 2015 Ako ďalej uvádza BBC, Sydney nedávno prijala plán na výstavbu a rozšírenie chodníkov a peších zón, čím chce obyvateľov vyzvať, aby trávili čas prechádzkami medzi ľuďmi.
Podľa Viktórie Moxeyovej, zakladateľky turistického sprievodcu Urban Walkabout, je to spôsob, ako udržať bezpečnosť v meste na vysokej úrovni.
„Sydney je mesto pre ľudí. Čím dlhšie sa prechádzate a ste medzi ľuďmi, tým viac máte pocit, že do tejto komunity patríte,“ dodala.
Singapur Pre Singapur ako mestský štát je život v bezpečnom prostredí základom spoločnosti. Mesto má stabilné politické zázemie a nulovú toleranciu v súvislosti s rasovými či náboženskými narážkami.
Vláda vkladá nemalé peniaze do financovania policajných zložiek, a práve to je podľa Indky Rinity Vanjre Raviovej žijúcej v Singapure základom bezpečnej spoločnosti, uvádza BBC.
Singapore Botanic Gardens named UNESCO World Heritage Site http://t.co/kNpiOVcX1F pic.twitter.com/eZrR9egceA
— STOMP (@stompsingapore) 5. Červenec 2015 Goodbye to al fresco dining along Circular Road? http://t.co/QAu8tWNQJb pic.twitter.com/IfC1WHaTzd
— AsiaOne (@sphasiaone) 5. Červenec 2015 Raviová okrem záujmu o mesto zo strany vlády vyzdvihuje aj charakter samotných obyvateľov.
„Ak si v reštaurácii necháte pri stole napríklad tašku či počítač a niekam si odskočíte, môžete si byť istí, že keď sa vrátite, bude tam, kde ste ju nechali. Tu sa nekradne. Miestni vedia, že by im za to hrozil trest,“ uviedla.
Štokholm, Švédsko Život v Štokholme má veľa výhod, pre viacerých je to mesto snov. Aj pre Londýnčanku Kate žijúcu v tomto škandinávskom meste.
„Som matka, vychovávam dvoch synov, bezpečnosť je preto pre mňa na prvom mieste. A Štokholm je pre deti ako stvorený,“ pochvaľuje si Kate život v hlavnom meste Švédska.
Are these perhaps the most photographed buildings in Stockholm? pic.twitter.com/hD1dExrc6r
— Visit Stockholm (@visitstockholm) 8. Červenec 2015 „Je tu veľa zelene a parkov. Detské ihriská sú vzdialené od ciest, je to tu naozaj bezpečné. A hoci Štokholmu chýba ruch veľkomesta, na aký som bola zvyknutá napríklad v Londýne, musím povedať, že aj napriek tomu je to svojim spôsobom veľmi dynamické a sofistikované mesto,“ dodala pre BBC Kate.