
Letné horúčavy nás doslova vyhnali k vode. Nie každý však má rád preplnené kúpaliská. V stredných Čechách pri dedinke Kosova Hora (okres Příbram) si môžu domáci zaskákať do miestneho rybníka.
FOTO – REUTERS
Ak sa do niektorého z týchto „klubov“ prihlásite, zoznámite sa s krajinou a jej kultúrou prostredníctvom „domorodca“ – svojho hosťa. V prípade, že sa hostiteľom stanete (vrelo odporúčam), azda sa vám bude hodiť niekoľko tipov. Takže ako sa mám správať ako hostiteľ?
* Rešpektujte súkromie svojich hostí.
* Hoci v prípade väčšiny databáz sa zaväzujete poskytnúť iba miesto na spanie, ak máte čas, navarte hosťovi nejaké jedlo a pozvite ho k stolu.
* Dajte jasne najavo, ako to bude s hosťom počas vašej neprítomnosti v byte. Či mu dáte kľúče, či má dvíhať telefón, či si môže variť, čo si neželáte, aby robil, eventuálne, či mu vôbec dovolíte, aby v byte zostával sám.
* Nesnažte sa organizovať program svojho hosťa. Ak máte pre jeho návštevu pripravený nejaký spoločný program, zistite si najskôr, či mu vôbec bude vyhovovať a či oň javí záujem.
* Ak máte dojem, že hosť robí niečo, čo vám prekáža.
* Rešpektujte stravovacie návyky svojho hosťa. Ak sú zdravotne či kultúrne nejako obmedzené (cukor, bravčovina, kóšer etc.), nenúkajte mu ich. Ak máte vlastné obmedzenia týkajúce sa stravy, vysvetlite ich a eventuálne ho požiadajte, aby takéto produkty do domu nenosil. To platí aj o alkohole, cigaretách či drogách.
* Neponúkajte hosťovi dlhší pobyt, kým si ho trocha neoťukáte.
* Majte pre potrebu hostí pripravenú mapu mesta, plánik hromadnej dopravy turistické prospekty regiónu či ďalšie materiály, ktorými by ste mohli hosťovi pomôcť.
ĽUDO JAMBRICH(Viac informácií o cestovaní s internetom nájdete na cestoportáli www.cestovanie.sme.sk)