
1 kuna = 6 Sk
DOPRAVA:
Lietadlo (Viedeň – Záhreb – Split) 12 – 15-tisíc Sk
Trajekt (Split – ostrov Vis)
20 kún za osobu,
160 kún za auto
pohonné látky:
euroSuper 95 – 6,83 kuny
euroSuper 98 – 7,26 kuny
normal 91 – 6,60 kuny
diaľničný poplatok
max. 15 kún
UBYTOVANIE (najvyššie ceny sú počas turistickej špičky na prelome júla a augusta):
kemp – 4 až 10 DEM na osobu
privát – 15 až 30 DEM za izbu, apartmán pre 4 osoby – 60 až 120 DEM, hotel – 15 až 25 DEM
STRAVA:
kompletné menu v reštaurácii (aperitív, polievka, predjedlo, hlavné jedlo, dezert, víno)
80 – 100 kún
presso – 4 kuny
malé pivo (3 dcl) – 7 kún
pomaranče – 8 kún/kg
paradajky – 10 kún/kg
paprika – 20 kún/kg
zemiaky – 5 kún/kg
mlieko – 5 kún/l
jogurt – 3 až 5 kún
chlieb – 5 kún
zmrzlina – 4 kuny
Malebný kraj Chorvátska, akým je bezpochyby stredná Dalmácia, však ponúka okrem kvalitných letovísk aj obrovský kus histórie. Dotknúť sa jej môžete napríklad aj v 250-tisícovom Splite a jeho okolí.
Po jeden a pol hodine čistého času pobytu v lietadle sa ocitnete asi sedem kilometrov od tohto druhého najväčšieho mesta v Chorvátsku. Cesta medzi letiskom a mestom však nie je pustá. Ocitnete sa najprv v meste Kaštela, ktoré pôvodne tvorilo sedem osád s typickým opevneným sídlom už koncom stredoveku. Turisti toto miesto objavili v závere 19. storočia.
Pod svahmi pohoria Kozjak leží mestečko Solin. Jeho predchodcom bolo už v antike mesto Salona, ktoré sa počas rímskeho obdobia stalo hlavným mestom provincie Dalmácia. V tých časoch tu žilo viac ako 60-tisíc obyvateľov. Dodnes sa zachovali pozostatky antickej kultúry, napríklad amfiteáter či hradby so strážnymi vežami. Odtiaľto pochádza aj jediný rímsky vládca, ktorý nebol Rimanom – cisár Dioklecián. Jeho meno je úzko späté aj so Splitom, o ktorom domáci hrdo tvrdia, že je najkrajším v celej krajine.
Dominantu mesta totiž tvorí Diokleciánov palác, ktorý si dal imperátor postaviť na prelome 3. a 4. storočia. Položil tak základy antického mesta, ktorého hradby v tvare štvorca prežili dodnes. So všetkým, čo sa za nimi skrývalo už vtedy. Štyrmi bránami, z každej svetovej strany, tak môžu návštevníci vstúpiť do zázračného sveta, plného starých kamenných budov, úzkych krivolakých uličiek a maličkých útulných námestí. Viac ako tisícročné budovy aj dnes obývajú ľudia, hlavne mladí umelci a nadšenci, ktorým neprekáža o niečo nižší štandard.
Obklopia vás, samozrejme, aj obchodíky a kaviarničky, ktoré tvoria neodmysliteľnú atmosféru letného prímorského mesta. Maliari a umeleckí remeselníci vám takmer na každom kroku ponúkajú viac či menej vydarené maľované obrázky a rôzne suveníry.
Nezabudnuteľné sú obrovské palácové pivnice, ktoré v minulosti slúžili ako odpadové šachty. Dnes sú z nich atraktívne priestory na kultúrne podujatia, koncerty a výstavy. Historický komplex je niekoľko rokov zapísaný ako svetové dedičstvo do zoznamu UNESCO. Zaujímavý je aj fakt, že steny paláca sú postavené z presláveného bieleho kameňa z ostrova Brač. Ten istý materiál použili aj pri výstavbe niektorých častí Bieleho domu vo Washingtone.
Okrem toho, že Split je pýchou Chorvátov, je zároveň aj najdrahším mestom na pobreží. Vo veľkom sem prúdia zahraničné investície, bývanie v tomto meste si však žiada plné peňaženky. Za štvorcový meter zaplatí záujemca minimálne 1200 nemeckých mariek.
ANDREA HARMANOVÁ
FOTO – AUTORKA