Drážďany 21. decembra (TASR) - Počas komunistickej vlády v NDR Drážďanom dominovali ruiny dvoch jedinečných barokových veží. Bolo to všetko, čo zostalo z kostola Frauenkirche, niekdajšieho výnimočného diela protestantskej barokovej architektúry.
Počas komunizmu mali zakonzervované ruiny obyvateľom a návštevníkom Drážďan pripomínať udalosti z 13. a 14. februára 1945. Vtedy na mesto padli tisícky ton spojeneckých bômb. Drážďany boli zdevastované a Frauenkirche ľahol popolom, píše vo svojom fíčri tlačová agentúra DPA.
Po vojne NDR inklinovala skôr k demolovaniu architektonického dedičstva než k jeho obnove. Predstavovalo totiž feudálnu vykorisťovateľskú moc a zaslúžila si skazu.
Pád komunizmu znamenal zmenu v zmýšľaní aj politike. Nemecko sa opäť začalo hlásiť k svojej histórii. Martin Luther zrazu prestal byť nepriateľom ľudu a stal sa osobnosťou nemeckej histórie.
Ďalším dôvodom pre rekonštrukciu boli doláre: turisti priniesli valuty, ktoré tak chronicky chýbali. V Drážďanoch zrekonštruovali palác Zwinger, v Postupimi schátralý komplex Sans Souci a v zošednutom Berlíne najmä priestrannú ulicu Unter den Linden. Frauenkirchen však zostával ruinou.
História kostola sa začala v roku 1722, keď majster tesár George Baehr nakreslil plány konštrukcie. V stavbe dokončenej v roku 1743 sa nachádzal slávny organ, na ktorom hrával Johann Sebastian Bach. Výnimočná kupola sa stala dominantným poznávacím znakom Drážďan.
V roku 1760 kostol prežil útok pruských vojsk, v roku 1938 ho uzavreli po objavení trhlín v kupole, to najhoršie však ešte len malo prísť. Nálety spojeneckých bombardérov počas druhej svetovej vojny zničili v roku 1945 takmer celé Drážďany.
Z Frauenkirche zostali stáť len časti obvodových múrov. Ruinu neskôr vyčistili, odstránili trosky a zdokumentovali, a tak zostala až do pádu berlínskeho múru v roku 1989.
Na verejnom stretnutí vo februári 1990 prevládla iniciatíva kostol znova vystavať pre jeho výnimočné architektonické a výtvarné hodnoty. Oponenti síce presadzovali ponechanie kostola v stave ruiny ako pamiatku na hrôzy druhej svetovej vojny, boli však v menšine.
Iniciatívu podporila Británia, Francúzsko a USA. Práca sa začala v roku 1992, projekt stál odhadom 125 miliónov dolárov a na dokončenie je potrebných ďalších 22 miliónov.
V roku 2000 vojvoda z Kentu na spomienkovej oslave 55. výročia bombardovania odhalil 7,6-metrovú zlatú guľu a kríž, ktorý vyrobili v Londýne na ozdobenie vrcholu klenby. Nový kostol majú kolaudovať v roku 2005.
Hodnota kostola pre Drážďany a ich obyvateľov stúpla po katastrofických povodniach v auguste 2002. Obrovské škody spôsobené záplavami majú vyrovnať najmä turisti, preto je teraz úloha Frauenkirche dôležitejšia než kedykoľvek predtým.