
Výjazdy turistov zo Slovenska (v miliónoch)
Turisti na celom svete sú rovnakí – potrebujú neopozerané, neobchytané dovolenkové ciele. Takým sa na chvíľu stalo po roku 1989 aj Slovensko. Turistická panenskosť Slovenska sa však skončila s rokom 1996. Dovtedy sme zažili boom návštevnosti a devízové príjmy sa prehupli cez pol miliardy dolárov (673 miliárd korún). Odvtedy to ide dolu vodou, v príjmoch z cudzincov sme vlani klesli dokonca hlboko pod úroveň roku 1994.
Okolité krajiny, Česko, Poľsko a Maďarsko, ktoré nemajú o nič viac turistických ťahákov než my, sa po páde železnej opony naučili na cestovnom ruchu zarábať. Urobili z neho doslova štátny záujem. Naše vlády ho trpia.
Všetci susedia, okrem Ukrajiny, sa vyšvihli do TOP 40 svetových krajín s najvyššími príjmami z turistiky: Rakúsko je 8. (11,5 miliardy USD), Poľsko 13. (8 miliárd), Česko 29. (3,7 miliardy), Maďarsko 39. (2,6 miliardy).
Na Slovensku priniesol vlani cestovný ruch iba necelú polmiliardu dolárov (431 miliárd korún), čo je oproti predchádzajúcemu roku šesťpercentný pokles, prišlo o 6 percent menej hostí a tí mali o 4 percentá menej prenocovaní ako rok predtým. Z roka na rok sa výdavky cudzincov znižujú, chodia sem s čoraz tenšími peňaženkami, klesá podiel kultúrno-poznávacích a rekreačných ciest, naopak, rastie podiel návštev príbuzných a známych, čo je úplne proti svetovým trendom. Iba každý desiaty návštevník bol vlani u nás prvý raz a iba každý päťdesiaty prišiel preto, že ho kdesi upútali propagačné materiály o Slovensku. (ru)
Jazdy na koňoch
Jednou z možností je pobyt na jazdeckej farme. V zahraničí je to vyhľadávaný druh dovolenky. U nás sa bývalé jazdecké oddiely na družstvách zrušili, mnohé kone skončili na bitúnkoch a zvyšok si odkúpili súkromníci. Máloktorý z nich ponúka turistiku na koňoch, ale možno ich nájsť. Známymi zariadeniami sú napríklad Ranč MM v Modre, Jazdecká škola Corporex v Hrubej Borši alebo Hipotour v Mengusovciach. Záujemca si zaplatí hodinu jazdenia v ohrade alebo sa môže len tak poprechádzať po farme a stajniach. Ak sa chcete naučiť jazdiť, zaplatíte si niekoľkohodinový kurz s cvičiteľom. Pre pokročilejších sú určené vychádzky do prírody. Hodina jazdy stojí 250 až 400 korún. Farmy, ktoré sa živia týmto druhom turistiky, majú náročný život, pestujú si vlastné krmivo, zabezpečujú pre hostí ubytovanie i program.
Splavovanie Váhu na raftoch
Desaťkilometrový úsek na Váhu medzi Kráľovskou Lehotou a Uhorskou Vsou môžete splaviť v gumovom člne. V Závažnej Porube vám ponúkne tento zážitok Jursport Agency za 600 korún za dospelú osobu. Špeciálne sa tento program ponúka aj pre bežných turistov, ktorí sa nemusia báť divých riečnych perejí, čo by si vyžadovalo predošlú prípravu. Táto plavba je v pohodovej atmosfére cez nádherné úseky Váhu, pri ktorej je čas pozrieť si krásnu prírodu. Turistov sprevádza inštruktor.
Lietanie na závesných padákoch
Paraglidingových škôl je na Slovensku viacero, sústreďujú sa najmä na Donovaloch. Týždenné kurzy vyjdú na pár tisíc, ale niekde sa ponúkajú aj „ochutnávacie“ dni na padákoch. Napríklad M-Fly z Liptovského Mikuláša ponúka taký deň za 1300 alebo týždenný výcvik za 5600 korún. Pegas paragliding na Donovaloch má svoju ponuku za 4500 korún, ale zalietať si môžu aj úplní amatéri – v tandeme s inštruktorom za tisícku. (maj, ru)