Londýn 16. januára (TASR) - Najväčší aktívny vulkán na svete, havajská Mauna Loa je podľa amerických vedcov v podzemí nepriamo prepojený so svojím menším susedom Kilauea. Informoval o tom časopis Nature.
Keď sa v máji 2002 začala zväčšovať magmová komora 4169 metrov vysokej Mauna Loy, odohrala sa v tom istom čase erupcia aj na sopke Kilauea (1235 metrov). Znamená to, že medzi oboma vulkánmi prebieha akási "interná komunikácia", uviedli Asta Miklius a Peter Cervelli z Geologickej služby USA na Havaji.
O podzemnom prepojení sopiek špekulujú geológovia už asi 100 rokov, ale pre asynchrónne výbuchy a odlišné chemické zloženie vyvrhnutých hornín túto tézu doteraz zamietali. Miklius a Cervelli sa domnievajú, že vlaňajšia časová súvislosť medzi pohybom magmy Mauna Loy a erupciou Kilauey nemohla byť náhodná. Rozdielne zloženie hornín však ani oni nevysvetlili.
Vulkanický systém na Havaji patrí medzi najväčšie na svete. Dvíha sa do takmer desaťkilometrovej výšky nad dnom Tichého oceánu, takže prevyšuje aj Mount Everest. Pod Havajskými ostrovmi sa nachádza tzv. Hot spot, ktorým vyteká na povrch veľmi riedka magma. Z dôvodu jej malej hustoty sú výbuchy tamojších sopiek relatívne neškodné.