Červené more je vďaka pestrej faune a flóre predovšetkým potápačským a šnorchlovacím rajom pre turistov z celého sveta.
Na jar si môžete užívať na jeho pobreží príjemné teploty, ktoré vám umožnia dokonale si vychutnávať krásy koralového podmorského sveta.
Viete prečo má prívlastok červené? Lebo v čase, keď sa v ňom rozmnožujú sinice, má jeho hladina červenkastý nádych.
Voda má vysoký podiel soli, čo je spôsobené minimom zrážok, výdatným vyparovaním počas letných horúčav a malým prítokom sladkej vody z okolitých riek.
Slaná teplá voda je doslova balzamom na kožné ochorenia, alergie, na tráviaci a nervový systém.
Ak patríte k typickým obetiam civilizačného stresu a trpíte rôznymi psychosomatickými ťažkosťami, pri tomto mori zaručene nájdete vytúženú úľavu.
Výlet s ponorkou
Jednou z možností, ako spoznať nádheru koralových útesov a pestrého života v Červenom mori, je výlet s ponorkou.
Nemusíte mať potápačský výstroj ani kurz, a navyše môžete húfy pestrofarebných rýb, vlniace sa sasanky, členité útesy a staré vraky lodí sledovať v suchu a pohodlí.
Výlety pod morskú hladinu ponúkajú takmer všetky väčšie turistické strediská. Okrem rekreačnej ponorky si môžete vybrať aj poloponorku, to je plavidlo, ktoré sa pod hladinu potápa len čiastočne.
Panoramatické okná tohto plavidla vám umožnia priblížiť sa k obyvateľom Červeného mora z bezprostrednej blízkosti. Budú vám plávať priamo pred nosom.
Hurghada
Hurghada a Marsa Alam
K najnavštevovanejším letoviskám na pobreží Červeného mora je Hurghada, po arabsky Al-Ghardagah.
Historické pamiatky tu nehľadajte, ešte do osemdesiatych rokov minulého storočia bola na tomto mieste len malá rybárska dedina.
Až s výstavbou miestneho letiska sa začal v jej okolí rozvíjať turistický ruch. Odvtedy tu každoročne pribúdajú nové ubytovanie kapacity, obchody a kaviarničky.
Staršia časť centra sa volá El Dahar, tam nájdete pozostatky pôvodnej rybárskej architektúry. Bývať budete zrejme v novovybudovanej mestskej časti Sakkala, ktorá je zmesou moderných hotelov, zábavných podnikov a obchodov všetkého možného druhu.
Okrem voňavých korenín a čajov si môžete kúpiť napríklad prírodný parfum alebo olej z cédrového dreva, ktorý pôsobí upokojujúco na podráždenú pokožku a je zároveň prírodným antidepresívom.
Samozrejme, pri nákupoch sa treba pripraviť na všadeprítomné vyjednávanie, typické pre arabský svet.
Z rušného miestneho prístavu plávajú trajekty a rýchlolode do letoviska Šarm aš-Šajch a do Saudskej Arábie.
Neďaleko je rybí trh, kde si môžete kedykoľvek počas dňa kúpiť čerstvé úlovky z mora. Na severnom okraji Sakkaly je malebný jachtársky prístav Hurghada Marina s kaviarničkami s výhľadom na more.
Ak túžite po pokojnej dovolenke mimo hlučných davov, vyberte sa do strediska Marsa Alam, ktoré síce nemá natoľko vybudovanú infraštruktúru jako Hurghada, ale podmorský svet je tam určite čistejší a panenskejší.
Koraly tu rastú priamo pri vstupe do mora, preto nájdete na hotelových plážach móla, ktoré vás zavedú až za hranicu útesov, priamo do blankytnej hlbočiny.
To, samozrejme, nie je nič pre neplavcov a malé deti. Ak však patríte k aktívnym milovníkom potápania alebo šnorchlovania, lepšie dovolenkové miesto by ste si len ťažko mohli predstaviť.
Marsa Alam
Po stopách záhad a histórie
Dovolenka do Egypta sa pre väčšinu turistov spája s návštevou Sfingy a pyramíd v Gíze, starovekých Téb v Luxore, Údolia kráľov, Chrámu kráľovnej Hatšepsut, Alexandrie a archeologických pokladov, ktoré ukrývajú múzeá v Káhire.
Výlety za miestnou starovekou kultúrou ponúkajú cestovné kancelárie vo všetkých turistických strediskách. Keďže sú od pobrežia Červeného mora dosť vzdialené, treba rátať s tým, že výlet za pyramídami alebo do Luxoru vám zaberie celý deň.
Ak nechcete obetovať svoj vzácny čas voľna na presuny autobusom, môžete sa do Egypta ešte raz vrátiť, tentoraz vyslovene len za poznávacím účelom.
Najlepšie v období, keď teploty nie sú vhodné na kúpanie, o to lepšie si však vychutnáte chodenie po pamiatkach, ktoré môžete skombinovať napríklad s plavbou po Níle.
Pyramídy v Gize
Tip z prvej ruky: Vyberte sa na výlet za delfínmi
Turistická sprievodkyňa KARTAGO Tours Petra Abdallová:
Pri pobyte v Egypte odporúčam vydať sa aspoň jeden deň na šíre more. Zdatnejší možno zvládnu potápanie s prístrojom a môžu mať morský život priamo na dosah. Ostatným odporúčam šnorchlovanie, lebo v Červenom mori je toho neskutočne veľa, na čo sa môžete pozerať. Patrí medzi tropické moria, preto je také úžasne farebné. Pri pobyte v Hurghade sa môžete vydať do chránenej prírodnej rezervácie Giftun, kde sa dajú pozorovať pestrofarebné koralové rybičky, koraly a sem-tam sa vám možno mihne pred očami aj nejaká tá muréna alebo ryba napoleon. Pri troške šťastia budú vašu loď sprevádzať delfíny, ktorí sú tu na turistov zvyknutí, takže sa ich vôbec neboja. Pri pobyte v Marsa Alam odporúčam výlet na malebné miesto Marsa Mubarak. Tiež sa tam ide loďou a jeho atrakciou sú morské korytnačky a takzvané „morské kravy“ – dugongy. Sú to veľké cicavce, ktoré sa živia morskou trávou. Okrem pekných zážitkov vás na lodi čakajú aj výborne pripravené ryby, ktoré vám vlastnoručne pripraví jej posádka.
4 prírodné krásy, ktoré musíte vidieť:
Alternative Reef – skupina koralových veží s unikátnym podmorským životom.
útes Carelles – koralový ostrov asi hodinu plavby od Hurghady je preslávený murénami.
Umm Gamar – ostrov severne od Hurghady s najväčším výskytom jedovatých rýb.
Giftun – potápačský raj, na ktorý sa oplatí naplánovať si celodenný výlet.
Foto: KARTAGO Tours, Fotolia