Slnečný Somerset
Ak hľadáte pokoj a zároveň pastvu pre oči, je čas vydať sa do oblasti na juhozápade Anglicka nazvanej Somerset. Na jej území sa nachádza hneď niekoľko miest, ktoré sa oplatí vidieť.
Pre obyvateľov krajiny je azda jedným z najčarovnejších miest sveta mesto Bath.
Môžete si vychutnať pôžitok v podobe skutočných rímskych kúpeľov, ktoré tu sídlia už tisícky rokov a zohriať sa v horúcich termálnych prameňoch.
Historický charakter mestu dodáva aj premyslená architektúra, pretože miestni si dávajú záležať na tom, aby bola takmer každá budova postavená z rovnakého kameňa a typov materiálov.
Aj vďaka tomu sa mesto stáva romantickým kútom Anglicka, kde sa oplatí dať si niekoľkodňovú prestávku a len tak vypnúť. Oblasť Somersetu však okrem oddychu ponúka aj zábavu.
Práve tu, v tejto vidieckej pokojnej atmosfére sa zrodil festival Glastonbury v rovnomennom meste.
Patrí medzi najznámejšie kultúrno-hudobné podujatia na svete, kde sa schádzajú nielen obyčajní nadšenci a fanúšikovia hudby, ale aj známe celebrity.
Pred tisíckami fanúšikov si zaspievali hviezdy ako Kylie Minogue, Beyoncé či David Bowie. Bežný obraz festivalu plnia postavy nahých ľudí, voľnomyšlienkarských rodičov s kočíkmi a často aj veľa blata v prípade daždivého počasia.
Tento rok sa festival bude konať v dňoch od 24. do 28. júna. O jeho špecifickom charaktere sa môžete presvedčiť osobne.
Rímske kúpele v meste Bath
Oslňujúca architektúra
V susedstve somersetského vojvodstva sa nachádza oblasť Wildshire. Je prierezom histórie, ktorá sa odzrkadľuje v architektúre.
Na tomto území sú najviditeľnejšie stopy starých Rimanov. Celosvetovo známym architektonickým výjavom je Stonehenge, päťtisíc rokov stará kamenná stavba využívaná v minulosti ako slnečné hodiny aj ako obradné miesto.
Monument z megalitov je situovaný neďaleko mestečka Amesbury a je viditeľný priamo z cesty vedúcej popri pamiatke. V oblasti Wildshiru sa však môžete presunúť pomocou architektúry aj do mladšej histórie.
Za návštevu stojí ranogotická salisburská katedrála alebo inak aj Katedrála Panny Márie, ktorá sa pýši najvyššou kostolnou vežou v krajine.
Návštevy katedrála priťahuje najmä vďaka jedinému zachovanému originálu vzácneho dokumentu Magna charta libertatum u nás nazývanému aj Veľká listina slobôd.
Tento dokument vydaný v roku 1215 sa stal základom anglického a amerického práva.
Smerom na východ, v Brightone nájdete jednu z najexcentrickejších a extravagantnejších stavieb konzervatívneho Anglicka – Royal Pavilion. Vzhľad tohto niekdajšieho sídla kráľovskej rodiny dramaticky odráža osobnosť jeho stvoriteľa, kráľa Juraja IV.
Palác bol postavený v indickom štýle, naopak vnútri pôsobí ako vytrhnutý z čínskej rozprávky. V jednotlivých budovách komplexu kráľ usporadúval bankety, plesy, stretnutia a hýrivé oslavy.
V roku 1845 sa ho rozhodla predať kráľovná Viktória, pretože mala pocit, že je príliš vystavená verejnosti a vyžadovala vo svojom sídle viac súkromia.
V 19. a 20. storočí bol Royal Pavilion miestom kultúrnych podujatí a dokonca aj nemocnicou počas 1. svetovej vojny.
Exotický Royal Pavilion v Brightone
Lovestory z Cornwallu
Na západnom cípe Britských ostrovov sa nachádza divoká a pustá krajina Cornwall. Drsný terén paradoxne vytvára miesto, z ktorého srší romantika, možno aj preto si tvorcovia televíznych filmov podľa námetu Rosamunde Pilcherovej vybrali práve toto miesto.
Medzi najnavštevovanejšie patrí sídlo Mount Edgecumbe či vidiecky dom Prideaux Place, kde nakrúcali viac ako pätnásť filmov anglickej autorky.
Destináciu obľubujú aj surfisti, ktorých sem láka teplejšie more. Okrem romantiky vás čaká aj gastronomický zážitok v podobe jedál z rýb a pečiva v tvare taštičiek zvaných Cornish Pasties.
Plnené sú buď rôznymi druhmi mäsa a zeleninou, alebo v sladkom vyhotovení džemom.
Sídlo Mount Edgecumbe, v ktorom sa natáčali filmy Rosamunde Pilcherovej
Mystické Škótsko
Za skutočnými zážitkami sa oplatí precestovať krajinu a zamieriť na ďaleký sever. Jednou zo štyroch krajín, ktoré tvoria Spojené kráľovstvo, je Škótsko.
Práve tu môžete intenzívne nasávať atmosféru histórie a zároveň súčasnej kultúry. Najväčšie sústredenie kultúry, umenia a architektúry nájdete v hlavnom meste Edinburghu.
Nie nadarmo ho prezývajú Aténami severu. Mesto popretkávané stredovekou architektúrou je považované za jedno z najmalebnejších miest v Európe.
Je obsypané kopcami, na ktoré sa môžete vybrať a len tak relaxovať. Jedným z najobľúbenejších kopcov je Calton Hill v strede Edinburghu.
Na kopci nájdete nielen pokoj, ale aj aténsku akropolu z roku 1882, ktorá však nie je dokončená. Napriek tomu ju nazývajú Národný monument.
Ak už budete v Škótsku, čo najskôr si rezervujte lístok na trajekt, ktorým sa dostanete na súbor sedemdesiatich ostrovov Orkneje.
Severská príroda tu jasne zakročila už v minulosti a chladná klíma obmedzila vývoj vegetácie. Preto na ostrovoch nenájdete veľa stromov.
Namiesto nich sa však zo zeme týčia obrovské balvany postavené do kruhu, ktorých vek sa odhaduje na viac ako šesťtisíc rokov.
Ich spoločným názvom je „henge“. Jedným z najväčších súborov stojacich kameňov je Ring of Bodgar. Stavby dosiaľ ostávajú zahalené tajomstvom, no pre turistov sú zároveň miestom, kde nachádzajú pokoj a očistu mysle.
Tip z prvej ruky: Peak District
Gabriel (25), stavebný inžinier vo Veľkej Británii
Jedným z najzaujímavejších miest v Anglicku je pre mňa Peak District. Je to národný park v strednej časti Anglicka.
Súčasťou tejto oblasti sú aj obývané dedinky, reštaurácie, vzdelávacie programy pre deti aj dospelých či adrenalínové športy.
Obľúbená je cykloturistika. Informačné centrá poskytujú bicykle pre všetky vekové kategórie a zároveň aj odporúčania, ktorými trasami sa vybrať.
Môžete si spraviť výlet deviatimi trasami v rozsahu od 11 do 44 kilometrov, ktoré ponúkajú nezameniteľnú panorámu.
Tamojšia príroda ponúka nekonečný mix vegetácie a je to výborný spôsob, ako stráviť víkend.
Foto: Satur, Visitbritain.com, TASR, archív G. V.