Ako veľké umelé slnečnice sa otŕčajú slnku.
Slnko
Bill Fabian nosí fúzy a mobil za opaskom okolo oblého bruška. Pred štyrmi rokmi ho nahnevala miestna elektráreň, keď sa pre krízu vyhrážala ľuďom vypínaním prúdu. „To nebolo fér. Tak som si radšej kúpil vlastný solárny generátor,“ zaspomínal.
V zadnom dvore sa mu jemne otáčajú za slnkom dva solárne panely. Jednociferné číslo na mesačných účtoch za elektrinu pomaly vracia investíciu.
„Najťažšie nebolo nainštalovať to čudo, ale zvyknúť si na to uvedomovanie, koľko míňaš,“ hovorí Fabian. Už nečaká, čo spraví mestská rada. Kupuje ďalšie dva panely, aby spravil zo svojho domu energetickú pevnosť. „Na tie dni, keď je zamračené.“
Vietor
„Ani som nevedel, načo to je. Veľmi sa mi to však páčilo,“ opísal občan mestečka Champaign Barry Miller chvíľu, keď prvý raz videl batériu na veternú vrtuľu. Vyštudoval za inžiniera a v osemdesiatych rokoch, počas blízkovýchodného ropného embarga, budoval v Kalifornii veterné farmy. Teraz sedáva v miestnej kaviarni a v pokrčenej košeli s utkvelým výrazom v očiach pije čistú vodu.
„Chcel by som malú veternú farmu ako rodinný podnik. Ale ceny veľkých energetických podnikov sú umelo udržiavané nízko, neviem im konkurovať.“
Barry Miller Amerike predpovedá krízu. „Tradičné zdroje energie vysychajú. To nás ovplyvní. Američania budú nútení využívať obnoviteľnú energiu. Budú sa musieť uskromniť. Začneme znova využívať masovú dopravu. Nemusí to byť katastrofa – môže to byť pre nás pozitívne,“ pousmial sa ekológ vo výslužbe.
Okná na juh
„Náš spôsob nie je populárny, ale efektívnejší,“ hovorí Bill Bagby, dlhonohý obchodník s obilnými klíčkami. So skupinou priateľov budujú za mestom ekodedinu s vlastnou elektrinou aj prírodnou čističkou vody.
Ich trikom je špeciálna izolácia stien, veľké okná na juh, kúrenie zospodu a solárne plochy na strechách. „Obyvatelia budú musieť rešpektovať ‘solárne‘ pravidlá. Nikto nebude môcť zasadiť strom bez súhlasu.“
Bagby sa rozhliada po stavenisku pod lesom a pred očami mu vyskakujú zo zeme ekodomy. „Možno náš projekt poslúži ako model,“ pochválil sa. „A možno sme len partia hipíkov, ktorí sa snažia ostať nažive,“ dodal a mladíckym krokom vyrazil smerom k svojej farme na obilné klíčky.
ZUZANA OČENÁŠOVÁ
Alternatívne zdroje
V roku 1990 len dve percentá svetovej energie zabezpečovala ropa. Dnes prispievajú obnoviteľné zdroje dvoma percantami.
Voda
plus: výnimočne silný zdroj, overené postupy,
mínus: výstavba priehrady je drahá a ohrozuje riečne ekosystémy.
Vietor
plus: relatívne lacná technológia,
mínus: nespoľahlivý zdroj, turbíny môžu prekážať hlukom.
Slnko
plus: trvácnosť zariadenia,
mínus: drahé postupy.
Biomasa
plus: lacná, spoľahlivá, riešenie pre revitalizáciu vidieka,
mínus: na výrobu paliva sú nutné veľké objemy biomasy. (zo)