SME
Piatok, 7. október, 2022 | Meniny má Eliška

Komu je zima, môže sa zohriať pod holým nebom

Vonku je mínus desať, okolo samý sneh, ale v bazéne pod holým nebom je plno. Zima nie je nikomu - voda má 35 stupňov. Termálne kúpaliská navštevuje v zime už aj čoraz viac Slovákov.


Úplne bez možností okúpať sa na termálnom kúpalisku v zime v blízkosti svojich miest sú východniari a obyvatelia zo stredu Slovenska. Na severe sú v zime otvorené dve kúpaliská, na juhozápade tri.

„Podobný prameň slanej vysokomineralizovanej vody, ako je u nás, nie je nikde v rámci strednej Európy. Obdobné pramene sú jedine na Islande,“ hovorí riaditeľ kúpaliska v Podhájskej Jozef Barcaj. Na jeho kúpalisko chodí v zimnej sezóne okolo 150-tisíc ľudí.

Na parkoviskách pred slovenskými termálnymi kúpaliskami vidieť okrem slovenských značiek aj autá a autobusy z Maďarska, Nemecka či Čiech.

Do Podhájskej a Veľkého Medera chodia na jednodňové zájazdy najmä z juhu Moravy.

Bešeňovú a Oravice zasa využívajú lyžiari, ktorí chodia do Tatier a na Oravu.

Bazény sú však najmä sedacie. Tí, ktorí si chcú vonku zaplávať aj v zime, musia chodiť do zahraničia. Bratislavčania využívajú najmä 30 kilometrov vzdialený Mosonmagyaróvár, kde sa v bazéne pod holým nebom možno často stretnúť aj s politikmi SMK. Chodieva tam napríklad podpredseda vlády Pál Csáky, ten si však zvykne posedieť aj v horúcom sedacom bazéne.

Vynikajúce služby, aké sa na slovenských kúpaliskách sotva dajú nájsť, však stoja dosť peňazí. Len vstupné sa pohybuje okolo 900 až 1000 forintov a najmä počas víkendov treba rátať s návalom Rakúšanov, Čechov a Bratislavčanov.

Obyvatelia z okolia Komárna chodievajú cez most ponad Dunaj do Komáromu.

Odvážnejší sa odvážia vstúpiť aj do divokých termálnych vôd, napríklad v poli neďaleko Senca, na severovýchode zasa do „krátera“ alebo „smrteľnej jamy“ pri Vyšných Ružbachoch.

RICHARD FILIPKO

Podhájska

Vchod na kúpalisko je v zime trochu komplikovaný - na hlavnej bráne je síce napísané Otvorené, ale brána, ktorou sa dá vojsť je až o dvesto metrov ďalej. Ale služby v Podhájskej sú na slovenské pomery nadštandardné, podobne ako voda. Nová vstupná budova má všetko - od recepcie, cez jedáleň, cukráreň, masáže, manikúru, pedikúru, kaderníctvo až po slušné sociálne zariadenia, v areáli je aj hotel a digitálny teplomer.

V bazéne sa dá len sedieť, cez rušnejšie víkendy ani to nie, lebo je plný. Vedľa bazénu sú plochy, kde sa dá v zime vyváľať v snehu, čo mnohí využívajú. Ubytovať sa dá nielen v hoteli, ale aj u 50 súkromníkov. Pre Podhájsku platí to isté, čo pre ostatné dedinské kúpaliská - po okúpaní nie je čo robiť, no blízko sú Nové Zámky či Šurany.

Termálna voda v Podhájskej je z hĺbky 1900 metrov, kde je jej teplota okolo 80 stupňov Celzia a má zhruba rovnaké zloženie ako voda v Mŕtvom mori. Obsahuje 13 gramov soli v jednom litri. Miestni tvrdia, že pravidelný kúpeľ priam zázračne lieči reumatizmus, bolesti chrbtice, cievne ochorenia, ekzémy, zlomeniny. Výborne pôsobí na priedušky, a tak si, najmä rekreantky z Čiech, v bazéne občas spievajú ľudovky, aby sa čo najviac nadýchali. (rf)

Bešeňová

Jediné slovenské termálne kúpalisko, kde si aj v zime možno zaplávať vo väčšom bazéne. V areáli je veľký sedací bazén s príjemnou dohrdzava sfarbenou vodou a vedľa neho bazén s chladnejšou vodou, ktorá je však dostatočne teplá, aby sa v ňom dalo plávať aj v zime.

Bešeňová je plná aj počas týždňa, pretože sem prúdia desiatky lyžiarov z Vysokých Tatier a okolia. Nevýhodou je blízkosť železničnej trate. Na parkovisku, ktoré má svoje nedostatky, najmä keď napadne sneh, stoja aj autá s poľskými, nemeckými značkami. Jedlo je reštauračné aj bufetové. Ubytovať sa dá v hoteli priamo na kúpalisku, alebo v súkromí. Po kúpaní nie je v Bešeňovej čo robiť, turisti chodia do blízkeho Ružomberka, lyžiari sa vracajú do svojich hotelov v Tatrách.

Liečivé vody vyvierajú z hĺbky 1987 metrov. Voda teplú 70 o Celzia ochladzujú. Má dobrý vplyp na pohybové ústrojenstvo, pomáha pri liečení urologických problémov a pozitívne ovplyvňuje psychiku. (rf)

Oravice

O kúpalisko v Oraviciach sa dva roky bilo okresné mesto Tvrdošín a obec Vitanová. Každý tvrdil, že kúpalisko je v jeho katastri, a kým sa škriepili, bolo zavreté.

Kúpalisko otvorili až tento rok v marci a stratenú klientelu si kúpalisko získava pomaličky.

V areáli je v zime napustený len sedací bazén, plávať sa nedá skoro vôbec. Oravice sú atraktívne svojou polohou, ležia v nadmorskej výške 780 až 930 metrov, kopce okolo majú až do 1600 metrov. Priťahujú najmä poľských turistov, ale v samotných Oraviciach okrem kúpania nie je veľa služieb pre turistov. Blízko sú Roháče a najmä poľská perla Tatier mesto Zakopane.

Voda s teplotou 57 stupňov Celzia vyviera z hĺbky 1606 metrov, ktorú ochladzujú vodou z iného vrtu a dá sa v nej presedieť hodiny, aj keď to lekári neodporúčajú.

Voda má priaznivé účinky najmú na liečenie chorôb pohybového ústrojenstva, močových ciest a obličiek. (rf)

Veľký Meder

V zime je návštevníkom k dispozícii jeden sedací bazén, ktorého menšia časť je vnútri a väčšia von. Výborná voda, množstvo turistov najmä z Čiech a Bratislavy, v strede bazéna betónová vyvýšenina, z ktorej steká horúca voda.

Do Veľkého Medera chodí veľa ľudí najmä v lete. V zime je služieb pri otvorenom bazéne menej, ale turistov sa snažia pritiahnuť inou ponukou. Vedľa starého bazéna postavili nový moderný zakrytý objekt, kde je okrem bežného sedacieho bazéna napríklad aj perličkový kúpeľ. Nevýhodou je, že ide o dva areály. Ubytovať sa dá kdekoľvek v okolí kúpaliska, miestni ubytovávači sú veľmi ústretoví a ponúkajú slušné služby za dobré ceny.

Voda je z najhorúcejšieho prameňa u nás - má 92 oCelzia. Chemické zloženie geotermálnej vody má priaznivé účinky na liečenie kĺbových ochorení, ochorení chrbtice, ako aj svalových únav a priaznivo pôsobí na celkovú regeneráciu organizmu. (rf)

Vrbov

Sedem bazénov s toboganom, útulné prostredie, kvalitné služby a ubytovanie za relatívne prijateľné ceny robí z termálneho kúpaliska vo Vrbove v okrese Kežmarok vyhľadávané centrum turistického ruchu. Žiaľ, len v lete. Dva geotermálne vrty s teplotou vody 59 a 56 stupňov sú v zime nevyužité a kúpalisko chradne.

„Máme záujem vybudovať areál s celoročnou prevádzkou. Veď je to hriech nechať kúpalisko v zime ladom, keď v iných kútoch Slovenska geotermálne vrty využívajú po celý rok. Neviem sa však dohodnúť so zväzom rybárov v Kežmarku,“ tvrdí starosta obce Jozef Kovalčík. Príčinou vojny a ťahania sa po súdoch sú pozemky v areáli. „Obidva vrty a časť pozemkov patria obci. Rybári nie sú ochotní dohodnúť sa s nami. Tvrdia, že kúpalisko patrí im a obec sa nemá čo starať,“ hovorí starosta. Dali by sa tu liečiť choroby pohybového ústrojenstva, reumatizmus, niektoré kardiovaskulárne i pľúcne ochorenia. (sen)

Ceny a otvárací čas

Podhájska

(okres Nové Zámky)

45 korún na hodinu dospelí, 35 korún na hodinu deti

V pondelok zatvorené

Otvorené v utorok a štvrtok 11.00 až 20.00

v stredu a piatok 9.00 až 16.00

v sobotu a nedeľu 9.00 až 20.00

Veľký Meder

(okres Dunajská Streda)

Neobmedzený čas - 60 korún dospelí, 40 deti

Otvorené každý deň od 9.00 do 20.00

Dunajská Streda

Neobmedzený čas - 60 korún dospelí, 40 korún deti

Otvorené v pondelok od 13.00 do 19.00

v ostatných dňoch od 9.00 do 19.00

Bešeňová

(okres Ružomberok)

Neobmedzený čas - 100 korún dospelí, 50 korún deti

Otvorené denne od 10.00 do 21.00

Oravice

(okres Tvrdošín)

Neobmedzený čas - 100 korún dospelí, 40 korún deti

Otvorené denne od 12.00 do 20.00

(Za skrinky na uloženie vecí treba zaplatiť na všetkých kúpaliskách zálohu, ktorú pri odchode vrátia.)

Dunajská Streda

V zime dva malé bazény, z toho jeden vnútri. Do druhého sa vstupuje v budove, no väčšina je pod holým nebom.

V zime do Dunajskej Stredy veľa ľudí nechodí. Bazény v tomto čase využívajú viac starší domáci, turistov je minimum, občas si odskočia Bratislavčania. Služby sú priemerné. Termálna voda s teplotou 54 - 56 °C, ktorá má liečivé účinky na choroby pohybového ústrojenstva, sa získava z geotermálneho vrtu z hĺbky 1600 m. Do bazéna prúdi ochladená. (rf)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Inzercia - Tlačové správy

 1. Slováci a peniaze: Na čo sporíme a koľko investujeme?
 2. Kedysi boli takéto šóry na práčku PHILCO. Dnes ju môžete VYHRAŤ!
 3. Náklady na domácnosť pomôže ušetriť aj kompostér FoodCycler
 4. Dizajnový krb či krbové kachle? Šetriť dokážu obe
 5. Láka na dvadsať kilometrov pláží. Varadero má aj ďalšie tromfy
 6. S Alžbetou II. odchádza aj kus osobných dejín Britov
 7. Nakúpte pre seba aj pre ľudí, ktorí potrebujú pomoc
 8. Putinovi hackeri, biznis s krytmi a špekulácie s energiami
 1. Dizajnový krb či krbové kachle? Šetriť dokážu obe
 2. Láka na dvadsať kilometrov pláží. Varadero má aj ďalšie tromfy
 3. Biometricky presné progresívne okuliarové šošovky Rodenstock
 4. S Alžbetou II. odchádza aj kus osobných dejín Britov
 5. Kedysi boli takéto šóry na práčku PHILCO. Dnes ju môžete VYHRAŤ!
 6. 8 najčastejších problémov ústnej dutiny a zubov
 7. Nakúpte pre seba aj pre ľudí, ktorí potrebujú pomoc
 8. Riešenie Atosu zachraňuje životy
 1. Hasič vyrába knedle. Denne ich uvarí tisíc a má vypredané 21 882
 2. Digitálne predplatné SME.sk so zľavou až -52% 7 809
 3. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať? 7 335
 4. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko? 7 177
 5. Nakupovať viac ovocia a zeleniny sa oplatí každý deň 6 013
 6. Dôležitosť duševnej pohody 5 087
 7. Dochádzate do Bratislavy? Auto nechajte doma 3 343
 8. Putinovi hackeri, biznis s krytmi a špekulácie s energiami 2 986
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Ľudmila Magdolenová: S deťmi po Balkáne. Časť tretia- Čierna Hora- Zátoka Boka Kotorska, Kotor, Bar, čiernohorské pobrežie
 2. Veronika Michalčíková: Španielska Andalúzia (1): Arabská pevnosť, katolícka katedrála a gigantická koncentrácia skleníkov
 3. Ľuboš Vodička: Hrady české, moravské a sliezske: Bítov
 4. Aleš Tvrdý: Durban ma privítal "vo veľkom štýle"
 5. Nikoleta Čáková: Púť na koniec sveta II. (Finisterre Camino)
 6. Vladimír Benčík: Malta 1/3 – návšteva u „hadích kňazov“ s dlhými lebkami
 7. Blanka Ulaherová: Konečne opäť Bosna
 8. Martin Majzlan: Skaza a tragédia Aralského jazera
 1. Jana Melišová: Keď sa chce, tak sa dá 💗 5 563
 2. Matúš Lazúr: Koľko rôznych "dedečkov" s platmi ako minister živíme z našich daní v rôznych organizáciách napojených na štátne peniaze ? 4 961
 3. Ján Valchár: Gratulujeme, 60.000. A ruské tanky dostávajú defekty. 4 814
 4. Ján Valchár: Keď už aj propagandisti plačú... 4 238
 5. Ľuboš Vodička: Krvavá streda v Prešporku 4 062
 6. Miroslav Kocúr: Progresívny fašizmus voči kresťanom? 3 027
 7. Peter Slamenik: Dubák sem, dubák tam. 2 817
 8. Matúš Lazúr: Na retardovaných vodičov platia len retardéry. Pri zastávkach MHD najlepšie také že pri 60-tke im rovno utrhne nápravu. 2 779
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926
SkryťZatvoriť reklamu