
Chvost havarovaného lietadla spoločnosti Turkish Airlines, ktoré sa vo štvrtok vo večerných hodinách v hustej hmle zrútilo v meste Diyarbakir.
FOTO – TASR/EPA

Príbuzní obetí sa strašnú správu dozvedeli na istanbulskom letisku.
FOTO – REUTERS
Desiatky mŕtvych, výkriky zranených, množstvo sanitiek, požiarnych i vojenských áut. Nad tým všetkým krúži vrtuľník a svetlom svojho reflektora pretína tmu a hustú hmlu. To bol obraz letiska v tureckom Diyarbakir krátko po stredajšej havárii lietadla s 80 ľuďmi na palube. Prežili iba piati z nich.
„Začul som silný výbuch. Akoby mi explodovalo vlastné ucho. Bol som presvedčený, že to bol útok,“ hovorí Celal Tokmak, jeden z tých, ktorí mali šťastie.
Plamene sa razom rozšírili po celom lietadle. „Okamžite som si odopla bezpečnostný pás a utekala von. Vtedy sa ozval druhý výbuch a lietadlo zahalila obrovská žiara,“ hovorí ďalšia zo zachránených, Aliye Il, ktorá pravidelnou linkou letela na pohreb svojho priateľa. Pri nástupe v Istanbule netušila, že sa len o vlások vyhne vlastnej smrti.
Prvé obrázky z miesta nešťastia priniesla turecká CNN už niekoľko minút po havárii. Všade pobehovali policajti a požiarnici a snažili sa zachrániť čo najviac ľudí. V mnohých prípadoch bolo už neskoro. „Niektorí pasažieri úplne zhoreli,“ povedal pre tureckú agentúru minister dopravy Binali Yildirim. „Dokonca natoľko, že ich totožnosť budú musieť určiť až testy DNA.“
„Stále sme dúfali, že privezú viac zranených, ktorých bude možné zachrániť. Bohužiaľ, doviezli len piatich,“ povedal agentúre AP šéflekár v miestnej nemocnici.
Terminál letiska sa po nejakom čase zaplnil príbuznými obetí. Čakajúc na informácie o svojich blízkych sa navzájom utešovali. Mnohí z nich sa neskôr presunuli do nemocnice, pričom dúfali, že sa dozvedia niečo nové.
V prvých momentoch po nešťastí sa informácie o mŕtvych a zranených líšili. Predstavitelia aerolínií a letiska tvrdili, že v lietadle bolo 72 pasažierov a piati členovia posádky. Podľa Anatolskej tlačovej agentúry ich však bolo viac. Cestovali aj tri malé deti, ktoré v úradných dokumentoch chýbali. Nebol jasný ani počet cudzincov. Až včera diplomatické zdroje potvrdili, že boli traja, z toho jeden Američan a dvaja Briti. Jedného z nich čakala o niekoľko mesiacov svadba.
Všetky turecké denníky sa jednohlasne pýtali: Prečo? Turecký premiér Abdullah Gul ešte v stredu vylúčil teroristický útok. Napriek tomu, že ani včera nebola presná príčina havárie jasná, podľa očitých svedkov ňou mohla byť veľmi hustá hmla, ktorú potvrdili aj zachránení pasažieri. Denníky však pripomínajú, že letisku chýbal rádiový navigačný systém, ktorý pomáha pri pristávaní lietadiel. „Sedemdesiatpäť mŕtvych preto, že nebol prístroj za milión dolárov,“ napísal denník Hurrieyt.
MARIAN MAJER