Bratislava 9. januára (TASR) - Žiadne asymetrické prvky neobsahuje projekt premostenia Dunaja v Bratislave, ktorého realizáciou sa na oboch brehoch toku spoja Petržalka, Mlynské Nivy a Ružinov. Očakáva sa, že nový Most Košická odľahčí v súčasnosti neúnosne zaťažené ostatné mosty cez rieku v hlavnom meste SR a umožní generálnu obnovu Starého mosta.
Hlavný projektant mostnej štúdie Miroslav Maťaščík z Dopravoprojektu ďalej konkretizoval, osadenie konštrukcie hlavného mostného objektu bude na tok šikmé, čo nie je v oblasti modernej výstavby mostov bežná technológia. Hmotnosť oceľových mostných prvkov je 6800 t. Nosný oceľový trám mosta bude zavesený na jeden oblúk, pričom jeden z jeho dvoch pilierov bude na umelom ostrove v koryte Dunaja. Z komplikovanej geometrie, uplatnenej v projekte, vyzdvihol predovšetkým systém závesov, ktorými sa zvýrazní panoráma mesta. Piaty bratislavský most na Dunaji tak posilní skupinu tvarovo atraktívnych mostov s vertikálnymi prvkami, striedajúcich mosty diaľnično-dopravného charakteru.
Zástupcovia Združenia Doprastav & VA TECH VOEST, ktoré bude zhotoviteľom mosta, v tejto súvislosti potvrdili, že technický model Mosta Košická je v súlade so štandardmi, platnými v EÚ. Zhodne odmietli aj podozrenia neúspešného účastníka tendra, Združenia Alpine - ZIPP - Sibamac, že cena združenia Doprastav (2,253 mld. Sk) je dumpingová. Aj to bol jeden z dôvodov, prečo Alpine podal proti investorovi stavby, spoločnosti Metro, podnet na Protimonopolný úrad SR na prešetrenie tendra a žalobu na súd. Šéf Doprastavu Ivan Šesták zdôraznil, že vo veci Mosta Košická združenie Doprastav nemá právne spory a existujúce súdne spory sú internou záležitosťou žalobcu. Ako dodal, v tomto období združenie rokuje s poisťovňami o poistení diela. Poistná zmluva nebude problémom, ubezpečil I. Šesták. Vyvrátil akúkoľvek pochybnosť Alpine, ktorá vlani s odborníkmi na lodnú dopravu došla k záveru, že uplatnenie technológie osadenia hlavnej konštrukcie mosta zaplavením je technickým rizikom, s čím súvisí údajne i nepoistiteľné riziko stavby.
Viceprezident rakúskej oceliarne VA TECH VOEST Ludwig Burgholzer pre TASR upresnil, že prvý materiál na most bude objednaný v januári a jeho výroba sa začne v apríli až máji. Úlohy na výrobu konštrukcie sa budú realizovať podľa harmonogramu. Ocenil doterajšiu spoluprácu s Doprastavom, Dopravoprojektom a investorskou spoločnosťou Metro, ktorá 16. januára 2003 odovzdá stavenisko dodávateľovi stavby.
Most v celkovom náklade 3,6 miliardy Sk, ktorý financujú Európska investičná banka (1,8 mld. Sk) a štátny rozpočet, sa začne s 8- až 9-mesačným sklzom stavať 1. februára 2003. Verejnosti bude do užívania odovzdaný 31. mája 2005.