Košice: vymenili aj preukaz vydaný ešte v roku 1959
Vyše 66 000 šoférov v Košickom kraji vlastní vodičské preukazy, ktoré posledným dňom minulého roka stratili platnosť. Približne 25 000 Košičanov má preukaz, na ktorom je pečiatka so štátnym znakom ČSFR, ČSSR ba dokonca ČSR.
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Vedúci oddelenia evidencie vodičov Krajského dopravného inšpektorátu v Košiciach, kapitán Jozef Stašák, položí na stôl raritu. Skôr muzeálny exponát. Na preukaze obalenom v modrom textile je lev s korunkou na hlave a nápis Republika československá. Majiteľovi ho vydali v roku 1959! Prežil aj obdobie, keď korunku vystriedala hviezda, ktorú mu november 1989 opäť zhodil z hlavy.
V rade asi päťdesiatich žiadateľov o nový doklad je napätie evidentné.
„Je to policajný štát. Buzerácia na každom kroku! Ako za socíka. Kto je tu pre koho? Žijú z našich peňazí, ale tvária sa, že my sme tu pre nich,“ rozčuľuje sa mladý muž s nakrátko ostrihanými vlasmi.
Najčastejšie konflikty vznikajú, keď príde rad na čakateľa, ktorý má trvalé bydlisko mimo Košíc. „Príde vodič z Bidoviec. Stojí v rade dve hodiny bez toho, aby si prečítal inštrukcie na tabuli. A potom sa rozčuľuje, že ho pošleme na Terasu, kde sídli Okresný dopravný inšpektorát pre Košice-okolie,“ hovorí kapitán Stašák.
V Košiciach predĺžili úradné hodiny a žiadateľov vybavujú každý deň. Zrušili však špeciálnu službu, kde stačilo odovzdať žiadosť a do dvoch týždňov si vodič mohol prísť po nový preukaz.
„Ľudí, ktorých sme dostali na výpomoc, po Novom roku stiahli. Teraz vybavujeme preukazy len na počkanie,“ vysvetľuje Stašák. (sen)