Je to, ako keby okolo vás poletovali stovky pestrých kvetov. Letmo opisujú vzdušné cestičky, vraj aj osmičky. Nádherne sfarbené motýle akoby nepodliehali žiadnej tiaži. Lom svetla a pigmenty dodávajú ich krídlam elegantný lesk. Keď si vám sadnú na dlaň, odrazu máte pocit, že svet je rozprávkovým miestom a nič zlé sa v ňom nemôže stať.
Taký je zážitok z Domu motýľov, ktorý si môžete dopriať priamo v centre Viedne v Rakúsku. Schmetterlinghaus je súčasťou veľkoryso vznešenej secesnej stavby skleníka postaveného pred sto rokmi.
Vstupné pre dospelých je 6 eur, za detský lístok zaplatíte 4,50. Fotografovať môžu návštevníci zadarmo,
no kým človek začne cvakať, pri prechode zo zimy treba trošku počkať, aby sa nezarosil objektív.
Pôvodne patril k členitému komplexu Dvorského hradu (Hofburg), niekdajšej rezidencie Habsburgovcov, dynastie vládnucej Rakúsko-Uhorsku. Jeho majiteľmi boli cisár František Jozef a Sissi. V rokoch 1996 - 98 prešiel dôkladnou rekonštrukciou za trinásť miliónov eur a dnes je otvorený verejnosti.
Paša na nektáre
Človek tu môže podľa ľubovôle obdivovať tajomnú metamorfózu motýlej existencie, pozorovať ich priamo pri liahnutí. Štyri životné štádiá od vajíčka cez loziacu húsenicu, visiacu kuklu až po pestrý poletujúci hmyz fascinujú deti už v rozprávkových knižkách.
Kukla je pokojovým štádiom hmyzu s dokonalou premenou. V skleníkových liahňach možno
pozorovať rôzne štádiá. Kukly majú špecifický tvar a odborník dokáže rozoznať,
aký druh sa z nej vyliahne.
Na rozjímanie v príjemnej atmosfére, pozorovanie života v skleníku a získavanie poznatkov je dobré vyhradiť si pokojne aj polovicu dňa. V oddelenej miestnosti sa premietajú dokumentárne filmy. Konštantná teplota vzduchu 26 °C počas celého roka a osemdesiatpercentná vlhkosť poskytujú prirodzené prostredie na život stovkám voľne poletujúcich motýľov.
Približne päťdesiat rôznych druhov sa pred zrakmi návštevníkov pasie na nektáre kvitnúcich živých kvetov, ale aj umelých, ktoré sú napustené medom. Napájajú sa pri jazierkach s vodopádmi. Spriečené, machom obrastené kmene stromov, palmy aj tienisté jaskyne im zabezpečujú verný tropický domov.
Papilio rumanzovia s nádherne sfarbeným čierno-červeným kontrastom
krídiel pochádza z Austrálie.
Ohrození škodcovia
Chránené motýlie druhy tu nenájdete, len tie, ktoré vyšli z vlastnej liahne priamo v skleníku alebo pochádzajú výlučne z motýlích fariem. Nie sú teda odchytené vo voľnej prírode.