Bratislava 9. júla (TASR) - Cestovanie počas letných dovoleniek prináša popri jedinečných zážitkoch v exotickom prostredí niekedy aj závažné zdravotné riziká. Okrem úrazov, náhlych komplikácií či zhoršenia chronických ochorení alebo prehriatia v dôsledku nerozumného opaľovania sa hrozia ľuďom najmä infekčné ochorenia.
Podľa informácie Ministerstva zdravotníctva SR lepra, mor či spavá choroba sú v skutočnosti menej časté ako zápaly dýchacích ciest, zápaly pečene (hepatitídy), hnačky či ochorenia prenášané sexuálnym stykom. Život môže ohroziť malária pri nedodržaní potrebných preventívnych opatrení. Pravdepodobnosť infekčného ochorenia je odlišná pre návštevníkov miest, luxusných letovísk a pre tých, ktorí idú do prírody, alebo sa snažia prispôsobiť podmienkam života miestnych obyvateľov.
MZ SR radí turistom pred odchodom získať si nevyhnutné informácie o krajine, do ktorej cestujú, pretože každá je iná. Preto treba brať do úvahy zdravotný stav, dĺžku pobytu, trasu, zdroj stravovania, spôsob ubytovania i dopravy. Dôležité je pred odchodom v predstihu najmenej 1-2 mesiace informovať sa o očkovaní. Ministerstvo radí konzumovať len značkovú pitnú vodu, minerálky, nápoje od známych firiem, piť len vodu preváranú minimálne 20 minút. Varuje pred kockami ľadu, lebo hnačky, týfus, cholera, žltačka typu A či detská obrna môžu byť prenesené kontaminovanou stravou a vodou. Hmyz v Afrike, Ázii a Južnej Amerike môže roznášať vážne ochorenia, maláriu, japonskú encefalitídu, dengue, žltú zimnicu. Odporúča používať ochrany ako moskytiéry, repelenty, vhodný odev, preventívne brať antimalariká v rizikových oblastiach atď. Nebezpečná môže byť aj kontaminovaná pôda, pri úraze hrozba tetanu, možnosť prenosu určitých parazitov cez kožu, infekčných chorôb z človeka na človeka - kašľaním, kýchaním, možnosť infekcie chrípky, záškrtu, zápalu mozgových blán a tuberkulózy. Občania by sa mali vyvarovať príležitostného sexuálneho styku, tetovania, piercingu, transfúzií, drobnej chirurgie v nedostatočne vybavených zdravotníckych zariadeniach.
Bližšie informácie môžu záujemcovia získať na oddeleniach pre cudzokrajné choroby vo fakultných nemocniciach na telefónnych číslach Bratislava 02/52962732, 02/52925688, Martin 043/31680, Košice 055/6152204.