Frankfurt 3. januára (TASR) - Zo všetkých aktívnych vulkánov v Európe a pravdepodobne aj na svete je sopka Stromboli najspoľahlivejšia. Približne 2500 rokov sa Stromboli, ležiaca na sever od Sicílie a patriaca k Egadským ostrovom chová ako hodinky, informuje dnešné vydanie nemeckého denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung.
Tri až štyrikrát za hodinu prichádza k erupcii v jednom z jej štyroch kráterov pod vrcholom. Stromboli pritom chrlí žeravú lávu a vulkanický plyn do výšky niekoľkých desiatok metrov. Prúdy lávy stekajú smerom k Tyrhenskému moru a sopka na 15-20 minút stíchne. Tieto typické erupcie, ktoré starostlivo pozorovali už starí Rímania, sú v odbornej literatúre podrobne opísané.
Návštevníci prichádzajú na Stromboli veľmi radi v noci. Pohľad na soptiaci vulkán a žeravú lávu, tečúcu po jeho strmom úpätí patrí totiž k nezabudnuteľným zážitkom, pokračuje FAZ.
Najkrajší výhľad na sopku, chrliacu kamene a lávu, je z vyhliadky Pizzo, ležiacej 918 metrov nad morom.
Napriek pravidelným výbuchom sa sopka môže stať aj nevypočítateľnou. Takou bola aj 28.decembra uplynulého roka. Jej erupcie naberali na sile a oblaky dymu stúpali až do dvestometrovej výšky. Na dedinu Stromboli začal padať v podvečer dážď z popola a tečúca láva sa vydala po novej dráhe pod severovýchodným kráterom a už po 30 minútach dosiahla morskú hladinu. Vulkán sa neuspokojil ani po posledných erupciách. Dopravné spojenie na Egadské ostrovy, ležiace neďaleko od Sicílie, sa síce obnovilo, pre turistov však zostali v platnosti niektoré obmedzenia.
V uplynulých sto rokoch zažili obyvatelia z priľahlých dedín nevypočitateľné erupcie sopky dvakrát. V roku 1919 začal vulkán bez akýchkoľvek príznakov chrliť obrovské kamenné balvany, z ktorých podaktoré vážili aj 50 ton. Výbuchy zničili 12 domov, o život prišli štyri osoby. K posledným masívnym výbuchom prišlo 11. septembra 1930. Obrovské balvany, vyletujúce z krátera sopky zničili 14 domov, horúci popol pochoval niekoľko rybárskych člnov, erupcie si vyžiadali šesť ľudských životov.