
Veterinári z Čile kŕmia jednodňové mláďa uškatca, ktoré opustila jeho matka. Mnoho uškatcov umiera alebo opúšťa svoje tradičné loviská. Pre globálne zmeny klímy totiž na svojich starých miestach už nenachádzajú potravu. FOTO – TASR/AP
vyvolali veľké sťahovanie.
Tvrdia to naraz dva nezávislé americké tímy vedcov. Ich štúdie uverejnil časopis Nature. Vedci zistili, že okrem toho, že sa živé organizmy premiestňujú bližšie k pólom a teda za chladom, menia aj svoje zvyky. Zmeny klímy majú na svedomí posuny v kalendári zvierat: skôr kladú vajíčka, vtáky sa sťahujú na juh podstatne neskôr, ako zvykli, medvede idú neskôr spať.
Zmeny v ich rozvrhu, ale aj v životnom priestore môžu mať dramatické dosahy. Najvážnejšie podľa vedcov je, že sa zvieratá budú musieť prispôsobiť aj zmene jedálneho lístka. Čas a priestor ich môže oddeliť od tradičnej potravy.
„Klimatológovia dokázali, že globálne otepľovanie sa deje. My sme zistili, že sa to nielen deje, ale že to má aj veľké dosahy,“ povedala autorka jednej z dvoch štúdií Camille Parmesanová z University of Texas.
Rastliny a zvieratá museli na zmeny klímy reagovať vždy. Globálne otepľovanie nabralo takú rýchlosť, že tentoraz je to pre ne nebezpečné. Odborníci sa nevedia zhodnúť, či je za otepľovanie zodpovedný len človek. Podľa jednej skupiny je otepľovanie výsledkom prirodzeného vývoja, podľa druhých je v pozadí životný štýl posledných generácií ľudí. Isté však je, že takzvané skleníkové plyny svoj podiel na podkurovaní majú.
Aj na posledné štúdie reagujú rozhádané tábory vedcov odlišne. Jedni hovoria, že je to pre život na Zemi nezvyčajné: takéto zrýchlené sťahovanie sa vraj v dôsledku počasia ešte nekonalo. Druhí upozorňujú, že podobné nárazové klimatické zmeny a následné presuny sa odohrali od doby ľadovej viackrát.
Oba sa ale zhodnú, že toto sťahovanie je nebezpečné. „Predošlé sťahovania sa diali bez obáv z parkovísk a diaľnic,“ povedal denníku The New York Times profesor Alley z Pennsylvania State University. Experti v dvoch nových štúdiách tvrdia, že až 95 percent pozorovaných zmien má na svedomí globálne otepľovanie. Za nebezpečné považujú, že také výrazné posuny sa odohrávajú už dnes, keď sa priemerná teplota za minulé storočie zvýšila len o jeden stupeň. Ak však bude pokračovať súčasný trend, na konci tohto storočia by mala teplota stúpnuť o 2,5 až 10 stupňov.
„Ak už teraz pozorujeme také dramatické zmeny, potom mám strach pomyslieť, čo nás môže čakať v priebehu ďalších sto rokov,“ povedal Terry Root z Standford University, šéf jedného z výskumov.
MATÚŠ KOSTOLNÝ