
FOTO TASR - PAVOL ĎURČO

Pri obci Strečno sú dva hrady. Známejší je hrad Strečno, ktorý stojí na vysokom brale Bieda. Je zrekonštruovaný a verejnosti počas celého roka prístupný. Druhý hrad na opačnom brehu Váhu sa volá Starhrad a dnes je už len zrúcaninou.
Starhrad, starší z nich, sa v listinách spomína už v 13. storočí. Postavili ho neďaleko brodu a dlhé roky slúžil ako strážny hrad. Patril varínskemu panstvu a spočiatku aj niesol názov Varín. Súčasný názov Starhrad alebo Starý hrad získal až po postavení Strečna.
Hrad patril najprv Balassovcom, neskôr Matúšovi Čákovi a zvolenskému županovi Dončovi. Od polovice 15. storočia sa na dlhé roky dostal do majetku Pongrácovcov, ktorí ho obývali až do 16. storočia. Vtedy sa presťahovali do novopostaveného kaštieľa v Krasňanoch. Hrad mal veľký strategický význam, vďaka svojej polohe nebol nikdy dobytý. Až počas tureckej invázie v 1663 vyhorel, ale sčasti ho opravili a sídlila v ňom vojenská posádka. Neskôr, p jej odchode, však hrad začal chátrať.
Dnes sa jeho ruiny stávajú obľúbeným cieľom peších turistov. Vedie naň pomerne nenáročný chodník. Lákadlom je najmä prekrásny výhľad na Domašinský meander Váhu.
Jeho mladší sused, národná kultúrna pamiatka hrad Strečno, bol významnou pevnosťou stredného Považia už od 14. storočia. Najviac sa do pamäte poddaných dostali poslední majitelia hradu, palatín František Vešeléni a jeho manželka Žofia Bošňáková. Potom, ako palatín po bojoch s Turkami zorganizoval sprisahanie proti cisárovi, vydal koncom 17. storočia Leopold l. príkaz na zbúranie hradu.
Jeho ruiny sa začali rekonštruovať až o tristo rokov neskôr, v roku 1978. Verejnosti je hrad prístupný osem sezón a spravuje ho Považské múzeum v Žiline. Pracovníci múzea sa snažia prilákať čo najviac návštevníkov viacerými atrakciami. Už tradične je to bohatý program na začiatku sezóny, na medzinárodný deň detí či počas Hradných hier Žofie Bošňákovej. Obľúbené sú aj nočné prehliadky hradu a historické prostredie si v poslednom čase obľúbili aj viaceré mladé páry, ktoré si ho vybrali za miesto svojej svadby. Strečno neobchádzajú ani športovci. Už šesť rokov pretekajú v behu po 158 hradných schodoch. Prekonávajú výškový rozdiel 80 metrov.
Jedinú možnosť vidieť oba hrady súčasne ponúka iba pohľad z plte. Obnoviť túto tradičnú dopravu, ktorá prekvitala najmä v 18. a 19. storočí, sa rozhodli domáci Strečňania a už viac ako tri roky prevážajú turistov na 7,5 kilometrovom úseku Váhu. Plavbu na plti spríjemňujú pltníci nielen kalíškom borovičky, ale aj výkladom. Dozviete sa z neho napríklad aj to, že podľa starých legiend sú oba hrady spojené tajným podzemným tunelom.
ANDREA HARMANOVÁ