Tenerife, najväčší z Kanárskych ostrovov, má na malej rozlohe 2060 kilometrov štvorcových všetko, o čom dovolenkár sníva.
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
More, pláže, slnko, hory vysoké ako Alpy, exotickú vegetáciu i miesta podobné mesačnej krajine. Sopečný ostrovček v Atlantickom oceáne sa preto označuje aj ako minikontinent. Alebo ako ostrov večnej jari. Počasie je totiž vo všetkých ročných obdobiach príjemné, bez úmorných horúčav, dážď je skôr výnimkou. To poznať predovšetkým v južnej polovici ostrova, ktorá je teplejšia a suchá. Sever je najmä vďaka vzdušnej vlhkosti počas celého roka podstatne zelenší a farebnejší.
Pôvodní obyvatelia Tenerife - guanchovia, ktorí sem prišli zo severnej Afriky, netušili, akej invázii turistov z celého sveta bude raz čeliť ich ostrov. Zatiaľ čo v roku 1975 naň prišlo milión návštevníkov, v polovici 90. rokov ich boli už vyše štyri milióny. Tenerife je k nim totiž naozaj štedré. Okrem prírodných krás ponúka aj kvalitné ubytovanie v dobre vybavených hotelových komplexoch s bazénmi, lákavý nočný život, výbornú kuchyňu i typické ľudové slávnosti - turisticky atraktívne karnevaly, púte či každoročné júlové oslavy sviatku Božieho tela v mestečku Orotava.
Turistov, ktorí prídu na Tenerife prvý raz, prekvapia čierne pláže z jemného sopečného piesku. Na celom ostrove je len jedna piesočnatá svetlá pláž - 1,5-kilometrová Playa de Las Teresitas, rozprestierajúca sa na severovýchode neďaleko hlavného mesta Santa Cruz de Tenerife. Piesok na ňu doviezli loďami až zo Sahary. Keďže veľkú časť pobrežia tvoria strmé špicaté útesy, obľúbeným miestom turistov na kúpanie je napríklad sústava bazénov s morskou vodou Lago Martianez na pobreží jedného z najkrajších miest Tenerife, v Puerto de la Cruz. Platí sa tam síce vstupné, exotické prostredie s palmami, fontánami, rôznymi vodnými atrakciami však stojí za to.
V Puerto de la Cruz je aj ďalší turistický ťahák, ktorý od svojho otvorenia v roku 1972 prilákal už viac než 11 miliónov ľudí. Je to Loro Parque, kde sa možno poprechádzať v zoologickej a tropickej botanickej záhrade, pokochať sa pohľadom na nespočetné množstvo krikľavo sfarbených papagájov a rôznych iných vtákov, vidieť delfíniu show, v obrovskom akváriu obdivovať najčudesnejšie podmorské tvory a v žraločom tuneli byť hrdinom a cez sklo sa prstom dotýkať zubatých žralokov.
Malé Tenerife sa dá počas krátkej dovolenky uvidieť skoro celý. Stačí si vypožičať auto a na ňom prejazdiť ostrov krížom-krážom. Len treba byť zručným šoférom, pretože cesty sú náročné, kľukaté, s prudkými neprehľadnými zákrutami i stúpaním. Našťastie sú kvalitné. Po vylihovaní na slnku padne dobre ochladzujúci výlet do hôr. Na 3718 m vysoký Pico de Teide, ktorého vrchol je od jesene do neskorej jari pokrytý snehom. Celkom hore sa síce nedá vyjsť, z parkoviska pod kráterom však vystúpia zdatnejší do výšky asi 200 m pod vrchol za necelé štyri hodiny. Kto sa na to necíti, môže sa tam vyviezť za osem minút lanovkou. Len nezabudnite na teplejšie oblečenie.
Pri potulkách po Tenerife netreba obísť jeho perlu - mestečko Garachico, značené výbuchom sopky Pico Viecho v roku 1706. Z bohatého mesta, plného kláštorov, kostolov a palácov, ostal vtedy len hrad svätého Michala. Mimochodom, posledný výbuch sopky zažilo Tenerife v roku 1909. Žeravý prúd lávy sa valil priamo na dedinku Las Manchas, tesne pred ňou sa však akoby zázrakom rozostúpil a modliacich sa obyvateľov a ich domčeky obišiel. Dnes uprostred čierneho lávového poľa stojí už len malý kostolík.
Všeličo sa dá vidieť počas dovolenky na Tenerife. Napríklad aj údajne tritisícročný dračí strom v Icod de Los Vinos či takmer 180-ročnú vináreň Bodegas Alvaros v Tacoronte, kde archivujú okolo desaťtisíc fliaš rôznych vín. Samozrejme, dajú aj ochutnať. Na Tenerife nuda nehrozí. Nanajvýš finančný bankrot.