Prešov 28. decembra (TASR) - Pomoc rozvoju cestovného ruchu v slovensko-poľskom pohraničí je hlavným zmyslom projektu Karpatská drevená cesta. Jeho tvorca - nezisková organizácia (n. o.) Záchrana a obnova národných kultúrnych pamiatok (NKP), Drevené chrámy pod Duklou - so žiadosťou o podporu nepochodil tohto roku ani na Úrade vlády SR, kde sa uchádzal o grant z Fondu malých projektov programu Phare CBC, ani u Karpatskej nadácie.
Manažér projektu a riaditeľ n. o. Michal Kosť v rozhovore pre TASR zdôraznil, že realizácie projektu sa nevzdávajú a ďalej budú hľadať donorov. "Zatiaľ skúmame, či tí, ktorých sme žiadali o podporu, projekt nepochopili, alebo nechceli pochopiť," konštatoval. Projektovým partnerom n. o. so sídlom v Krajnej Bystrej v okrese Svidník je úrad maršalka Podkarpatského vojvodstva so sídlom v poľskom Rzeszowe, čo je prihraničný partner Prešovského kraja. Kosť tvrdí o tomto partnerovi, že je najvhodnejší.
Karpatská drevená cesta (od Zakopaného, resp. Tatranskej Lomnice po hranicu s Ukrajinou) ako spoločný slovensko-poľský investičný projekt by mala spojiť lokality s drevenými kostolmi a skanzenmi ľudovej architektúry po severnej i južnej strane hranice v Karpatoch. Drevené kostolíky sú jedinečné sakrálne stavby v celom západnom kresťanskom svete. Stále sa však o nich málo vie, a tak projekt by mal zlepšiť informovanosť, priamo v teréne vybudovať efektívny smerovo-informačný systém, podporiť ďalšie turistické atrakcie v regióne a rozvoj tamojších ubytovacích a stravovacích zariadení.
Projekt nadväzuje na niekoľkoročné úspešné úsilie n. o. zachrániť a obnoviť drevené kostolíky. Patrónmi jednotlivých stavieb sú popri iných veľvyslanci Magda Vášáryová (chrám v Krajnom Čiernom) a Jan Komornicki (v Ladomirovej), ako aj exprezident SR Michal Kováč (v Dobroslave).
Spomenutú neziskovú organizáciu založili v roku 1998 a z 27 NKP drevených kostolíkov (25 je ich v Prešovskom kraji, dva v Košickom) sa stará o 12. Z nich 10 je v okrese Svidník a po jednom v okresoch Stropkov a Prešov.