Viedeň 27. decembra (TASR) - Španielskym astronómom sa prednedávnom podarila nevšedná vec - jeden zo signálov, ktorý zachytili a dešifrovali, pochádzal z hlbín vesmíru za slnečnou sústavou. O niekoľko dní sa však ukázalo, že záhadné zvuky majú čisto pozemský pôvod a sú labuťou piesňou americkej vesmírnej sondy Pioneer 10, píše dnešné vydanie rakúskeho denníka Der Standard.
Sonda, ktorú vypustili zo Zeme 2. marca 1972, obnovila po dlhých mesiacoch odmlky opäť kontakt s materskou planétou. Jej krátky, niekoľkosekundový signál zachytili vedci vo vesmírnom stredisku DSN (Deep Space Network) v Madride. Od svojej materskej planéty sa Pioneer 10 vzdialil medzitým na 12,2 miliardy kilometrov.
Ako prvý vesmírny objekt, skonštruovaný človekom, opustila sonda slnečnú sústavu a rýchlosťou 44.000 kilometrov za hodinu letí k Oorthovmu oblaku, guľovitému útvaru, v ktorom astronómovia predpokladajú výskyt veľkého počtu komét. O dva milióny rokov by mala sonda dosiahnuť hviezdu Aldebaran, červeného obra v znamení Býka.
Pokiaľ by sa sonda na svojich vesmírnych potulkách stretla s mimozemskou kultúrou, na palube má uložené údaje, svedčiace o tom, že planéta Zem je, prípadne v minulosti bola obývaná. Na tenkej hliníkovej platničke je zobrazená postava muža a ženy a niekoľkých ďalších symbolov, napríklad atóm vodíka.
Cesta Pioneera 10 sa pokladá v odborných kruhoch za veľký úspech. Sonde sa podarilo bez poškodenia preletieť cez pás asteroidov na hranici slnečnej sústavy, na Zem poslala prekvapujúco jasné snímky z Marsu a Jupitera ako i množstvo cenných informácií o kozmickom žiarení a gravitačných poliach.
Najnovšie signály, ktoré sú podľa astronómov posledným šepkaním sondy, však nemožno vyhodnotiť. Batérie z rádioaktívneho plutónia sú už príliš slabé na to, aby dokázali sprostredkovať z obrovskej vzdialenosti kontakt so Zemou. Tak zostane Pioneer 10, letiaci nekonečným vesmírom v ústrety novým neznámym svetom, odkázaný už len sám na seba, potvrdil pre rakúsky denník vedúci misie Pioneer Larry Lasher.