
New York celému svetu dokazuje, že sa nebojí. Že ho tragédia, ktorú zažil 11. septembra, nezrazila k zemi. Ako? Na mieste zrútených dvojičiek by mohli stáť ešte vyššie budovy ako predtým. Z obrovskej diery, ktorá po vežiach Svetového obchodného centra zostala, sa Newyorčania pozreli spolu s architektmi do nebeských výšok.
Minulý týždeň predstavila vládna spoločnosť Lower Manhattan Development, ktorá má obnovu dolného Manhattanu na starosti, druhú sériu návrhov. Tú prvú v lete Newyorčania odmietli. Z diskusie, ktorá následne vznikla, vyplynulo, že ľudia túžia po nových mrakodrapoch. A to aj napriek tomu, že len málo z nich by v nich bolo aj ochotných pracovať.
Architekti im ich teraz ponúkli. Až štyri zo siedmich návrhov majú ešte vyššie plány ako mali tvorcovia pôvodných dvojičiek. Ich budovy by sa súčasne stali najvyššími stavbami sveta.
Je v tom veľa symboliky. Jeden z projektov dokonca počíta s vybudovaním nebeskej záhrady: na vrchole nových mrakodrapov by boli obrovské parky ako symbol večného života.
Napriek tomu nie je o ničom rozhodnuté. V polovici februára sa vyhodnotí diskusia a konečné rozhodnutie padne až o niekoľko mesiacov neskôr. Starosta New Yorku Michael Bloomberg už teraz však celkom jednoznačne naznačuje, že dve veže by nemuseli nahradiť nové výškové budovy. Spolu s biznismenmi sa obáva, že by ich stavbu nemal kto zaplatiť: po teroristických útokoch stále nie je isté, či by sa veľké firmy hrnuli späť do oblakov. Každé štvrté poschodie v kancelárskych budovách na dolnom Manhattane je aj dnes prázdne.
„Záhrada v nebesách je veľmi pekná vec. Keď tam však nebudú nájomcovia, kto ju bude polievať?“ pýta sa Mitchell Moss z Taubovho výskumného centra urbanizmu na New York University.
Za posledný rok sa zmenilo celé mesto. Centrom biznisu už nie je dolný Manhattan. Firmy sa presťahovali do New Jersey či ešte ďalej. Bloomberg by preto na Ground zero radšej videl múzeá, galérie a menšie spoločnosti.
Architekti tak pravdepodobne ponúkli projekty, ktoré sa nikdy nepostavia. Napriek tomu majú význam. Vo veľkom sa o nich debatuje a mnohí dokonca hovoria o oknách do budúcnosti architektúry. Isté je, že víťazný projekt naznačí, ako bude vyzerať silueta New Yorku o desať rokov.
Každý zo siedmich projektov je unikát. Jeden ponúka obrovský mrakodrap, druhý dve veže v objatí, tretí plávajúci spomienkový park na rieke Hudson. Všetkých sedem má niečo spoločné: ani jeden projekt nepočíta s tým, že by budovy stáli na rovnakom mieste ako dvojičky. Tam je miesto pre pamätník približne 2800 ľudí, ktorí zomreli 11. septembra.