Štokholm 9. júla (TASR) - Zmena zemskej klímy môže bezprostredne ohroziť zdravie človeka. Najnovšie medzinárodné výskumy poukazujú totiž na zvýšenie počtu kliešťov a moskytov, považovaných za prenášačov závažných infekčných ochorení.
Počas niekoľkoročných miernych zím vo Švédsku zaznamenali tamojší vedci zvýšený výskyt jarných zápalov mozgových blán, spôsobených kliešťom.
"Zistili sme, že zvýšenie prípadov encefalitídy v polovici 80. rokov súvisí s miernymi zimami v tomto období," povedala Elisabet Lindgrenová z univerzity v Štokholme v rozhovore pre rakúsky denník Der Standard.
Okrem oteplenia sa môže pod nárast prípadov kliešťovej encefalitídy podpísať aj skutočnosť, že do ohrozených regiónov prichádza čoraz viac ľudí a že sa zvýšil počet domácich zvierat. "Oba faktory však takisto súvisia s podnebím," upresňuje švédska odborníčka.
K podobným záverom prišli aj vedci z univerzity v Illinois. Aj podľa ich poznatkov vedie výrazné oteplenie zemskej atmosféry k zvýšenému výskytu kliešťovej encefalitídy a malárie. Hlavnými prenášačmi oboch nebezpečných chorôb sú ázijské tzv. tigrové moskyty, zavlečené len prednedávnom do USA, kde sa rýchlo rozmnožujú. Ich výskyt evidujú už v 25 štátoch únie, vyskytujú sa však ale aj v Európe, Afrike a Južnej Amerike.