Zhruba 50.000 jazdcov sa dnes v Británii možno naposledy vydalo po stopách líšky
Londýn 26. decembra (TASR) - Krik nadháňačov a štekot psov sa
dnes miešal s výkrikmi britských ochrancov zvierat - 26. december je
totiž najvýznamnejším ...
TASR
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Londýn 26. decembra (TASR) - Krik nadháňačov a štekot psov sa dnes miešal s výkrikmi britských ochrancov zvierat - 26. december je totiž najvýznamnejším dňom v roku v poľovníckom kalendári. Po celom Anglicku sa konalo zruba 300 honov na líšku. Viac ako 50.000 jazdcov sa vydalo možno poslednýkrát v živote po stopách líšky.
Dolná komora britského parlamentu totiž schválila návrh vlády na obmedzenie lovu na líšky. Od nového roku budú musieť poľovníci požiadať o licenciu na hon nezávislý tribunál. A ten im ju nemusí vydať. Počet licencií bude limitovaný a pravidlá pre ich vydávanie sú veľmi prísne.
S novým zákonom však nie sú spokojní ani poľovníci, ani ochrancovia zvierat.
Dva najnovšie prieskumy verejnej mienky priniesli veľmi rozporuplné výsledky: podľa ankety vidieckej aliancie je totiž 59 percent respondentov za poľovačky na líšku, ale podľa prieskumu ochrancov zvierat si 82 percent opýtaných myslí, že lov na líšku so psami, ktorí ju zabijú, je veľmi krutý.
Stáročná tradícia honu na líšku je doteraz súčasťou životného štýlu mnohých Britov, a nielen s modrou krvou. Podľa niektorých ekonómov po zákaze lovu líšok so psom môžu prísť o prácu tisíce ľudí, ktorí poľovačky zabezpečovali a pripravovali.
Obhajcovia poľovačiek, medzi nimi i členovia kráľovskej rodiny, tvrdia, že zákaz tohto druhu športu je porušením ich občianskych práv. Okrem toho sú presvedčení, že poľovačka je nevyhnutná pre zachovanie kontroly nad stavom zveri.