„Pozrite túto krásavicu. Dám vám ju so zľavou,“ ponúkal predavač na rohu Vasiljevskej ulice nádhernú vyše dvojmetrovú jedličku. S číslom 9500 rubľov bol ochotný ísť na deväťtisíc (v prepočte asi 300 dolárov). O jeho stromčeky od 80 do 350 dolárov nebol veľký záujem.
Život v Moskve plynie úplne normálne. Pár centimetrov snehu, denné teploty okolo mínus desať v noci trochu prituhnú. Čísla, na ktoré sú Moskovčania roky zvyknutí. Na uliciach autá vytvárajú zápchy podobne ako v lete, ale ani náznak bratislavskej kalamity. Najspoľahlivejším dopravným prostriedkom ostáva staré dobré metro. Je v ňom teplo a súpravy sa vynárajú s obdivuhodnou presnosťou. Zub času sa však neúprosne zarezal do interiérov hál a najmä koženkových sedadiel. Anarchisticky ladené hlúčiky mládeže ich občas pokropia pivom, ktoré imidžovo popíjajú aj za jazdy.
Park v Lužnikách jemne ožíva krušnými trhmi, kúpiť sa dá všetko. Od hrubých kožuchov až po falošné licencie, diplomy o vzdelaní, vodičské preukazy a rôzne atestácie, ktoré nerušene ponúkajú v blízkosti príslušníkov milície. V stánkoch s vlastnými pirátskymi cédečkami idú na dračku hity dievčenského kvarteta Blesťjašče.
Malá aréna sa zapĺňala na hokejovom Baltica Cupe iba pri zápasoch domácej Zbornej. Vstupné od dvoch do šesť dolárov, ďalší dolár za parkovanie. Vyťažený ruský minister športu Vjačeslav Fetisov si našiel necelú hodinku na stretnutie s bývalým spoluhráčom v New Jersey Petrom Šťastným. Ruský svetobežník priznal zaujímavú ponuku na post trénera Omska, ktorú neskôr prijal Čech Ivan Hlinka. Majiteľ štedrého klubu mu ponúkol zmluvu, do ktorej si mohol Slava sám napísať svoju cenu. Kým Peter sa ponáhľal za rodinou do amerického St. Louis, medveď Fetisov ostane až do Nového roka sám. V Rusku sa vianočné sviatky nepestujú, a tak poslal manželku Ladu s deťmi na teplejšie Bahamy.
VOJTECH JURKOVIČ, Moskva