Praha 20. decembra (TASR) - Na európskom rebríčku najbohatších krajín pripadne Česku 18. priečka. Medzi novými členmi, ktorí vstúpia v máji 2004 do Európskej únie, sú Česi dvojkou za Slovincami.
Porovnanie európskych krajín podľa bohatstva, cien a životnej úrovne za minulý rok zverejnil štatistický úrad Európskej únie Eurostat.
Pokiaľ chcú cudzinci výhodne nakúpiť, oplatí sa im vyraziť do Česka. Vlani patrili medzi najlacnejšie krajiny starého kontinentu. Od vtedy však pomerne výrazne zdražela česká koruna a ceny sa o krok priblížili k tým európskym. Lacnejšie aj teraz boli iba Slovensko a Lotyšsko. Drahšie ako v Prahe je v Ľubľane, Varšave aj Budapešti. Najdrahšou krajinou je Švajčiarsko, nasledované škandinávskym triom Nórsko, Dánsko, Švédsko.
Keď Čech vyrazí za hranice, môže si za svoj príjem kúpiť o 54 % menej ako priemerný Európan. Keď bude nakupovať doma, je jeho životná úroveň vyššia. Zaostáva iba o 47 %.
Pri nákupoch v cudzine na tom budú najlepšie Švajčiari a Nóri. Luxemburčania sú naopak Európanmi s najvyššou životnou úrovňou pri nákupoch doma.
Rebríčky sú odlišné, pokiaľ sa životná úroveň prepočíta kurzom alebo sa zoberú do úvahy aj rozdielne úrovne cien v jednotlivých krajinách. Porovnanie podľa kurzu lepšie vypovedá o tom, čo si môže človek dovoliť pri ceste za hranice. Zohľadnenie rozdielu v cenách je dôležité pre posudzovanie životnej úrovne v domovskej krajine.
Pri hodnotení bohatstva krajín podľa výkonu ekonomiky (HDP) na obyvateľa zostávajú Česi za priemerom súčasnej Európskej únie o 41 %. Odstup Slovincov je výrazne menší: iba 30 %. Poliaci sú na tom ešte o 19 % horšie ako Česko.
Keby sa Česká republika porovnávala s najbohatšou krajinou Európy, ktorou je bankový raj Luxembursko, je viac ako trikrát chudobnejšia. Ekonomický výkon malého Luxemburska dosahuje 188 % priemeru európskej pätnástky.
Z prvej štvorky stoja dva štáty mimo Európskej únie. Druhou najbohatšou krajinou je Nórsko, ktorému prináša blahobyt predovšetkým prírodné bohatstvo, ropa a plyn. Tretia pozícia patrí ďalšiemu bankovému raju, alpskému Švajčiarsku. To živí okrem bánk vyhlásených po celkom svete svojou diskrétnosťou, ktorá je mnohým krajinám tŕňom v oku, aj cestovný ruch. Bankovníctvo býva označované za neprehľadné.
Najväčšie európske ekonomiky - Nemecko, Francúzsko a Veľká Británia - zďaleka nepatria medzi titanov. Delia sa o 11. až 13. priečky a ich výkon je priemerný. Veľký prepad zaznamenáva aj Švédsko, pred rokmi najbohatšia krajina Európy. Informoval o tom český denník Mladá fronta Dnes.
(1 CZK = 1,3337 SKK)
* bam zll