Práve rodinám s deťmi sa oplatí kupovať letnú dovolenku v predstihu. Ušetria, pretože ponúkaná cena je nižšia, a zároveň si ešte majú z čoho vyberať, pretože tie najlepšie hotely sa ešte nestihli vypredať.
„Počet izieb s možnosťou ubytovania detí na prístelke je v hoteloch limitovaný,“ upozorňuje Norika Fedorová, riaditeľka CK Satur. Vypredávajú sa medzi prvými.
„Pri výbere rodičov zaujíma najmä vzdialenosť hotela od letiska a od mora, vybavenosť a veľkosť izby a či je tam nejaká zábava, alebo starostlivosť pre deti.

Čo znamená dieťa zdarma
V reklame cestovné kancelárie často lákajú na „dieťa zadarmo“. Úplne bezplatne to však väčšinou nebýva.
„Dieťa zadarmo znamená, že my ako cestovná kancelária zaplatíme letenku, ubytovanie a stravovanie a rodičia zaplatia iba poplatky – servisné poplatky, prípadne vízum, ak sa požaduje, a cestovné poistenie,“ vysvetlila Silvia Ladvenicová z Kartago tours.
Napríklad CK Satur používa označenie detský paušál. „Znamená to, že pri všetkých leteckých zájazdoch majú deti do určitého veku (pričom vek dieťaťa je stanovený rôzne v závislosti od konkrétneho hotela) ubytovacie a stravovacie služby zadarmo a letenku za špeciálnu cenu,“ vysvetľuje Fedorová.
Tento detský paušál je zväčša rovnaký bez ohľadu na termín a počet dní zájazdu. Niekedy to môže byť aj jedno euro, často pri kúpe zájazdu v predstihu alebo v akcii.
Zamerané na deti
Tak ako existujú baby friendly nemocnice či reštaurácie, sú také aj hotely. Práve tie najčastejšie vyhľadávajú rodičia nielen s bábätkami, ale aj malými deťmi. Majú špeciálne vybavenie, kútiky pre mamičky s prebaľovacími pultmi či ohrievače fliaš, ponúkajú aj špeciálnu detskú stravu, požičajú detský kočík či postieľku.
Všetky tieto služby hotely väčšinou poskytujú zadarmo. Najviac takýchto hotelov je v Taliansku – najmä v Kalábrii a na Sardínii, v Grécku a na jeho ostrovoch, a v Turecku.
Zaujať deti tak, aby sa nenudili, je ťažké nielen doma, ale aj na dovolenke. Veľmi využívané sú preto rôzne animácie. Deti napríklad hľadajú poklad, hrajú sa na Indiánov, majú karneval, olympiádu či diskotéku.
Animácie bývajú zahrnuté v cene zájazdu, ale tie so slovenskými animátormi sú obsadené medzi prvými. Animátori sú vyškolení a často majú aj pedagogické alebo psychologické vzdelanie.
Detské kluby sú zvyčajne rozdelené podľa veku – pre mladšie deti, zvyčajne do 12 rokov, a pre tínedžerov.
Medzi deťmi sú obľúbené aj tobogany, tie, ktoré sa nachádzajú v areáloch hotelov, bývajú zväčša zadarmo. Najviac ich je v Turecku.
Zaujať staršie deti býva ešte väčší problém. Tu je dôležitým kritériom výberu hotela wifi zadarmo.
Hotely ponúkajú pripojenie buď neobmedzene, keď klient má wi-fi aj v izbe a v areáli hotela, alebo býva čiastočne dostupné v priestoroch loby alebo na recepcii hotelov.
All inclusive nie je všade rovnaké
Odpovede odborníkov na najčastejšie otázky dovolenkárov
Čo vlastne znamená all inclusive? Môžu byť aj v tomto medzi cestovkami, krajinami alebo hotelmi rozdiely?
All inclusive sa vo všeobecnosti viaže na stravovacie služby. Znamená to, že klient má v cene celodenné stravovanie (raňajky, obed, večera), drobné občerstvenie dopoludnia a popoludní a tiež nepretržitú ponuku nápojov od rána do večera. Rozsah all inclusive, ako aj kvalita ponuky sa líši nielen medzi krajinami, ale aj medzi hotelmi. Aby sa veľké rozdiely dali skutočne rozlíšiť, pristúpilo sa na dodatočné označovanie prívlastkom.
V ponuke slovenských cestovných kancelárií sa obvykle môžeme stretnúť ešte s pojmami „ultra all inclusive“ a „all inclusive light“. „Ultra all inclusive“ má kvalitnejšie stravovanie, bohatšiu ponuku, často stravovacie služby nonstop aj cez noc a tiež pridáva ďalšie služby ako ležadlá a slnečníky na pláži v cene, požičiavanie športových potrieb v cene a podobne.
„All inclusive light“ znamená ľahšiu formu all inclusive, kde má klient v cene raňajky, obed a večeru s nápojmi, nápoje počas dňa v obmedzenom množstve a čase a niekedy popoludňajšiu kávu a koláč, prípadne zmrzlinu.
Čo znamená ubytovanie v rodinnej izbe, aké to má výhody či nevýhody?
Rodinná izba je priestrannejšia, vojdú sa do nej štyri lôžka a ešte stále je dosť priestoru na pobyt v izbe. Posedenie, rozloženie osobných vecí a podobne. Z toho vyplýva, že rodinná izba je obvykle drahšia (za príplatok) oproti klasickej izbe. Niektoré hotely ponúkajú dve prístelky aj v klasickej izbe, ale klient si musí uvedomiť, že po rozložení všetkých lôžok nebude v izbe priestor na denný pobyt.
Som čerstvo rozvedená, s dieťaťom. Sami dvaja sme na dovolenke nikdy neboli. Ak cestovka inzeruje dieťa zdarma, platí to aj pre nás alebo to platí iba v prípade dvoch platiacich dospelých? Akú dovolenku by som si mala hľadať, aby ma to vyšlo čo najlacnejšie? Existujú aj jednoposteľové izby s prístelkou?
Áno, je to možné, sú hotely, kde platí detská cena, aj keď cestuje iba jedna dospelá osoba a dieťa, určite sa dajú nájsť takéto hotely v Turecku alebo sieť hotelov Magic Life, kde táto možnosť je.
Čo pri zájazdoch znamená dieťa zdarma? Je to dieťa do troch alebo do 12 rokov, alebo je to všade iné? Zdarma znamená, že zaň naozaj nič neplatím alebo zaň neplatím len ubytovanie, alebo dopravu?
Zdarma znamená, že letenku platí, ale ubytovanie nie. Napríklad CK TUI ReiseCenter to prezentuje ako detskú cenu alebo paušál, nie ako dieťa zdarma, aby to klienta nezavádzalo. V hoteloch takisto býva rozdielny vek pre deti, väčšinou je detský paušál pre dieťa od dvoch do 12 rokov. Ale je množstvo rodinných hotelov, kde je dieťa do 14 rokov a pri hoteloch Magic Life až do 16 rokov.
Ak cestovka inzeruje dieťa napríklad do 12 rokov zdarma, ide zdarma aj 12 ročné dieťa, až kým nemá 13 rokov alebo iba 11ročné dieťa, kým nemá 12 rokov? Čo ak má narodeniny práve počas dovolenky?
V prípade CK TUI ReiseCenter je dieťa do 12 rokov, kým nedovŕši 13 rokov, vek dieťaťa sa vždy berie v deň odletu na dovolenke, takže ak dieťa počas dovolenky dovŕši už 13 rokov, stále sa mu počíta cena ako 12-ročnému.
Na otázky odpovedali Tibor Bajaník z CK FIFO a Mariana Metwaly-Veiglová z CK TUI ReiseCenter Slovensko