uté katastrofálnymi živelnými pohromami v podobe požiarov a povodní. Vďaka kúpeľníctvu sa však vždy spamätalo a vyrástlo do novej krásy.
Výstavba v poslednej tretine devätnásteho storočia dala Karlovým Varom ich dnešnú architektonickú tvárnosť, nesúcu výraznú pečať secesie. V tom období sa vybudovala Mlynská kolonáda (1881) vyzdobená sochami dvanástich mesiacov, Pramenné kolonády (1879), kde prameň Vřídlo tryská do výšky 10-12 metrov, Kúpele III (1866), nové divadlo (1886) a honosný objekt Cisárskych kúpeľov (1895).
Na stavebný ráz mesta mala určujúci vplyv viedenská architektúra zosobnená v K. Varoch dvojicou staviteľov Ferdinandom Fellnerom a Hermannom Helmerom. Rozsiahlu stavebnú činnosť zavŕšili budovou medzinárodného hotela Imperial v roku 1912. Okrem svetoznámeho kúpeľného významu sú Karlove Vary povestné kultúrnou tradíciou. Podpísali sa pod ňu návštevníci z prelomu 18. a 19. storočia - J. W. Goethe, Fridrich Schiller, Ludwig van Beethoven a Niccolo Paganini.
Duchovná atmosféra pred rokom 1900 bola významne ovplyvnená pobytom popredných predstaviteľov európskej kultúry, vedy a politiky. Pri liečivých prameňoch trávili v 19. storočí čas M. V. Gogoľ, F. Liszt, S. Freud, H. Schliemann, J. Brahms, A. Dvořák a mnoho ďalších osobností.
Alfou a omegou sú však minerálne pramene, životodarná miazga kúpeľov. Na kúpeľné účely sa využíva 13 hlavných prameňov, z ktorých najvýdatnejší, najteplejší a najslávnejší je prameň Vřídlo (72 stupňov, dvetisíc litrov za minútu).
V Karlových Varoch sa liečia choroby zažívacieho ústrojenstva, poruchy metabolizmu a tiež choroby pohybového aparátu. Zvykli sem chodiť pacienti s chorobami pečene, žlčových ciest, vredovými chorobami žalúdka, dvanástníka a tiež cukrovkári. K. Vary sú dejiskom slávneho filmového festivalu (5.-14. júla 2001), hudobných podujatí a množstva vedeckých konferencií a sympózií. Mesto a okolie je náleziskom najlepšieho českého kaolínu, ktorý sa používa pri výrobe porcelánu a krištáľového skla značky Moser. Kúpele majú svoje typické potravinárske špeciality s vyše stopäťdesiatročnou tradíciou - lahodné karlovarské oblátky a žalúdočný likér Becherovku. VOJTECH JURKOVIČ
Vyhliadkový autobus (linka č. 91). Na 19 km trase trvajúcej 45 minút premáva v prázdninových mesiacoch denne historický červenobiely autobus Karosa ŠL 11, ktorý ponúka najkrajšie panoramatické pohľady na Karlove Vary.
Cena pre dospelých - 30 českých korún.
Hvezdáreň. Audiovizuálne programy, pozorovanie oblohy. Vstupné: dospelí 45 Kč, študenti 35, deti 25.
Vyhliadková veža Diana. Vstupné 10 Kč, deti 5.