SME
Piatok, 22. január, 2021 | Meniny má ZoraKrížovkyKrížovky

Virtuálni navigátori

Virtuálni navigátori existujú na CD a internete - kto chce poznať cestu, nájde dostatočnú pomoc aj na internete. Kilometrové zápchy, vysoké ceny za benzín a strašné motoresty nie sú zrovna najlepším začiatkom dovolenky...

Virtuálni navigátori existujú na CD a internete - kto chce poznať cestu, nájde dostatočnú pomoc aj na internete. Kilometrové zápchy, vysoké ceny za benzín a strašné motoresty nie sú zrovna najlepším začiatkom dovolenky. Aby vám premeškané výjazdy a preťažení spolujazdci nebrali chuť na dovolenku, je

lepšie si trasu naplánovať ešte pred odchodom - interaktívni "skauti" sú pritom vzácnou pomocou.

"Skauti" zvládnu skoro všetko, okrem šoférovania - vyrátajú najrýchlejšiu alebo najkratšiu trasu, sprostredkujú ceny za benzín

Skryť Vypnúť reklamu

a prenocovanie, informujú o pamätihodnostiach na trase a naplánujú zmysluplné zastávky. Otestovali sme niektorých navigátorov, či sú vhodní na plánovanie dovolenky, a predstavíme vám najlepšie bezplatné on-line ponuky.

Či potrebujete navigátora na CD, závisí od vašich nárokov. Bezplatné ponuky na webe sú síce menej obsiahle ako "skaut" na CD, na príležitostné informácie o cestách sa však hodia...

Ak sa človek vyberie na cestu, nutne potrebuje detailnú mapu. On-line navigátori majú používateľom ušetriť nervy s nepraktickými mapami a dezorientovanými spolujazdcami. Ako spoľahliví sú však elektronickí pomocníci? Najprv vám ich predstavíme, potom vymenujeme ich výhody a nevýhody a zhodnotíme ich popis a usmerňovanie cesty. Okrem toho sme hodnotili aj optickú úpravu webstránky a kvalitu výtlačkov.

Skryť Vypnúť reklamu

Väčšina zahraničných skautov sa vyzná v (skoro) celej Európe, slovenské stránky sa obmedzujú na automapy, avšak plánovať celú cestu sa tu detailne nedá.

Map24 (www.map24.de )

Vlastnosti: prehľadnosť, dobrá navigácia v mapách, naplánuje jedným kliknutím aj cestu späť, dobré možnosti tlačenia, niekedy treba čakať.

Map24 ponúka plánovanie cesty v 15 európskych krajinách ako aj mapy európskych veľkomiest a ďalších veľkých miest. Formulár s políčkami pre začiatok a cieľ cesty je naozaj prehľadný. Okrem mesta a/alebo poštového smerového čísla možno zadať názov ulice a číslo domu. Map24 vyráta najrýchlejšiu alebo najkratšiu cestu a jej podrobný opis v tabuľke alebo opis s mapami úsekov trasy, pričom texty sa zhodujú. Obe varianty sú veľmi dobre opticky zvládnuté, rovnako na obrazovke ako aj na výtlačku. Prehľadná mapa sa tiež vždy vytlačí. Veselé je interaktívne zobrazenie vypočítanej cesty na obrazovke. Používateľ naklikne želaný bod trasy na pull-down-zozname, mapa "ide" k príslušnému výrezu. Popis trasy sa môže zjaviť aj v okienku s mapou, prekryje však viac ako štvrtinu plánu. Navigácia na interaktívnych mapách je veľmi pohodlná. S ľavým tlačidlom myši možno obtiahnuť rámec, ktorého obsah sa potom zväčší, výrez možno aj posunúť, pokiaľ zobrazenie mapy ostáva rovnaké. Ulice, ktoré nie sú označené, dostanú po kliknutí štítok s názvom. Aj statické prehľadné mapy možno priblížiť alebo oddialiť.

Skryť Vypnúť reklamu

Map24 pracuje niekedy dosť pomaly, príležitostne sa objaví aj oznam: "Naše servery momentálne pracujú pre zákazníkov. Bezplatný portál bude k dispozícii neskôr."

Popis cesty: Na prvý pohľad vyzerá opis cesty veľmi dobre. Vodič je navigovaný ulicami s názvami a číslami pomocou celých viet. Šípky a symboly naľavo od popisu cesty prispievajú k rýchlej evidencii trasy. Trochu iritujúce sú však formulácie ako "Opustite ulicu X a choďte rovno na ulicu Y", keď druhá spomínaná ulica len jednoducho nadväzuje na prvú. Relatívne nezmyselné sú pre cudzích návody ako: "Choďte po ulici X v smere Z (udá názov nejakej mestskej časti)". Pri Map24 sa teda skôr odporúča vybrať si výtlačok s mapami úsekov cesty, aby sa človek vyhol takýmto iritáciám. V každom prípade sa nedajú tieto nejasnosti odstrániť, keďže tu skoro nie sú žiadne názvy ulíc.

Skryť Vypnúť reklamu

Usmernenie trasy: usmerňovanie trasy u Map24 je uspokojujúce, navigátor vyberá relatívne jednoduché cesty a v mestách sa vyhýba častým zmenám smeru. Avšak popis nie je vždy bezchybný. No to sú iba detaily.


MSN- navigátor (http://mappoint.msn.com/)

Vlastnosti: prehľadné zobrazenie na monitore, dobrá navigácia na mapách, stručný popis cesty, neveľký výber možnosti pri tlačení.

Navigátor na stránkach MSN je založený na službe od Tele-Info, avšak je opticky a funkčne trochu modifikovaný. U Tele-Info sa za výtlačky popisu trasy alebo odoslanie cez e-mail platí, zatiaľ čo Microsoft túto službu poskytuje zadarmo. Okrem adresy začiatku a cieľa cesty (s číslom domu alebo zadaním mestskej štvrti) zohľadňuje MSN-navigátor aj ďalšie detaily: možno zvoliť najrýchlejšiu alebo najkratšiu cestu a udať, či je vodič na cestách s rýchlym, stredne rýchlym alebo pomalým vozidlom (resp. zadávate, ako rýchlo jazdí). Možno si vybrať obľúbenú diaľnicu, alebo sa niektorým vyhnúť, obísť dopravné zápchy, stavby a prejazdy cez dediny. Okrem toho je tu možnosť "najjednoduchšia trasa", pomocou ktorej sa dá vyhnúť početným odbočkám. Na želanie program naplánuje čas odchodu a príchodu a podľa potreby tam zaráta aj dve prestávky. Vyrátanú trasu dostane používateľ vo forme tabuľky, ktorá okrem iného obsahuje časové údaje, kilometráž, návody so šípkami a názvy ulíc. Ku každému úseku cesty ukáže MSN-navigátor v osobitnom okne príslušný výrez mapy, v ktorom sa dá dobre navigovať. Možno nakliknúť aj mapy východzieho bodu i cieľu, rovnako ako prehľad celej trasy. Možnosti vytlačenia nie sú práve najlepšie. Popis cesty vyzerá na papieri rovnako ako na monitore, iba malá mapka s celou traťou je pred tabuľkou. Ďalšie mapy sa musia vytlačiť osobitne. Výtlačok máp s úsekmi cesty nie je.

Skryť Vypnúť reklamu

Popis cesty: nazvať prezentáciu vyrátanej trasy "popisom cesty" je skoro prehnané. U MSN dostane používateľ tabuľku s časovými údajmi, kilometrážou, šípkami, udaním smeru ("ďalej", "zastaviť vľavo"), názvami ulíc a bodmi cesty. Niežeby to nestačilo! Ale na niektorých dlhých cestách sa spomína len málo názvov miest, ináč sú tu len čísla diaľnic. Po odchode z východzieho bodu navigátor zabudne aj na názvy ulíc.

Usmernenie trasy: trasy, ktoré navrhuje MSN-navigátor sú dobré. Rovnako ako Map24 uprednostňuje jednoduché cesty.


Reiseplanung.de

Vlastnosti: jedným kliknutím naplánuje cestu späť, vytlačí popis cesty osobitne alebo s dvoma mapami, na tlačenie nie sú k dispozícii mapy cestných úsekov.

PTV-navigátor na stránkach Reiseplanung.de je založený na mapách od map&guide, ktorá ponúka početných sprievodcov aj na CD. On-line verzia ponúka všetky relevantné možnosti výberu: popri najkratšej a najrýchlejšej trase môže používateľ zadať, aké rýchle je jeho auto, resp. jeho štýl jazdy. Kto chce zohľadniť čas jazdy, zadá čas odchodu alebo želaný čas príchodu. Registrovaní návštevníci si môžu uložiť až štyri adresy, ktoré sa dajú pri budúcich plánovaniach skopírovať do políčok štart a cieľ cesty. To ušetrí čas. Vyrátaná dráha je opísaná detailne s udaním smeru a názvami ulíc, časovými údajmi a kilometrážou. Okrem prehľadného plánu sú tu aj detailné mapy štartu a cieľa, ktoré posúvame na všetky svetové strany a môžeme ich zväčšiť či zmenšiť. Sú prehľadné a ponúkajú dostatok orientačných bodov. Zároveň tu možno vytlačiť popis cesty,

Skryť Vypnúť reklamu

prehľadný plán a cieľovú mapu. Reiseplanung.de navyše ponúka množstvo liniek s informáciami o cieľovej lokalite ako počasie, zábavné parky, akcie, kiná, divadlá a múzeá až po dopravnú situáciu. A ak niekto nechce šoférovať, kliknutím myši sa mu zobrazia na monitore informácie o cestách vlakom.

Popis cesty: aj Reiseplanung.de je pri opise cesty veľmi stručná. V tabuľke bol zadaný čas a prejdená trasa a okrem toho stručné udanie smeru s názvami ulíc. Hlavný smer ostáva v osobitnom stĺpci. Chvályhodné: program včas upozorní, aby sa vodič pomaly presúval doprava (napr. pri odbočkách na ďialnicach). To celé je prehľadne prezentované na monitore ako aj na výtlačku.

Usmernenie trasy: navigátor navrhuje dobré a krátke trasy, ktoré však cudzinci bez navigujúceho spolujazdca zvládnu ťažšie ako miestni. Dobrí vodiči sa budú však jeho pomoci tešiť.

Skryť Vypnúť reklamu

Shell GeoStar (http://www.shellgeostar.com )

Vlastnosti: mapy cestných úsekov, naplánuje kliknutim myšou cestu späť, popis cesty na monitore je trochu neprehľadný, výtlačok popisu cesty len vo forme úsekov cesty.

Kto predáva benzín, chce, aby ľudia jazdili radi. Tak to vidí aj firma Shell a hneď ponúka celý portál na tému cestovanie. Samozrejme, k tomu patrí európsky navigátor. K dispozícii tu sú detailné mapy miest pre väčšinu európskych krajín a informácie o hlavných "spojkách" v iných oblastiach. Kto sa bezplatne zaregistruje, môže si uložiť adresy a trasy a isté preferencie, ktoré budú nastavené. Formulár je veľmi prehľadný. Používateľ zadá ako štart a cieľ alebo názov lokality alebo smerové číslo, poprípade aj ulicu a číslo domu. Pod preferencie spadajú údaje, ako rýchlo vodič chce ísť, čomu sa chce vyhnúť alebo či chce údaje o vzdialenosti v kilometroch alebo míľach. Adresy východzích miest a cieľových lokalít si možno uložiť pre ďalšie plánovanie, ak sa človek prihlásil ako používateľ. Možno naplánovať až tri zástavky. Vedľa popisu trasy sa v dvoch stĺpcoch nachádzajú údaje o prejdenej vzdialenosti a potrebný čas jazdy. Trochu prehľadnejšie je, ak sa človek pohybuje po úsekoch cesty. GeoStar má pre začiatok a ciel cesty samostatné mapy, ktoré možno zmenšiť, zväčšiť alebo posunúť. Pri tlačení má používateľ možnosť medzi farebnou a čiernobielou verziou. Prehľadná mapa je v popredí pred dôležitými plánmi úsekov trasy. Kto chce mať len popis cesty, tak musí stránku priamo vytlačiť. Praktické: tlačidlo "Route bearbeiten" dovolí vrátiť sa k počiatočnému formuláru a zadať prestávky či cieľovú lokalitu. Aj popis spiatočnej cesty Shell hneď zhotoví.

Popis cesty: okrem údajov o prejdenej vzdialenosti a uplynulý čas jazdy udáva Shell GeoStar návody v skoro úplných vetách, ktoré sú však trochu zmätene formulované.

Skryť Vypnúť reklamu

Usmernenie trasy je to navigátor pre profíkov na cestách. Pre všetky cesty vyberá priame, ale dosť komplikované trasy, a navyše, ak ho porovnáme s inými navigátormi, nie sú ani najkratšie. Chyby sme nanašli.


Ďalšie navigátory a automapy:


Web.de:
http://portale.web.de/Auto/Routenplaner/?id=V00-020709-*4p70-00

Allianz:
http://194.25.187.75/allianz/routing.asp

Volkswagen:
http://mobileservices.volkswagen.de/0_mobilizer/0_index/?serviceid=routing

Michelin:
http://www.viamichelin.com/viamichelin/deu/dyn/controller/HomePage

Opel:
http://www.onstar.de/carweb/?mode=unterwegs&sub=routenplaner&music=ok&flash=yes

http://mapy.zoznam.sk

Mapy Slovenska aj všetkých väčších slovenských miest

http://www.mapyoscar.sk/

Skryť Vypnúť reklamu

automapa SR

http://mapy.atlas.sk

Detailné mapy celého Slovenska, rýchle vyhľadávanie, možnosť označiť si vlastné miesto na mape, naplánovať si cestu a iné...


Linky pre cestovanie a voľný čas

http://www.skonline.sk/

Komplexný sprievodca pre Slovensko s množstvom informácií z kategórií ubytovanie, šport, regióny, turistika, kúpele, atrakcie, jaskyne, hrady, folklór, zaujímavosti, národné parky, adresáre, lyžovanie a mnoho ďalších užitočných informácii.


http://www.cestovnyinformator.sk/

Prehľadný sprievodca po regiónoch Slovenska obsahujúci množstvo informácií o regiónoch, sídlach, kultúre, ubytovacích zariadeniach, reštauráciach, kúpeľoch a cestovných kanceláriach.


http://www.slovak-holiday.sk/

Databáza zariadení ubytovacieho, gastronomického a zábavného charakteru. Kontakt priamo na majiteľov objektov, s popisom, fotografiami a základnými údajmi o podniku.

Skryť Vypnúť reklamu


http://www.ubytujsa.sk

Informácie o ubytovacích zariadeniach, vodných a horských letoviskách, reštauráciách na Slovensku.


http://www.menu.sk/restauracie.asp#29

Katalóg slovenských reštaurácií a stravovacích podnikov v troch jazykoch. Jedálne lístky, fotografie, popis, navigačné mapky. Vyhľadávanie podľa regiónu, ceny, typu reštaurácie, jedla.


Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Inzercia - Tlačové správy

 1. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 2. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 3. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 4. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 5. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 6. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 7. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 8. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 9. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 1. Stravné pre živnostníkov teraz najvýhodnejšie
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 4. Hygge ako životný štýl
 5. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 6. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 7. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 8. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 9. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 10. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 34 590
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 33 605
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 13 092
 4. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 9 964
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 9 732
 6. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 511
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 893
 8. Ohlúpli sme počas Covid roka? 6 633
 9. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 578
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom? 4 486
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu