Schádzame autom Jadranskou magistrálou od chorvátskych
hraníc na juh. Najprv prejdeme cez malebné mesto Hercegnovi,
potom cez Meljine, Zeleniku
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Schádzame autom Jadranskou magistrálou od chorvátskych hraníc na juh. Najprv prejdeme cez malebné mesto Hercegnovi, potom cez Meljine, Zeleniku a iné mestečká, až sa dostávame k Risanu, kde v dávnych dobách vládla populárna ilýrska kráľovná Teuta. Ďalej po Bokakotorskej riviére nám beží v ústrety atraktívne stredoveké námornícke mesto Perast.
Okrem bohatých kultúrnych a historických pamiatok stojí za obdiv v tejto lokalite ostrov Gospa od Škrpjela, ktorý v priebehu stáročí umelo vysypali kameňmi na podmorskom útese námorníci, vracajúci sa z dlhých ciest. Kostolík navŕšený na ostrovčeku a múzeum s pozoruhodnými darmi, ktoré si námorníci podonášali z plavieb a zanechali na tomto mieste na znak vďaky svojej patrónke Panne Márii, sú zaujímavou atrakciou pre turistov. Kostolík vznikol údajne už v roku 1452. V susedstve umelého ostrovčeka leží prírodný ostrov Sveti Djordje, na ktorom sa vyníma rímskokatolícky kostol s cintorínom. Obidva ostrovy sa nachádzajú v samom srdci známeho zálivu Boka Kotorska, siahajúceho až 30 km do pevniny. Z Perastu pokračujeme ďalej cez "mesto kapitánskych palácov" Dobrotu až do neďalekého Kotoru.
Kotor je perlou kultúrnych pamiatok Čiernej Hory. V jeho zálive sa sústreďuje okolo 40 percent všetkých kultúrno-historických pamiatok krajiny. Nie náhodou je vďaka tomuto bohatstvu zapísaný do Svetového zoznamu prírodného a kultúrneho dedičstva UNESCO. Kotor je známy svojimi festivalmi a karnevalmi, ale napríklad aj Námorným múzeom s atmosférou pirátskych lodí, diaľav a morských dobrodružstiev. Z mesta pokračujeme cestou buď cez tunel, alebo okolo malebnej Kotorskej zátoky do Tivatu. Tu sa obidve cesty spájajú.
Tivatskú riviéru si za miesto oddychu vyberajú rekreanti, ktorí radi počas dovolenky navštevujú zaujímavé miesta. Neďaleký Cetinje má vychýrené rarity. Najväčším magnetom pre návštevníkov je ruka sv. Jána Krstiteľa, balzamovaná a pochovaná v Cetinjskom kláštore. Spolu s ňou tu uchovávajú ako veľmi vzácny exemplár aj kúsok z dreveného kríža, ktorý vyniesol Kristus na Golgotu. Ale už i samotné putovanie do Cetinje po Lovčenských serpentínach sa vryje do pamäti. Z výšky sa možno pokochať pohľadom na neďaleké medzinárodné letisko, jediné, ktoré prijíma medzinárodné lety na Čiernohorskom pobreží. Na okraji mesta má štartovaciu plochu, končiacu sa iba 20 metrov od mora.
Magistrála ďalej pokračuje vnútrozemím, až sa dostávame do starobylej Budvy na očarujúcej Budvianskej riviére. Rázovité kamenné domy, úzke uličky, roztomilé námestíčka a pri každom ďalšom pohľade nové prekvapenia. Budva patrí k najnavštevovanejším miestam na Jadrane a ani roky embarga jej neubrali. Od moderného hotela Avala vedie úzky chodníček na krásnu piesčitú pláž Mogren. Nová Budva sa pýši hotelmi najmodernejšej architektúry. Jeho priľahlá Slovanská pláž (Slovenska plaža) má hrubší piesok a obrúsené ploskáčiky od bielej cez ružovú až po oranžovo-okrovú farbu. K tejto riviére patrí aj Bečičská pláž. Jej hrubší piesok s ploskáčikmi sivozelených odtieňov je nielen príjemný na dotyk, ale vraj má i liečivé účinky.
Z Bečičskej pláže je čoby kameňom dohodil svetoznámy polostrov Sveti Stefan. Keď ho koncom 50. rokov opustili poslední pôvodní obyvatelia a nastala rozsiahla prestavba, prísne sa zachovával pôvodný architektonický vzhľad. Množstvo známych osobností v minulosti aj v posledných rokoch pobývalo na tomto mieste. V smere na juh nasleduje Barská riviéra bohatá najmä na plantáže subtropického ovocia a zeleniny. Uprostred olivových hájov tu rastie aj historická oliva. Vysadili ju v čase, keď ešte žil Kristus, takže jej vek sa odhaduje na 2000 rokov. A celkom na juhu nás už víta Orient...