
Správca trate v Kozelníku - stanici medzi Hronskou Dúbravou a Štiavnicou je zrušením trate zaskočený. Obáva sa, že príde nielen o zamestnanie, ale i o strechu nad hlavou. FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
i visí otáznik. Ako nám povedala prednostka Mestského úradu v Banskej Štiavnici Nadežda Babjaková, problémom sa zaoberalo aj mimoriadne mestské zastupiteľstvo. V uznesení poslanci žiadajú ministerstvo dopravy o zachovanie tejto trate.
Banská Štiavnica má excentrickú polohu a trať z Hronskej Dúbravy sem vedie členitým terénom. Doprava do mesta je preto pomerne zložitá. Zrušenie železničnej trate by podľa predstaviteľov radnice mesto ďalej izolovalo, čo by mohlo mať negatívny vplyv na rozvoj cestovného ruchu. Štiavnica je v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.
Ako pripomenula N. Babjaková, v platnosti je zákon o Banskej Štiavnici, na základe ktorého sa štát zaviazal rozvoj mesta podporovať. Petíciu chcú po ukončení preto zaslať nielen ministerstvu dopravy, ale aj vláde a parlamentu. Okrem svojho historického významu sa Štiavnica považuje aj za mesto študentov. Tunajšie stredné a vysoké školy navštevuje približne tritisíc študentov, pričom veľká časť z nich prichádza do mesta vlakom.
Železnicu do Štiavnice budovali už pred rokom 1948, hlavnú etapu však vystavali v budovateľských rokoch ako známu Trať mládeže. Vláčiky, ktoré pomaly prechádzali do hornatej Štiavnice, dostávali rôzne mená. Štiavnická Anča, Karkulka či Maďarka. So štiavnickou Ančou je spojených množstvo vtipov, ktoré už roky kolujú po celom Slovensku. K najznámejším patrí vtip o starenke, ktorá kráča popri trati. Pribrzdí pri nej vlak a rušňovodič sa starenky pýta, či ju treba zviesť. Tá ponuku odmietne s tým, že sa veľmi ponáhľa.
Zrušením trate by prišli Štiavničania nielen o jednu z kľúčových možností dopravy, ale aj o kus histórie. Podľa pôvodných projektov mala trať zo Štiavnice pokračovať na Šahy. Zrejme z dôvodu terénnej zložitosti má konečnú stanicu práve v Banskej Štiavnici.
KVETA FAJČÍKOVÁ