SME

Nemecký krížnik Bismarck nepotopili Briti, ale jeho posádka

New York 5. decembra (TASR) - Britské námorníctvo dodnes s hrdosťou tvrdí, že jeho lode potopili v roku 1941 krížnik Bismarck, pýchu vtedajšieho nemeckého ...

New York 5. decembra (TASR) - Britské námorníctvo dodnes s hrdosťou tvrdí, že jeho lode potopili v roku 1941 krížnik Bismarck, pýchu vtedajšieho nemeckého vojnového loďstva. Viaceré nové expedície k vraku však oživili teóriu, že Bismarck potopila jeho vlastná posádka, a nie britské torpéda.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prvá a zároveň posledná misia Bismarcka trvala osem dní a skončila sa 27. mája 1941 na dne Atlantiku. Teória o potopení lode jej posádkou existuje od tohto okamihu. Viacerí zo 115 zachránených nemeckých námorníkov zhodne tvrdili, že o desiatej hodine 27. mája, 40 minút pred potopením, boli v miestnosti s turbínami odpálené nálože, ktoré spečatili osud plavidla. Táto doktrína začala platiť v momente, keď hrozilo, že loď môže padnúť do rúk nepriateľa.

SkryťVypnúť reklamu

Britské námorníctvo však pripisuje zásluhu na potopení sebe. Oficiálna verzia je taká, že jeho lode prenasledovali Bismarck štyri dni, pričom jedna z nich - Hood - bola pritom potopená. Bismarck bol dostihnutý po tom, čo dostal zásah torpédom do kormidla. Posledná bitka trvala dve hodiny. Nemeckú bojovú loď poslali ku dnu torpéda z Dorsetshire - tri mali zasiahnuť trup o 10.20 h a 10.39 h.

"Máme presvedčivé dôkazy, že Briti nemajú v žiadnom prípade podiel na potopení," cituje denník New York Times Alfreda S. McLarena, amerického námorného experta, ktorý skúmal vrak v rámci dvoch expedícií. "Potopila ho posádka," dodal.

Briti s touto verziou samozrejme nesúhlasia, ale zatiaľ posledná výprava ju potvrdila. Americký režisér James Cameron (Titanic) nakrútil na základe týchto expedícií dokumentárny film, ktorý v nedeľu odvysiela Discovery Channel.

SkryťVypnúť reklamu

Bismarcka by určite potopili aj britské zásahy, ale to by trvalo aspoň pol dňa, povedal Cameron pre New York Times. Expedícia v júni 2001 objavila v lodi veľa dier, ale väčšina sa nachádza na palube a nadstavbách. Na bočných stenách trupu nie sú takmer žiadne diery, pod čiarou ponoru dokonca ani jedna.

Skúmal sa aj 33 centimetrov hrubý pancierový plášť, ktorý chránil trup pod čiarou ponoru. Na miestach, ktoré mali zasiahnuť britské torpéda, síce vidieť poškodenia, ale diery tam nie sú. To by znamenalo, že torpéda neboli účinné.

Podľa Camerona fungoval aj ďalší ochranný mechanizmus, ktorý vymysleli nemeckí inžinieri. Škody na trupe sa obmedzili na vonkajší obal, ale vnútorná pancierová stena bola celistvá. "Námorníkov chránila pancierová pevnosť. Torpéda nespôsobili vážnejšie škody," povedal Cameron.

SkryťVypnúť reklamu

Neskoršia britská výprava objavila rozsiahle škody na miestach, na ktorých spočíva loď na dne. Podľa Britov to sú dôkazy o zásahoch torpéd, ale Američania oponujú, že ich spôsobilo tvrdé "pristátie" lode na kamenistom dne.

Ďalší dôkaz nemeckej teórie zverejnil už dávnejšie samotný objaviteľ vraku. Robert Ballard našiel Bismarck v júni 1989 v hĺbke 4790 metrov a už vtedy konštatoval, že je v prekvapujúco dobrom stave. Na trupe neboli známky implózií tie vznikajú, keď sa loď potápa, ale ešte nie je celkom zatopená a vysoký tlak rozmliažďuje vzduchové bubliny v trupe. Takéto implózie by spôsobil zásah torpéda, ale stav trupu svedčí samozničení a úplnom zatopení lode.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  4. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  5. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  6. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 145
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 738
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 539
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 971
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 734
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 367
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 652
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 525
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu