
Takto sledovali zatmenie v austrálskom meste Lyndhurst. FOTO - REUTERS
JOHANNESBURG, SYDNEY – Včera mali astronómovia a turisti sviatok - v južnej Afrike a Austrálii sledovali úplné zatmenie slnka. V Afrike zážitok umocňovali domorodci, ktorí vítali prírodný úkaz celonočnými oslavami, bubnovaním a tancami. Astronómovia vypočítali, že mesačný tieň zakrývajúci slnko sa pohyboval rýchlosťou asi 4500 km za hodinu a na prekonanie Afriky potreboval 31 minút. Potom sa prehnal ponad Indický oceán a zamieril do Austrálie.
Tento úkaz trvá veľmi krátko a sprevádza ho tradične atmosféra plná očakávania. Niektoré africké kmene ho však považujú za zlé obdobie - veria, že zatmenie znamená smrť niektorého z bohov.
Pomerne veľká oblačnosť zabránila v Afrike v 50-kilometrovom pásme, kde trvalo zatmenie až 80 sekúnd, sledovať ho po celý čas. „Zázrak“ mohli ľudia pozorovať len desať sekúnd, ale sklamaní neboli. „Myslím, že to bolo senzačné. Výborné bolo, že sa dalo pozerať bez ochranných okuliarov, pretože ich úlohu prebrali mraky,“ hovorila v Juhoafrickej republike jedna americká turistka.
V Krügerovom národnom parku, najväčšej prírodnej rezervácii fauny a flóry na svete, sa tiesnili tisíce ľudí s fotoaparátmi. Šanca na podobnú fotografiu sa v tejto oblasti zopakuje až v roku 2030. Zatmievanie bolo postupné a tak, ako padala tma, klesala výrazne aj teplota. Príroda takmer úplne utíchla, s vykĺznutím prvých lúčov sa však rýchlo prebudili vtáky a začali spievať.
Južná Afrika sa na udalosť z turistickej stránky dôkladne pripravila. Prílev turistov bol však nižší, než sa očakávalo. Okrem ponuky nadhodnotených zájazdov sa pod menší záujem podpísali aj násilné útoky proti cudzincom.
Asi 70-tisíc ľudí v nemom úžase potom s potleskom sledovalo prírodné divadlo v austrálskej púšti a v prímorskom mestečku Ceduna, kde žije inak len dvetisíc obyvateľov.
Na severnej pologuli úplné zatmenie slnka nebolo možné sledovať. V Európe si musíme na tento úkaz počkať do 3. septembra 2081.
(mch, čtk, tasr)