Baltimore 2. júla (TASR) - Vláčenie ťažkej batožiny a dlhé jazdy autom nepatria medzi práve najpríjemnejšie spomienky na dovolenku. Navyše, ak ste vy alebo vaša blízka osoba budúcou mamičkou, môže sa takáto dovolenka bez poriadneho naplánovania stať nočnou morou.
Podľa lekárskych expertov sa však ani tehotné ženy nemusia cestám na dovolenku vyhýbať. "Ak sa do 24. týždňa tehotenstva cíti matka dobre, môže cestovať, kde sa jej len zachce," vyhlásil doktor Marcos Pupkin z Mercy Medical Center v Baltimore pre internetový magazín o zdraví WebMD.
Čím bližšie je pôrod, tým menej sa cestovanie odporúča. Pri komplikáciách akéhokoľvek druhu - či už pôjde o bolesti v bruchu, či krvácanie - je potrebné pred cestou navštíviť lekára, upozornil Pupkin. Pri dlhých cestách by sa mali budúce mamičky podľa odborníkov každú hodinu až hodinu a pol jednu minútu prechádzať.
Pohodlie však nie je jediným problémom, s ktorými sa budúce matky na cestách stretávajú. V USA za rok 1997 zahynulo pri dopravných nehodách 40.000 ľudí. Ak je vaším spolujazdcom aj nenarodené dieťa, treba si pri riadení auta dávať čo najväčší pozor. V USA je totiž až sedem percent z takmer štyroch miliónov pôrodov ročne komplikovaných traumou, pod ktorú sa až v dvoch tretinách prípadov podpísala automobilová nehoda.
Ročne sa v Spojených štátoch stane 250.000 dopravných nehôd, ktorých účastníkmi sú tehotné ženy, vyhlásil pre WebMD Mark Pearlman, profesor na University of Michigan Health Systems. Zároveň upozornil na fakt, že správne použité bezpečnostné pásy - rovnako ako aj airbagy - chránia nielen matku, ale aj plod.
Experti z American College of Obstetrics and Gynecology (ACOG) však varujú pred príliš voľným, alebo tesným zapínaním pásov, čo naopak môže budúcej mamičke pri nehode ublížiť. ACOG pre tehotné cestovateľky vypracoval aj niekoľko jednoduchých rád pre bezpečné a pohodlné cestovanie: obujte si pohodlnú obuv a oblečte sa do pohodlných šiat najlepšie z prírodných materiálov ako vlna a bavlna, ktoré absorbujú pot.
Majte po ruke ľahšie občerstvenie - napríklad sušienky a džús, aby ste predišli nevoľnosti. Bez konzultácie s lekárom nepožívajte žiadne lieky proti nevoľnosti, ani laxatíva. Pre cestovanie lietadlom ACOG budúcim mamičkám navyše odporúča:
Žiadajte si sedadlo pri uličke, aby ste sa mohli poprechádzať a bez problémov dostať na toaletu. V prednej časti lietadla bývajú lety príjemnejšie. Sedadlo, ktoré je hneď za stenou oddeľujúcou prvú triedu od turistickej, máva väčší priestor na nohy.
Aj počas krátkeho letu môže byť v lietadle príliš teplo alebo zima. Oblečte si preto niekoľko vrstiev šatstva. Pred letom jedzte s mierou, aby ste predišli nevoľnosti. Vzduch v lietadle je suchý, preto pite veľa tekutín.